• Mardin24 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman30 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polis Okulu Öğrencilerine Diş Fırçası Ve Macun Dağıtıldı
19 Haziran 2016 Pazar 16:28

Polis Okulu Öğrencilerine Diş Fırçası Ve Macun Dağıtıldı

Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından 'Ben de fırçalıyorum' kampanyası kapsamında Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) öğrencilerine diş fırçası ve macun dağıtıldı.Okulun Konferans Salonu'nda polis meslek...

Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından 'Ben de fırçalıyorum' kampanyası kapsamında Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) öğrencilerine diş fırçası ve macun dağıtıldı.

Okulun Konferans Salonu'nda polis meslek yüksek okulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığının önemi hakkında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Babür Cevheroğlu tarafından bilgi verildi. Yaptığı konuşmada ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayan Cevheroğlu, şunları kaydetti: “Ramazan ayında ağız bakımına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Ağız sağlıktan başlar cümlesini her zaman dile getirmemize rağmen ülkemizde, en çok ihmal ettiğimiz yine ağız ve dişlerimiz oluyor. Bir çiviyi çakabilmek için de defalarca vurmak gerekiyor.

Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesiyle neredeyse 17 saat aç kalınacak. İftar saati yaklaştığı zaman açlığın verdiği stresle yemeklere aşırı bir yüklenme olacak. Bu yemekler asitli ve ağır yemekler olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Yaz döneminde olunduğu için iftar yemeklerinin biraz daha hafif geçirilmesi hem vücut sağlığı hem de diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

Genellikle sahurdan sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri de ağız kokusu ile birlikte artabilir. Yemeklerden sonraki 20-30 dakika oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bakteriler dişlerde çürüme yapmaya başladığından, sahurda ve iftarda yemekten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar.”

Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca da ağız ve diş sağlığı bilincinin yaygınlaştırılması için bu tür etkinliklere büyük önem verdiklerini söyledi. Dr. Kurca, “Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nca ağız ve diş sağlığı bakımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, farkındalığın artırılması, doğru alışkanlıklar kazandırılması ve ülkemizin ağız ve diş sağlığı konusunda ileri düzeyde olması hedeflenmektedir. Ağız ve diş sağlığı bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla çeşitli etkinliklerimiz devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM) öğrencilerine diş fırçası ve macun dağıtıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 191 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA