• Mardin9 °C
  • Diyarbakır12 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otelcide Arap Umudu
26 Mayıs 2016 Perşembe 17:08

Otelcide Arap Umudu

Otellere Arap akınının artacağı tahmin ediliyor. Büyük şehirlerde odaların dolacağı öngörülüyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2016’da Arap müşteri adedinin 3 ila 3,5 milyonu bulabileceğini vurguladı.Bayındır,...

Otellere Arap akınının artacağı tahmin ediliyor. Büyük şehirlerde odaların dolacağı öngörülüyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 2016’da Arap müşteri adedinin 3 ila 3,5 milyonu bulabileceğini vurguladı.

Bayındır, bu müşterilerin önemli bölümünün Marmara ile Karadeniz illerine yöneleceğine işaret etti.

Otel yöneticileri öğle yemeğinde bir araya geldi. Sektörel sorunların ele alındığı buluşmanın ardından açıklamalarda bulunan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, ilk olarak sigorta primlerinde ve kimi vergilerde yapılandırma talep etti.

Bayındır, ardından otellere Avrupalı yöneliminin olmadığından dert yandı. Buna mukabil Arap rağbetinin arttığını belirten Bayındır, şunları ifade etti:

“Tabii şunu kafamıza koyalım hiçbir müşterinin yerini başka bir müşteri kapatamaz. Kapatsa dahi turizmde ilerleme, gelişme olmaz. Biz, elimizdeki müşteriyi muhafaza etmek zorundayız ve yeni pazarlar bulmak zorundayız. Şu an 1 milyonun üstünde yatak var, Türkiye’de. Bunları doldurmamız lazım bizim, bunları bir şekilde çalıştırmamız lazım. Evet, biraz fazla yatak arz ettik tamamdır ama bir yerde durup bunları çalıştırmaya çalışmamız lazım. Yoksa bir yatak enflasyonu olur, Türkiye’de. Hiç kimse elindeki malı değerlendiremez. Yok, yere ya yıkılır, ya hastaneye döner ya apartman olur bambaşka yollara gider; biz bunu engellemeye çalışıyoruz.

Şimdi bakın zaten bize 1,5-2 milyon hatta 2 milyonun biraz üstünde Arap turistler geliyor. Bunlar da ekseriyetle yaz aylarında büyük yoğunlukta geliyorlar. Şimdi biz bunun bu sene 3-3,5 milyona çıkabileceğini ümit ediyoruz. Yalnız bu Avrupa tehlikeli tabii. Schengen’i kaldırınca Arap emirliklerinden bu mevcudun bir kısmı da yurt dışına kayar. Yani uzaklara gider. Onu dikkat edip engellemeye çalışmamız lazım, başka birtakım avantajlar sunarak. Neler sunabiliriz? Daha o tür bir çalışma yapmadık ama yapacağız.

Yalnız önümüzde Ramazan ayı var. Ramazan ayı maalesef ne oradan, ne oradan, ne oradan hiçbir rezervasyon yok. Dolayısıyla zor bir Ramazan geçireceğiz, öyle görünüyor.”

Arapların önemli bölümünün tatil için İstanbul’u tercih ettiğini anlatan Bayındır, “İstanbul’a gelenlerin bir kısmı uzun süre kaldığı için Bursa, Yalova gibi yerlere gidiyorlar. Fakat biz 2 sene önce yaptığımız çalışma ile Karadeniz sahillerine de bunları Trabzon, Giresun gibi yerlere götürmeye başladık. Ve oraları da çok seviyorlar. Yeşil orman ve tatlı sular var, bunların aradıkları da o zaten.” ifadelerini kullandı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 101 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA