• Mardin6 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nöbetçi Eczanelere Akıllı Uygulama
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:33

Nöbetçi Eczanelere 'Akıllı' Uygulama

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, yaşanan nöbetçi eczane sorununu çözmek için ilk adımda sayıyı 4’den 5’e çıkarttıklarını, ancak vatandaşın eczaneye ulaşımını daha da kolaylaştırmak için Navigasyon sistemini uygulamaya...

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, yaşanan nöbetçi eczane sorununu çözmek için ilk adımda sayıyı 4’den 5’e çıkarttıklarını, ancak vatandaşın eczaneye ulaşımını daha da kolaylaştırmak için Navigasyon sistemini uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, “Malatya’nın büyükşehir olmasından sonra ilimizdeki 2 büyük ilçe oluştu, Battalgazi ve Yeşilyurt. Battalgazi ve Yeşilyurt’un eski merkezleri de büyükşehir sınırlarına dahil edildi. Dolayısıyla Odamızda halkımızın da ihtiyaçlarını karşılamak adına nöbette yeni bir düzenlemeye gitme gereksinimini duydu. Merkez ilçelerdeki eczanelerin tamamını şehrin nöbetlerine kattık. İl merkezinde 4 eczane nöbet tutuyordu, artık 5 eczane nöbet tutmaya başladı. Bu bir nebzede olsa bir rahatlatma yarattı.” dedi.

“NAVİGASYON SİSTEMLİ NÖBETÇİ ECZANE”

Nöbetçi eczane sayısının 5’e çıkartılmasını yeterli bulmayarak, vatandaşın eczaneye daha rahat ulaşımını sağlamak için mevcut nöbetçi eczane panolarını değiştireceklerini ifade ederek, “Malatya’daki nöbetçi eczane panolarını değiştirmeye karar verdik. Çünkü sıkıntının büyük kaynağı, halkımızla konuştuğumuzda nöbetçi eczane adresinin yeterince tespit edilememesinden kaynaklı bir problemdi. Eski panolarda kayan yazılarda sadece adres yazıyor. İlimizdeki bir çok adres güncellendiğinden ve isimleri değiştiğinden dolayı halkımız bu adreslerdeki eczaneleri bulmakta çok büyük zorluk çekiyordu. Yeni bir uygulama başlatarak nöbetçi eczane panolarını navigasyon sistemli, bilgisayar sitemli ve akıllı telefonlara uyumlu bir şekilde değiştirmeyi planladık. Çalışmamızı yaptık, ekranlarımız geldi. 15 Mayıs’tan sonra eczanelerimize navigasyon sistemi, eczanenin bulunduğu konumu direk gösterebilecek, nöbetçi eczaneyi tarif edebilecek, kaç kilometre uzaklıkta olduğunu belirtebilecek bir sistem olacak. Bu sistemde bir de karebarkod olacak. Bu karebarkodu cep telefonlarındaki programla çektikleri andan itibaren akıllı telefonlar vatandaşımızı direk kendilerine en yakın eczaneye yönlendirecek. Elimizdeki merkezi eczanelerdeki hasta yığılmasını bu sistemle büyük oranda aşacağız” şeklinde bilgi verdi.

ŞEHRİN 5 ANA NOKTASINA NÖBETÇİ ECZANE TOTEMİ

Özelçi, “Malatya’nın 5 tane belirli noktasına büyük totemlere bu sistemi kuracağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır bize yardımcı olabileceklerini ifade ettiler. Malatya’nın 5 noktasında da vatandaşlarımız durdukları yerden itibaren nöbetçi eczaneye nasıl gidebileceklerini görebilecekler. Malatya’daki kamu hastanelerinin tamamına da aynı sistemi ücretsiz olarak kuracağız” diye konuştu.

Bu arada, eczane sayısının merkezde 4 olduğu, Eskimalatya’nın merkeze uzak olması nedeniyle her gün burada da 1 eczanenin nöbet tuttuğu kaydedildi. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 123 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA