• Mardin30 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman34 °C
  • Şırnak31 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nevşehirde Yarım Asırlık Çiftler Ödüllendirildi
03 Haziran 2016 Cuma 16:08

Nevşehir'de Yarım Asırlık Çiftler Ödüllendirildi

Nevşehir’de evliliklerinin 50. yılını geride bırakan çiftler, Nevşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Aile Haftası kutlamaları çerçevesinde ödüllendirildi. Aile kurumunun toplumda taşıdığı değere işaret etmek ve aile müessesinin...

Nevşehir’de evliliklerinin 50. yılını geride bırakan çiftler, Nevşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Aile Haftası kutlamaları çerçevesinde ödüllendirildi.

Aile kurumunun toplumda taşıdığı değere işaret etmek ve aile müessesinin daha sağlıklı temeller üzerinde gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, yarım asırlık çiftler, çocuk ve torunları ile birlikte katıldı. Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan, yarım asırlık çiftlerin genç nesillere uzun süreli evliliklerin nasıl olabileceğine yönelik önerilerinin yer aldığı video gösterisinin ardından Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Şımarmaz konuşma yaptı.

Değerlerin taşıyıcı ve koruyucu olan ailenin toplumsal mutluluk, hoşgörü ve barışında ana kaynağı olduğunu belirten Şımarmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Hayatın vazgeçilmez kurumu ve mukaddes değer olarak nitelendirdiğimiz aile; toplumun temel unsuru, değerlerimizin taşıyıcısı ve koruyucusu, toplumsal mutluluk, istikrar, paylaşma, yardımlaşma, dayanışma, barış, hoşgörü, sevgi ve saygının ana kaynağı, milli ve manevi değerlerin, gelenek ve göreneklerin öğrenildiği adeta bir okuludur. Sosyal bir varlık olan insan için toplumsal hayat ne kadar önemli ve gerekli ise bir toplum için de o toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumu da o kadar hayati bir öneme sahiptir. Bu anlamda aileyi güçlendirme konusunda atılacak her adımda büyük bir öneme sahiptir. Zira güçlü aile yapısı ile güçlü toplum ilişkisi birbiriyle doğru orantılıdır. Unutulmamalıdır ki ailenin sosyal açıdan desteklenmesi ve güçlendirilmesi, toplumsal dokunun güçlendirilmesidir.”

Şımarmaz, Nevşehir Belediyesi olarak ailenin toplumda taşıdığı önemi ortaya koyabilme adına geleneksel hale getirdikleri bir etkinlikle örnek çiftleri bir araya getirerek, onların tecrübelerini gençlere aktarmayı amaçladıklarını dile getirdi. Nevşehir Belediyesi olarak ailenin toplumda taşıdığı önemi ortaya koymak istediklerini anlatan Şımarmaz, “Günümüzün gençliğine daha sağlıklı aile yapısını tanıtmak ve bunları bir değer olarak geleceğimizi de kuşatmasına yardımcı olmak amacıyla bu etkinliği geleneksel hale getirdik. Evliliklerinin 50. yılına ulaşan ailelerimizi onore etmek ve uzun süreli evliliklerin sırlarını yeni nesillere aktararak örnek oluşturmak için ailelerimizi burada misafir ediyoruz. Kendilerine aile kurumları içinde daha uzun yıllar geçirmelerini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Evliliklerinin 50. yılını dolduran çiftlere Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Şımarmaz, içinde madalya ve teşekkür belgesi gibi çeşitli hediyelerin yer aldığı set takdim etti. Daha sonra Nevşehir Belediyesi Halk Oyunları ekipleri gösteri sundu. Büyük ilgi gören gösterinin ardından, Türk Halk Müziği Topluluğu değişik yörelere ait türküleri seslendirdi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 113 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin’de çocuk arkeologlar iş başında
  • Devlet destekledi, Güneydoğulu kadınlar üretti
  • Din görevlilerine dini istismar eden terör örgütlerine yönelik seminer
  • Bayraklı’nın sporcuları derecelerle döndü
  • Dökülen saçlar için en etkin tedavi yöntemleri
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA