• Mardin5 °C
  • Diyarbakır0 °C
  • Batman0 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmenden Açık Hava Sınıfı
07 Haziran 2016 Salı 11:33

Öğretmenden Açık Hava Sınıfı

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumlubucak Köyü İlkokulu öğretmeni öğrencileri için güzel bir çalışmaya imza attı. Sınıf Öğretmeni Uğur Sercan Tanrıver, öğrencilerin derse katılımlarını artırmak için açık hava sınıfı...

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumlubucak Köyü İlkokulu öğretmeni öğrencileri için güzel bir çalışmaya imza attı. Sınıf Öğretmeni Uğur Sercan Tanrıver, öğrencilerin derse katılımlarını artırmak için açık hava sınıfı yaptı.

Öğrencilerin başarılarından, fiziksel şartların önemli olduğuna dikkat çeken Tanrıver, şartların iyileşmesi için böyle bir çalışma yaptığını söyledi.

'FİZİKSEL ŞARTLAR ÖĞRENCİLER İÇİN ÖNEMLİ'

Yaptığı çalışmanın amacını anlatan Sercan Tanrıver, "Eğitimde öğrenci ve öğretmeni etkileyen birçok faktör vardır. Bunların en başında fiziksel şartlar gelmektedir. Fiziksel şartlar dediğimizde aklımıza gelen başlıca etkenler ısı, ışık, sınıfın yapısı, ses gelmektedir. Yani fiziksel şartlar öğrenciyi etkileyen tüm dış faktörlerdir." dedi.

Havaların ısınmasıyla öğrencileri kapalı ortamda tutmanın güç olduğuna değinen Tanrıver, şunları kaydetti: "Bizim de düşünüp hayata geçirdiğimiz proje burada devreye girmektedir. Yaşadığımız coğrafya iklim şartları bakımından zor bir yapıya sahiptir. Uzun süren kış mevsimi öğrencilerin ve öğretmenlerin okul binası dışında vakit geçirmelerine olanak tanımamaktadır. Öğrenciler ve öğretmenler uzun süren kış mevsimi sürekli kapalı ortamlarda vakit geçirmektedir. Havaların ısınmasıyla öğrencileri kapalı sınıf ortamında tutmak güçleşmekte ve öğrencilerin derse olan ilgisi bir hayli azalmaktadır. Açık hava sınıfımız öğrencileri sürekli bulundukları ortamdan ayırmakla kalmayıp, onları doğayla buluşturan, özgürlük hissini veren, gelenekselin dışında bir sınıf yapısına sahiptir."

'ÖĞRENCİLERİN MOTİVASYONU ARTTI'

Söz konusu uygulama ile öğrencilerin motivasyonunun arttığını vurgulayan Tanrıver, şu ifadeleri kullandı: "Öğrencilerin okula ve derse karşı olan içsel ve dışsal motivasyonlarını arttırmada da, öğrenciyi güdülemede de önemli bir paya sahiptir. Öğrenci derste kendini daha rahat ifade etmekte ve derste daha aktif olmaktadır. Ülkemizde 'açık hava sınıfımız' bu konuda bize farklı bir bakış açısı ve farklı bir seçenek sunmaktadır. Öğrencilerin, 'Öğretmenim ne olur burada ders yapalım' sözlerini duyunca mutlu olmamak ve tebessüm etmemek elde değil. Dönütlerini hemen almaya başladığımız bu proje sadece öğrenciler açısından değil öğretmenler açısında da olumlu nitelikler taşımaktadır."

'BU ÇALIŞMA, İLERİDE YAPACAKLARIMIZIN MİHENK TAŞI OLDU'

Çalışmanın hiçbir dez avantajının olmadığına dikkat çeken Tanrıver, sözlerini şöyle tamamladı: "Projenin dezavantajları olarak görülen öğrencilerin dikkatinin dağılacağı endişesi ya da ders başarısının düşeceği korkusu uygulamada tam tersi şeklinde gerçekleştiğini görünce projenin ne kadar doğru ve güzel bir iş olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu proje bizim daha önceden gerçekleştirdiğimiz ve ilerde ortaya koyacağımız yeni projeler için mihenk taşı niteliğindedir. Öğrencilerimiz umarım bu yeni sınıfımızda derslerinde daha başarılı olur demeyeceğim. Onların hayatta ne yaparlarsa yapsınlar başarılı ve mutlu kişiler olacağından zaten eminim. Kendi imkân ve çabalarımızla hayata geçirdiğimiz bu projenin yapım aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ederim."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 109 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar istifa etti
  • Midyat emniyeti öğrencilere fotoğraf kursu veriyor
  • Kayyum atanan Artuklu Belediyesi asfaltsız sokak bırakmayacak
  • Mardin’de velilere çocukları cinsel istismardan koruma eğitimleri verildi
  • "Sosyal Yaşam Evi" vatandaşların beğenisini kazandı
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA