• Mardin39 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman37 °C
  • Şırnak35 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Kamalak: Türkiye Kritik Bir Dönemden Geçiyor
22 Mayıs 2016 Pazar 17:13

Mustafa Kamalak: Türkiye Kritik Bir Dönemden Geçiyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, hem Türkiye’nin hem de İslam aleminin çok kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Kamalak, "Şuan küresel emperyalizm bunun mücadelesini veriyor. Türkiye bunun sancılarını çekiyor. Açık ve net...

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, hem Türkiye’nin hem de İslam aleminin çok kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Kamalak, "Şuan küresel emperyalizm bunun mücadelesini veriyor. Türkiye bunun sancılarını çekiyor. Açık ve net söylüyorum; dünün İttihat ve Terakki'sinin görevi bugün AK Parti’ye yüklenmiştir." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlelediği İstanbul il divan toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Mustafa Kamalak, "2. Abdülhamit diyebileceğimiz merhum Erbakan hocamızı sandıklarda, seçim meydanlarında, fikir mücadelesinde yenemeyenler, bir takım entrikalara başvurmak suretiyle onun mevki makam düşkünü bir kısım talebelerine bir takım vaatlerde bulunarak ikinci İttihat ve Terakki’yi kurdurdular. Amaçları Türkiye’yi bölüp parçalamak ve büyük İsrail devletini kurmaktır.” diye konuştu.

DEVLET YÖNETMEK ÇOLUK ÇOCUK İŞİ DEĞİLDİR

Türkiye’nin çok kritik bir süreçten geçtiğini söyleyen Kamalak, “Şuan küresel emperyalizm bunun mücadelesini veriyor. Türkiye bunun sancılarını çekiyor. Açık ve net söylüyorum; dünün İttihat ve Terakki'sinin görevi bugün AK Parti’ye yüklenmiştir. Bunu başkaları söylemez, bundan dolayı eleştirileceğimi biliyorum. 1 Kasım seçimlerini müteakiben teşkilattaki bütün arkadaşlarıma erken seçime hazır olmalarını söyledim. Dediler ki, ‘yüzde 50 oy almış bir parti var karşımızda, ne erken seçimi.’ Şunu söyledim, yüzde 50 değil yüzde 90 oy alsalar bile bunların Türkiye’yi yönetmesi mümkün değil. Çünkü devlet yönetimi çoluk çocuk işi değildir. Elbette bu sözüme ateş püskürecekler, biz 50-60 yaşında insanlarız diyecekler. Biz biyolojik yaşa bakmıyoruz, beyin yaşına bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE KRİTİK BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR'

Konuşmasında AK Parti’yi eleştiren Kamalak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, başbakanlığı döneminde çözüm sürecine ilişkin görüşlerini ilettiklerini, bugün o eleştirilerde haklı çıktıklarını dile getirdi. Kamalak, "Görünen köy kılavuz istemez. Bizim emniyet teşkilatımız yoktu ama siz değerli kardeşlerimiz Anadolu'dan bize haberler getirdiniz. PKK dağdan şehre indi, vergi topluyor, yol kesiyor, yargılama yapıyor. Devlet nerede veya devlet adına hareket eden iktidar nerede? Yok. Bitmedi. İçerideki teröristleri dışarı göndereceklerdi ama tam aksini yaparak dışarıdakini içeri getirdiler. Analar Diyarbakır meydanlarından feryat etti. Hükümet duymadı. Terörle mücadele eden asker kışlaya mahkum edildi. Ergenekon ve Balyoz denilerek askerin burnu sürtüldü. Suçlu elbet cezasını çekmeli ama kurunun yanında yaş yanmamalı. Hem Türkiye hem de İslam coğrafyası son derece kritik bir dönemden geçiyor." şeklinde konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE ELEŞTİRİ

Ankara’nın gündeminin başkanlık sistemi, partili Cumhurbaşkanlığı sistemi olduğunu hatırlatan Kamalak, “Bunlar gündem saptırma olaylarıdır. Şehit cenazelerini kamufle etme hadisesidir. Milletin gündemi başka, Ankara’nın gündemi maalesef bambaşka. Başkanlık sistemine prensip itibariyle karşı değiliz. Ama soruyorum; nasıl bir başkanlık sistemi. Dünyada iki tip başkanlık sistemi var. Yarı başkanlık sistemi, Fransız örneğinde olduğu gibi, tam başkanlık sistemi Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi. Her iki sistemin üç ortak özelliği var; 1- Hem devlet başkanlığını hem milletvekillerini doğrudan halk seçer. 2- Meclis başkanı azledemez, başkan da meclisi fesih edemez. 3- Meclis kanunları yapar, başkan uygular. Başkanın kanun yapma yetkisi, kanun gücünde kararname çıkarma yetkisi yoktur. 1.5 ay önce bir kitapçık yayınladılar, Türk tipi başkanlık sistemi. Nedir özelliği. Birinci husus; orada olduğu gibi burada da hem devlet başkanını hem de milletvekillerini doğrudan halk seçecek, kabul. Sonrasına baktığımızda, ikinci aşamada, meclis yani 550 milletvekili olan meclis başkanı azledemeyecektir, ama başkan tek başına meclisi feshedebilecek. Yetmedi, fesih belki şartlar bakımından uygun olmayabilir, o zaman çok daha kirli bir durum ortaya çıkmakta; meclise diyor ki sen otur orada, maaşını al. Yasama işi ne olacak; ben devlet başkanı olarak kanun hükmünde kararname, başkanlık kararnamesiyle işleri yürütürüm. Bu başkanlık sistemi değil, despotizmdir.” ifadelerini kullandı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 155 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • KPSS 2018 Genel Kültür, Genel Yetenek sınavı başladı
  • Adana’ya Girişimcilik Merkezi ve Kimya Vadisi Kuruluyor
  • Diyarbakırlı berberlerin hedefi dünya şampiyonluğu
  • Ayağı kırılan yavru ördeği görünce gözyaşlarına boğuldu
  • Yenişehir’de temizlik çalışması
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA