• Mardin12 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman9 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oyun Birlikte, Hayat Birlikte Sesleri Bu Kez Ordu’dan Yükseldi
08 Mayıs 2016 Pazar 12:23

'Oyun Birlikte, Hayat Birlikte' Sesleri Bu Kez Ordu’dan Yükseldi

Ordu Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ‘özel’ sporcuları yaşıtlarıyla bir araya getirdi. Organizasyonda, 'Oyun Birlikte, Hayat Birlikte' sesleri bu kez Ordu’dan yükseldi.Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri sosyal hayata katmayı...

Ordu Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ‘özel’ sporcuları yaşıtlarıyla bir araya getirdi. Organizasyonda, 'Oyun Birlikte, Hayat Birlikte' sesleri bu kez Ordu’dan yükseldi.

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri sosyal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye ile Ordu Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen Ordu Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları, 186 özel ve partner sporcu, 100 eğitmen ve idareci, 150 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri spor yoluyla diğer bireylerle bir araya getirerek sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla düzenlediği bölgesel etkinliklerinin üçüncüsünü de başarıyla tamamladı.

Kuruluşunun 10. yılını kutlayan Ordu Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen ve Ordu Üniversitesi’nden gönüllü öğrencilerin destek verdiği oyunlar, Karadeniz Bölgesi’ndeki 9 ilden gelen 19 farklı okulu bir araya getirdi. Ordu Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları çerçevesinde spor müsabakalarının yanı sıra uzman hekimler tarafından Sağlıklı Sporcu Taramaları da gerçekleştirildi. Özel sporcuları antrenman, müsabaka ve sosyal etkinliklerde bir araya getirmeyi hedefleyen Ordu Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’nın ilk gününde; sporcuların seviye belirleme yarışmaları ve sağlık taramaları, ikinci gününde ise yüzme, karma futbol, karma basketbol ve masa tenisi branşlarında yarışmalar düzenlendi.

Genç sporcuların ve yaşıtı partnerlerinin yoğun ilgisine sahne olan oyunlarda aynı zamanda, nefes kesen mücadeleler ve duygusal anlar da yaşandı. Katılan tüm sporcular madalya heyecanını yaşayarak evlerine döndü.

MEHMET CİVELEK: SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜYLE ÖZEL ÇOCUKLARIMIZI HAYATA KATIYORUZ

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek oyunların açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de 33 yıldır, özel eğitime ihtiyaç duyan bireyleri topluma kazandırmak için çalıştıklarını vurguladı. Civelek, şöyle konuştu:

"Sporun birleştirici gücünden yararlanarak özel çocuklarımızı yaşıtlarıyla kaynaştırmayı hedefliyoruz. 'Özel sporcu' yeminimizde belirttiğimiz gibi amacımız, bu çocuklarımıza kazanma şansı vermek, kazanmasalar bile çabalarında onların yanında olmak. Bu özel çocuklarımız, kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl birlikte güzelleştirdiklerini herkese gösteriyorlar. 'Oyun birlikte, hayat birlikte' diyerek, her geçen gün bu aileyi biraz daha büyütüyoruz."

Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta ise "Üniversitemiz kurulduğu ilk günden bu yana sadece akademik anlamda gelişmeyi değil, bulunduğu bölgenin sosyal ve kültürel gelişimini de daima ön planda tutmuştur. Bu çerçevede bugün özel sporcularımızın toplumla kaynaştığı, beraber spor yaparak sosyal hayat dahil olduğu Özel Olimpiyatlar Bölge oyunlarının üniversitemiz tesislerinde, hocalarımız, gönüllü öğrencilerimizin destekleriyle hayata geçirilmesi bizim için çok anlamlı ve değerli." diye konuştu.

ÖZEL OLİMPİYATLAR TÜRKİYE HAKKINDA

Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur.

Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 139 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Milletvekili ve vali eşi, muhtar eşleriyle bir araya geldi
  • Şırnak’ta 6 bin 860 paket kaçak sigara ele geçirildi
  • Kırsal Mahallelerden Gelen Kızlar ile Örnek Proje
  • 1 Ayda 11 bin 430 Çocuk Buz Pistinden Faydalandı
  • Midyat'a 'çadır' kütüphane kurulacak
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA