• Mardin6 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prodi: Böyle Giderse Türkiye Sonsuza Dek Avrupa’nın Dışında Kalacak
09 Mayıs 2016 Pazartesi 12:48

Prodi: Böyle Giderse Türkiye Sonsuza Dek Avrupa’nın Dışında Kalacak

İtalya'nın eski başbakanlarından Romano Prodi, Türkiye’nin giderek Avrupa Birliği’nden uzaklaştığını iddia etti. Ayını zamanda Avrupa Komisyonu'nun eski başkanların Prodi, Ankara’nın son Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecini kısaltmak...

İtalya'nın eski başbakanlarından Romano Prodi, Türkiye’nin giderek Avrupa Birliği’nden uzaklaştığını iddia etti. Ayını zamanda Avrupa Komisyonu'nun eski başkanların Prodi, Ankara’nın son Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecini kısaltmak yerine daha da uzatacağını illeri sürdü.

Konuyla ilgili Prodi’nin kaleme aldığı ve ll Messaggero gazetesinde baş makale olarak yayınlanan analizde, Ankara ile Brüksel arasındaki mesafenin giderek açıldığının altı çiziliyor.

Eski Avrupa Komisyonu başkanıProdi söz konusu analiz yazının kendi blog sitesinde yayınladı.

"Böyle giderse Türkiye sonsuza dek Avrupa’nın dışında kalacak" başlığını kullanan Prodi, Ankara’nın gerekli reformları hızlandırarak AB ile yakınlaşması gerektiğine işaret ediliyor. Prodi yazısında Türkiye’nin ekonomik ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesi, ülke alt yapısının modernizasyonu konusunda önemli adımlar attığını hatırlatarak, demokrasi alanında ise geri kaldığını ifade ediyor.

Prodi, "Erdoğan iktidara geldiğinde, kendisini Türk demokratik sistemini ileri taşıyacak biri olarak karşılamıştık. Ama durum değişti. " iddiasında bulundu.

Türkiye ile AB arasındaki Mülteci anlaşmasına işaret eden Prodi, Avrupa’da "Türklerin AB’ye vizesiz” girişine itiraz Ankara’nın da "terörle mücadele yasasının değiştirilmesi" şartına direneceğinin altını çiziyor.

Romano Prodi, 1996-1998 ve 2006-2008 arasında iki dönem İtalya Başbakanı olarak görev yaptı.

1999-2004 yıllarında ise AB Komisyon Başkanı olarak görev yapan Prodi, Türkiye’nin Birliğe üyeliği konusunda Ankara’ya destek vermişti.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 149 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA