• Mardin31 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nevşehir’de Demokrasi Nöbeti Devam Ediyor
19 Temmuz 2016 Salı 10:43

Nevşehir’de Demokrasi Nöbeti Devam Ediyor

Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bağlı darbecilerin 15 Temmuz’da gerçekleştirmek istediği kalkışmaya tepki olarak başlatılan demokrasi nöbetleri Nevşehir’de de devam ediyor.Demokrasi Nöbetinde Nevşehir...

Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bağlı darbecilerin 15 Temmuz’da gerçekleştirmek istediği kalkışmaya tepki olarak başlatılan demokrasi nöbetleri Nevşehir’de de devam ediyor.

Demokrasi Nöbetinde Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Belediyesi’nin bazı meydan ve caddelerin isim değişikliği yönündeki çalışmasını Diriliş Meydanını dolduran binlerce Nevşehirliye oylattı. Diriliş Meydanı’nda düzenlenen Demokrasi Mitingine katılan vatandaşlar Fethullah Gülen'in maketini asarak ‘idam istiyoruz’ mesajı verdi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ CADDELERE VERİLECEK

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, darbe kalkışması sırasında şehadet mertebesine ulaşan ve darbe kalkışmasının püskürtülmesi için çalışırken FETÖ Paralel Devlet Yapılanmasına mensup darbeciler tarafından Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığında şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in isminin İl Jandarma Komutanlığı’nın yanında bulunan Pelikan Caddesine, Ürgüplü Özel Hareket Polisi Fevzi Başaran’ın isminin Ürgüp Yolu ve Avanoslu özel hareket polisi Demet Sezen’in isminin Avanos Yolu üzerindeki caddelere verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Başkan Ünver ayrıca, Ziraat Bankası önünden başlayıp Yavuz Sultan Selim Han Köprülü Kavşağı’na kadar olan Kayseri Caddesi’nin isminin Milli İrade Caddesi, Borsa Kavşağı’ndan Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ne kadar olan Aksaray Caddesi’nin isminin de, Millet Caddesi olarak değiştirilmesini, meydanı dolduran binlerce vatandaşın oylamasına sundu. Yapılan oylamada vatandaşlar yapılan bu değişimi oy birliği ile onayladı.

Başkan Ünver, bu milletin birlik ve beraberliğinin devam ettiğini belirterek, bu birlikteliğin daha güçlü bir şekilde bundan sonra da kararlılık içerisinde süreceğini kaydetti ve vatandaşlara gösterdikleri duyarlı hareketten dolayı teşekkür etti.

Nevşehir Belediyesi Mehteran Takımının söylediği kahramanlık marşlarıyla coşan kalabalık, zaman zaman da tekbir getirdi. Bu arada İstiklal Marşı’nı okuyan iki kız öğrenci de vatandaşlardan bol alkış aldı.

Nevşehir’de geçici sığınmacı olarak bulunan Afganistan ve Suriye uyruklu vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği demokrasi nöbetine geçtiğimiz güne oranla katılımın daha da fazla olduğu gözlendi.

NEVŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI DEMOKRASİ NÖBETİNDE

Demokrasi nöbetinin açılışında konuşan Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Seyit İnce, Türkiye’nin haince bir planla karşı karşıya kaldığını belirterek, Türk Milletinin şanlı direnişi ile bu planının bertaraf edildiğini söyledi. İnce şöyle konuştu:

"Demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışan şer güçler bir kez daha harekete geçti. Türkiye bugün demokrasi adına utanç verici bir kalkışma girişimine maruz kalmış, milli iradeye zarar verilmek istenmiştir. 15 Temmuz tarih sayfalarına kara bir leke olarak geçmiştir. Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz. Milletin parasıyla alınan silahlarla milletin Meclisi'ni hedef alanlar, silahını sivil insanlara yöneltenler, ülkesinin en stratejik noktalarını hedef alanlar bu milletin askeri olamaz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız" dedi.

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı İsmail Ördü’de önceki gün Kayseri’de bir arkadaşından dinlediği gelişmeyi aktardı. Suriyeli bir göçmenin Türk Milleti’nin darbeler karşısında takındığı onurlu tutumunun tüm dünyaya örnek oluşturması gerektiğini ifade ederek, "Eğer biz Türk Milleti’nin gösterdiği cesareti Suriye’de gösterebilse idik, bugün kendi ülkemizde olacaktık" dediğini aktardı.

Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş ve sanayici Mehmet Ali Öbekli’de bu milletin hiçbir şekilde darbeleri kabul etmeyeceğini belirterek, Cuma gününden beri bu kapsamda onurlu bir davranış ortaya koyduğunu ifade etti.

"İDAM CEZASININ BU HAİNLERE UYGULANMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİM"

Demokrasi nöbetinin 3. Gününde konuşan AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM’nin kabul etmesi halinde idam cezasını onaylayacağı yönünde bir açıklama yaptığını belirterek, idam cezasının bu tür hainler için uygulanması noktasında hayatının boyunca mücadele edeceğini belirtti.

Gizligider " Bunlar öylesine bir alçak ki, aziz milletin camisini, milletin Meclisini bile bombalayacak kadar insanlıktan çıkmışlar. Elbette bunlara hak ettikleri cezalar mutlaka verilecek. Cenab-ı Allah’dan niyaz ediyorum ki, bu katil ve canilerin asıldığını görmeden canımızı almasın" dedi.

Gizligider sürdürülen soruşturmalar kapsamında Nevşehir’de 46 kamu görevlisinin görevden el çektirilerek haklarında işlemlerin başlatıldığına dikkat çekti.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz’de, bu millete darbe yapmak isteyenlerin kendilerini eski Türkiye’de hissederek hareket ettiklerini söyledi.

Açıkgöz“ Bu hainler kendilerinin eski Türkiye’de olduğunu tahmin ettiler. Bu halkın güçlü iradeye sahip olduğunu, vatanları için hiç çekinmeden canlarını feda edebileceklerini unuttular. Bunlar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve aziz milletimizin dik duruşunu unuttular. Biz kanımızı son damlamıza kadar vatanımız için feda etmeye hazırız" dedi.

Daha sonra Demokrasi nöbetine katılan değişik partilerden belediye başkanları birlikte platforma çıkarak halkı selamladı. Tekbirler ve çalınan marşlar arasında birbirleriyle kucaklayan siyasilerin oluşturduğu bu birlik ve beraberlik görüntüsü, demokrasi nöbetine katılan vatandaşlarca da bol bol alkışlandı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 121 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA