• Mardin9 °C
  • Diyarbakır12 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özdemir Erdoğan’dan Unutulmaz Bir Caz Akşamı
13 Temmuz 2016 Çarşamba 01:08

Özdemir Erdoğan’dan Unutulmaz Bir Caz Akşamı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alan usta sanatçı Özdemir Erdoğan, konser öncesi genç müzisyenlere seslenerek, “40 ve 90’lar arasında üretilmiş Amerikan klasiklerinin...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alan usta sanatçı Özdemir Erdoğan, konser öncesi genç müzisyenlere seslenerek, “40 ve 90’lar arasında üretilmiş Amerikan klasiklerinin en az üçte birini hatmetmeden caz müzisyeni olunamaz.” dedi.

Usta müzisyen Özdemir Erdoğan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Uniq İstanbul Açık Hava Sahnesi'nde sevenleriyle buluştu. Dün 23. İstanbul Caz Festivali'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alan Özdemir Erdoğan, “Özdemir Erdoğan ile Bir Caz Akşamı" isimli konser öncesi dinleyicilere kısa bir konuşma yaptı.

Caz müziğinin hem icracılara hem de dinleyicilere geniş bir özgürlük alanı açtığını vurgulayan Erdoğan, caz müziğini şu sözlerle anlattı: “Tek sesten çok sesliliğe geçişin şahikasıdır caz müziği. O bakımdan demokratiktir, çağdaştır. İnsanlara alternatif düşünce olanakları sağlar. Bu bakımdan Caz Müziği çok önemli bir müzik ve sanat koludur. 1940 ve 1990 yılları arasında Amerikalı müzisyenler dünyanın en mükemmel işini yaptılar. Klasik batı müziğinin 300 senede gelmiş olduğu aşamayı Caz Müzisyenleri zaman zaman kendilerini feda edercesine 50 senede hallettiler.”

Gençlerin birkaç parçadan sonra kendi bestelerini yapabileceğini düşündüğünü belirten Erdoğan, “Benim iddiam şudur. 40’lar ve 90’lar arasında üretilmiş Amerikan klasiklerinin en az üçte birini hatmetmeden caz müzisyeni olunamaz. Bu bakımdan önce bir kere bunlar hatmolacak.” ifadelerini kullandı.

Konserde Özdemir Erdoğan’a bas gitarla Mehmet Can Erdoğan, saksafonla Engin Recepoğulları, ritim sazlarla Murat Ersöz ve kanunla Ali İlikan eşlik etti. Erdoğan konserde, "Gözlerim Bir Yerden Aşina Size", "Sevdim Seni Bir Kere", "Bana Ellerini Ver" gibi klasiklerin yanı sıra Frank Sinatra'dan "You Make Me Feel So Young" şarkısını seslendirdi.

Konserde, Latin caz örnekleri de Erdoğan’ın yorumuyla hayat buldu. Konseri izlemeye gelenler arasında gazeteci yazar Hıncal Uluç da yer aldı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 251 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA