• Mardin6 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pedalları Bu Kez Kadın Kanserleri İçin Çevirdiler
15 Mayıs 2016 Pazar 12:43

Pedalları Bu Kez 'Kadın Kanserleri' İçin Çevirdiler

Sağlık Bakanlığı, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Boğaziçi Köprüsü’nde ‘Kadın Kanserlerine Dur Diyoruz’ temalı bisiklet etkinliği düzenledi. Etkinlik öncesi konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,...

Sağlık Bakanlığı, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Boğaziçi Köprüsü’nde ‘Kadın Kanserlerine Dur Diyoruz’ temalı bisiklet etkinliği düzenledi. Etkinlik öncesi konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kanserin en az 3’te birini bireysel tedbirlerimizle önleyebiliyoruz. Bunun için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Kadınlarımız işin lokomotifini üstlenirse başarı çok daha hızlı gelecektir.” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında daha önce Viyana ve Ankara’dan yola çıkan bisikletli gruplar Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde buluştu. Beraberindekilerle Boğaziçi Köprüsü'ne hareket eden bisikletli gruplara, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar da eşlik etti. Etkinlik öncesi Yıldız Teknik Üniversitesi'nde konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Teması ‘Kadın Kanserlerine Dur Diyoruz’ başlıklı bisiklet turu. Korkmak yerine özgüveni güçlendirmek ve bugün insanlığın en çok muhatap olduğu kansere karşı mücadelenin esas itibariyle çok da zor olmadığı inancını topluma ve insanlığa yerleştirebilirsek bu korkudan ziyade onun bizden korkması mesajını güçlü verebiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

KANSERE KARŞI MÜCADELEDE ÖNEMLİ 3 KELİME VAR

Kanserin en az 3’te birini bireysel tedbirlerimizle önleyebiliyoruz diyen Bakan Mehmet Müezzinoğlu, kansere karşı savaşta alınacak tedbirleri şöyle açıkladı: “İkincisi 3’te birini erken teşhisle yine yenebiliyoruz. Dolayısıyla ipin ucu esasında yüzde 70 oranında bizim elimizde. Bunun için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Bugün dünyanın en çok muhatap olduğu kansere karşı mücadelede en önemli 3 kelime var. Bunlardan biri kötü alışkınlardan uzak durmak. Yani tütün ve tütün ürünlerinden, alkol ve alkolizmden uzak durmak. Diğeri sağlıklı beslenmek, obezite ile mücadele ve sağlıklı yaşam. Aslında her birey hareketli yaşamı kendi yaşam felsefesine yaşam kültürüne yerleştirebilir. Sağlıklı beslenmeyi yaşam kültürüne yerleştirebilir. Bu üç kelimeyi yerine getirdiği zaman kadınlarımızda meme kanseri ve rahim ağzı kanseri, erkeklerde de akciğer ve prostat kanseri gibi başta başımızı belası gibi gördüklerimizi çok rahatlıkla başımızdan def edebiliriz.”

TÜTÜNÜN SEBEPLİ KANSERLER 33 BİNLERDEN 30 BİNLERE İNDİ

Tütünle mücadelede dünya çapında M-POWER kriterlerini en ideal şekilde yerine getirmiş olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, “Kötü alışkanlıklar, alışkanlık değil sağlıklı yaşam bizim alışkanlığımız olmalı. Sağlıklı beslenme bir kültür olmalı. Hareketli yaşam her koşulda başarabileceğimiz ve kendimize saygının bir gereği olarak yaşam felsefemize yerleştirmemiz gerekiyor. Türkiye bu anlamda son yıllarda önemli konu başlıklarını başarı ile sürdürüyor. Tütünle mücadelede dünya çapında M-POWER kriterlerini en ideal şekilde yerine getirmiş olmanın ve dünya ödülünü almış olmanın onurunu gururunu yaşıyor. Akciğer kanserlerinde 23 bin olan teşhis rakamı 2015’te 19 binlere kadar iniyor. Tütün ürünlerinin sebep olduğu kanser teşhis sayımız 33 binlerden 30 binlere indi. Bu da tütünle mücadelenin bir başarısıdır. Şimdi artık, hareketli yaşam ve obezite ile olan mücadelemizi çok daha iyi noktaya getirmenin gayretindeyiz. Bugün burada olduğu gibi Avusturya’dan, Viyana’dan çıkan bisikletçiler, Ankara’dan yola çıkan bisikletçilerimiz ve kadın kanserlerine karşı duyarlılık başlığıyla Boğaz Köprüsü’nde buluşacak olan her iki ekibin Türk ve Dünya insanlığına vereceği önemli bir mesaj var. Her yerde bu hareketi yapabiliriz. Yeter ki biz kendimize değer verelim. Kendimize saygı duyalım.” diye konuştu.

Müezzinoğlu, konuşmasının ardından İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Özdemir, İBB Sağlık Daire Başkanı Muzaffer Saraç, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Gülsüm Nurhan İnce, Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu Başkanı Prof. Dr. David Cibula, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Sağlık Bakanlığı Sportif Danışmanı Salih Yalızat ve Halk Sağlığı Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin’e plaket ve sporculara madalyalarını takdim etti.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 143 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor
  • Ödüllü bahçe milletin hizmetinde
  • Kendi işinin patronu oldu, şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor
  • Selde mahsur kalan vatandaşlar botlarla kurtarıldı
  • Vefat eden Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA