• Mardin32 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osmaniye’de Yağlık Ayçiçeği Hasadı Başladı
29 Haziran 2016 Çarşamba 14:08

Osmaniye’de Yağlık Ayçiçeği Hasadı Başladı

Osmaniye yöresinde yer fıstığı, buğday ve mısıra alternatif ürün olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeğinin hasadına başlandı. Çukurova bölgesinde tarım arazisi en az olan illerden biri olan Osmaniye’de alternatif ürün olarak yetiştirilen...

Osmaniye yöresinde yer fıstığı, buğday ve mısıra alternatif ürün olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeğinin hasadına başlandı.

Çukurova bölgesinde tarım arazisi en az olan illerden biri olan Osmaniye’de alternatif ürün olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeği hasadına devam ediliyor. 5 yıldır yağlık ayçiçeği ekimi yapan çiftçi Mehmet Gökhal, bu sezonki hasattan memnun olduğunu dile getirdi.

Şubat ayında ekimi yapılan yağlık ayçiçeğinin sulama, gübreleme ve ilaçlama masraflarının minimum olması nedeniyle avantajlı bir ürün olduğunu aktaran Gökhal, "Ürünün buğdaya göre oldukça tatmin edici, teşvik pirimi bakımından oldukça iyi, ürün piyasada kilogramı 1,8 liradan alıcı buluyor. 40 kuruşluk devlet desteğiyle elimize 2,2 lira para geçiyor." ifadesini kullandı.

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada, yörede çorak arazilerde özellikle buğdaya alternatif ürün olarak yetiştirilen yağlık ayçiçeğinin masrafının az, kar marjının yüksek olması nedeniyle son yıllarda bölge çiftçisi için cazip bir ürün haline geldiğini söyledi.

Sağlam, "Yağlı tohumları hala ithal ediyoruz, bu açığın kapatılması için stratejik öneme sahip ürünlerin teşvik edilmesini ülkemiz için önemli buluyoruz. Bu yıl il genelinde 50 bin dekara yakın ekim alanına ulaştık. Devletin buğdaya kilogram başına verdiği pirim 5 kuruşken yağlık ayçiçeğinde bu rakam 40 kuruşa çıkıyor. Çiftçilerimiz sözleşmeli ekim yaparsa 6 kuruş daha destekleme alıyor. Mayıs ve Haziran aylarının yağışlı geçmesi nedeniyle bu yılki hasat sonuçlarından oldukça memnun. Geçen yıl dönüm başına ortalama 250 kilogram ürün alınırken bu yıl ortalama 300 kilogram verim bekliyoruz." diye konuştu.

Türkiye’de bitkisel ham yağ açığının olduğuna dikkat çeken Sağlam, "Yağlı tohumları hala ithal ediyoruz, bu açığın kapatılması için stratejik öneme sahip ürünlerin teşvik edilmesini ülkemiz için önemli buluyoruz." dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 69 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA