• Mardin19 °C
  • Diyarbakır19 °C
  • Batman20 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özel Halk Otobüslerinde Ücretsiz Seyahate Düzenleme
04 Temmuz 2016 Pazartesi 17:48

Özel Halk Otobüslerinde Ücretsiz Seyahate Düzenleme

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nden özel halk otobüslerinde ücretsiz ulaşımdan yararlanan kişilerin günlük 2, aylık 60 kişi olarak sınırlandırılması kararı çıktı.Afyon A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Veli Seyman, karar sonrası yaptığı...

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nden özel halk otobüslerinde ücretsiz ulaşımdan yararlanan kişilerin günlük 2, aylık 60 kişi olarak sınırlandırılması kararı çıktı.

Afyon A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Veli Seyman, karar sonrası yaptığı açıklamada borç yükünde olduklarını belirtti. Seyman şunları kaydetti: “Bu işin böyle olacağını bilseydik biz talip olmazdık. Eğer bu iş böyle giderse biz batarız. Bizim ızdırabımız ulusal basına yansısın. Ülke genelinde bir operasyon yapılmadığı müddetçe çok ocaklar söner. Günlük 10 bin yolcunun 8 bine yakını ücretsiz taşıyoruz. Ücretsiz taşıma hakkı oransal olarak fazla olduğu gibi bir o kadar da suistimal ediliyor. Bir gün öfkeme yenilip asgari ücretli de bedava binsin diye açıklama yapacak raddeye geldim. Borç yükündeyiz, durumumuz iyi değil.”

'BU FİRMADA BATARSA BAŞKASI GELMEZ'

Trafik Komisyonu'nun ücretsiz ulaşımdan yararlanan kişilerin günlük 2, aylık 60 kişi olarak sınırlandırılmasını uygun gördüğünü bildiren Trafik Komisyonu Başkanı M. Emin Birliktir, konu ile ilgili Şanlıurfa Belediyesi’nin almış olduğu bir kararın bulunduğunu hatırlattı. Afyonkarahisar’daki tüm minibüsçülerin büyük bir başarı elde ettiklerini vurgulayan M. Emin Birliktir, 350 kişinin bir araya gelerek otobüs firmasını satın aldıklarını kaydetti. Minibüsçü esnafı için şansız bir dönemde 65 yaş ve üzerini ücretsiz taşıma yasasının çıktığını belirten Birliktir, şöyle konuştu: “65 yaş üstünün yanı sıra emniyet mensupları, şehit aileleri gibi daha bir çok ücretsiz taşımalar var. Şimdi insanlar zannediyor ki devlet bunun parasını veriyor. Doğru devlet bunun parasını veriyor ama otobüs başına ayda 600 lira veriyor. Belediye olarak iki personelimiz bu işleri takiple görevli. Konuyu çok iyi biliyoruz. Eğer bu firmayı da batıracak olursak artık bize toplu taşıma otobüs firması gelmez.”

10 BİNİN 7 BİN 500’Ü ÜCRETSİZ

Ücretsiz toplum taşıma hakkının fazlası ile suiistimal edildiğini savunan M. Emin Birliktir, bu konuya verilecek fazlaca kötü örneğin bulunduğundan yakındı. Yapılan tespitlerden birinde bir kişinin ücretsiz taşımadan art arda 18 kez yararlandığını açıklayan Birliktir, şöyle konuştu: “İlk duraktan binen son durakta araçtan inmiyor. Şoför niye inmediğini sorduğunda, ‘Oğlum biz geziyoruz. İnip de burada ne yapacağız’ cevabını veriyor. On bin yolcunun 7 bin 500 tanesi bedava taşınıyor. Devlet iyi niyetle bir yasa çıkarıyor. 65 yaş üstü ve üzerindekiler için ücretsiz kullanım hakkı tanıyor. Otobüsçüye maliyet 6-7 bin TL. Firma batmak üzere şimdiden Belediye Başkanımızı ve meclisimizi şimdiden uyarıyorum. Eğer biz ellerinden tutmazsak biraz argo olacak ama Afyon halkını minibüsçülerin insafına bırakacağız gibi duruyoruz. Ücretsiz kullanım hakkını sınırlandırmak gerekiyor. Ayıp denen bir şey var. Ücretsiz ulaşım kartı gezi için kullanılamaz.”Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 72 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA