• Mardin23 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Paralel Yapı Ve Pkk Davaları Tek Merkezde Toplanacak
15 Haziran 2016 Çarşamba 13:08

Paralel Yapı Ve Pkk Davaları Tek Merkezde Toplanacak

TBMM Başkanlığı'na sunulan Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda terör suçlarının soruşturulması ve yargılanması ile ilgili düzenleme de yer alıyor. Tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki...

TBMM Başkanlığı'na sunulan Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda terör suçlarının soruşturulması ve yargılanması ile ilgili düzenleme de yer alıyor. Tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sonrasında yasalaşmasıyla Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan açılacak soruşturmalar, suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin Cumhuriyet başsavcılığınca yürütülecek.

Düzenleme ile il Cumhuriyet savcısı, suçun işlendiği yerin Cumhuriyet savcısından soruşturmanın kısmen veya tamamen yapılmasını isteyebilecek. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde suçun işlendiği yerin Cumhuriyet savcısı zorunlu olan delilleri toplayacak ve gerekmesi halinde alınacak kararlar bakımından bulunduğu yerin Sulh Ceza Hakimliği'nden talepte bulunacak.

Bu suçlara ilişkin açılan davalar ise suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan ağır cezada görülecek. Bu bağlamda, eylemlerini İstanbul'un birden fazla ağır ceza mahkemesinin yetki alanında gerçekleştiren terör örgütü üyelerinin yargılamaları İstanbul Adliyesi'nde yürütülecek. Ayrıca ağır ceza mahkemesi olan bir ilçede işlenen aynı kapsamdaki suçlar nedeniyle açılacak davalar da o ilçenin bağlı bulunduğu il merkezindeki ağır ceza mahkemesinde görülecek.

Yüksek yargının yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısı ile birlikte Paralel Yapı ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik soruşturmalar il Cumhuriyet başsavcılıklarınca yapılacak. Uygulamanın amacı soruşturma ve kovuşturmaların tek merkezde ve daha tecrübeli kolluk kuvveti ile yargı mensuplarınca yürütülmesini sağlamak. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerdeki Paralel Yapı ve PKK soruşturmaları tek merkezde toplanabilecek. Düzenlemeden terör olaylarının yaşandığı Nusaybin ve Cizre gibi ilçelerdeki soruşturmalar da etkilenecek. Soruşturmalar Mardin ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülecek.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Mardin Trafiğini Rahatlatacak Çalışma
  • Hayvan İçme Suyu Gölet Yapımı Sürüyor
  • AK Partili Miroğlu ve eşi trafik kazasında hafif yaralandı
  • Keloğlan Masalları Müzikali Beğeni Kazandı
  • DİKA ve BİK’ten “Mizanpaj ve haber teknikleri” Eğitimi
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA