• Mardin35 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nasada Bir Türk Kadını
16 Haziran 2016 Perşembe 16:08

Nasa'da Bir Türk Kadını

NASA'nın yürüttüğü ticari ses üstü teknoloji projesinde bir Türk kadını görev alıyor. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Melike Nikbay, araştırma kadrosundaki çalışmalarını...

NASA'nın yürüttüğü ticari ses üstü teknoloji projesinde bir Türk kadını görev alıyor. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Melike Nikbay, araştırma kadrosundaki çalışmalarını sürdürüyor.

ABD’nin Virginia eyaletindeki NASA Langley Araştırma Merkezi’nde devam eden proje ile sesten hızlı ticarî yolcu taşımacılığına yeniden başlanabilmesi hedefleniyor.

CST Integrated Low Boom Analysis and Design Teknik Lideri’nin ev sahipliğinde ve Havacılık Sistem Analizi ve Aeroelastisite Şubeleri ile ortaklaşa yürütülen araştırmada Doç. Dr. Melike Nikbay, sesten hızlı uçuş sırasında taşıt üzerinde meydana gelen aerodinamik yükler nedeniyle esnek taşıma yüzeylerinde oluşan yapısal şekil değişimlerinin uçağın ses izi ve basınç gürültü seviyesindeki etkileri üzerine çalışıyor.

Ses-üstü ticari uçaklarda, ses patlamasının önemli bir tasarım ve sertifikasyon kriteri olduğunu belirten Nikbay, yere ulaşan gürültü seviyesinin uçağın dış yüzey şekline bağlı olarak uçak yakın alanında oluşan basınç dağılımı ve şok dalgalarının atmosfer içinde ilerlemesi ile hesaplandığını söyledi.

Bugüne kadar yapılan ses patlaması çalışmalarında uçak yapılarının katı cisim olarak modellendiğini vurgulayan Nikbay, ancak bu yeni yaklaşım ile ses patlaması hesabında akışkan-yapı etkileşiminin de analize dahil edildiğini, bu sayede aeroelastik olarak şekil değiştirmiş yapının uçuş güvenliği yanında uçağın ses izi ve gürültü seviyesine olan etkilerinin de hesaplandığını sözlerine ekledi.

Nikbay, bir yıl boyunca sürecek NASA’daki görevi sona erdiğinde, İTÜ’de yapılacak araştırmalarda NASA ile işbirliğinin sürdürülmesi ve gelişmesi için çalışacağını belirtiyor.

NASA’nın ses üstü teknolojisi projesi, günümüzde ticari ses-üstü uçuşun uygulanmasının önündeki teknik engellerin (ses patlaması, yakıt verimliliği, havalimanı çevresi gürültüsü, yüksek irtifa emisyonları, yapısal ağırlık ve esneklik, hava sahası operasyonları gibi) kaldırılmasına yardımcı olacak araçların, teknolojilerin ve bilgi birikiminin geliştirilmesini ve geleceğin taşıtlarının bütünleşik ve çok disiplinli bir anlayışla tasarlanması için gereken kabiliyetin kazanılmasını hedefliyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 111 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • AK PARTİ'DEN MİDYAT'TA DEV FİNAL MİTİNGİ
  • Eri, “Dünyanın gözü 24 Haziran’daki seçimlere odaklanmış”
  • Diyarbakırlı gençlere İspanya ve Katalonya anlatıldı
  • Muş’ta “İmar Barışı” toplantısı
  • Erzincan’da Spor Kulüplerine 270 Bin TL nakdi Yyardım
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA