• Mardin20 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müsiad Başkanı: Merkez’in Adımlarının Aynısını Bankalardan Da Bekliyoruz
21 Haziran 2016 Salı 16:38

Müsiad Başkanı: Merkez’in Adımlarının Aynısını Bankalardan Da Bekliyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın faiz kararının yerinde olduğunu vurguladı. Olpak, "Şimdi sıra bankalarda. Merkez Bankası faiz indirdiğinde bankalar, mevcut faiz oranlarını düşürmezse...

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın faiz kararının yerinde olduğunu vurguladı. Olpak, "Şimdi sıra bankalarda. Merkez Bankası faiz indirdiğinde bankalar, mevcut faiz oranlarını düşürmezse bu yatırımların önünü açmak için yeterli olmaz. Merkez Bankası’nın adımlarının aynısını bankalardan da bekliyoruz.” dedi.

Nail Olpak, şunları kaydetti:

“Merkez Bankası’nın parasal sadeleşme yönünde attığı adımları 2016 Haziran döneminde de sürdürmesi Türkiye ekonomisi adına memnuniyet vericidir. Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 6,58 oranında gerçekleşerek düşük seviyesini koruması ve çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sürmesi, zaten Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusundaki politikasının süreceğine işaret etmişti. Gıda enflasyonunda yaşanan olumlu gelişmeler de parasal sadeleşmeyi desteklemektedir.

Bununla birlikte hatırlanacağı üzere yılın ilk çeyreğine yönelik büyüme rakamlarında özel sektör yatırımlarının yüzde 0,3 azaldığını görmüştük. Bu dönemde özel sektörün makine-teçhizat yatırımlarının yüzde 4,7 azalması toplam özel sektör yatırımlarının azalmasındaki en önemli rolü oynamıştı.

Elbette Merkez’in faiz indirimlerinin, bankaların fonlama masrafını düşürerek mevcut faiz oranlarına yatırımcı lehine olumlu bir şekilde yansıması gerekmektedir. Bu yansımanın reel sektörün arzuladığı ölçüde gerçekleşmemesi durumunda Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sanayiciyi yatırıma yönlendirmekten uzak birer hamleden öteye geçemeyecektir.

Son yatırım rakamları bize açıkça göstermektedir ki yüksek faiz oranları en çok sanayicinin belini bükmektedir. Bu bağlamda iş âleminin temsilcileri olarak bizler, Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusundaki kararlılığını desteklemekle birlikte faiz indirimlerinin önümüzdeki aylarda artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Zira MÜSİAD olarak ‘altın yıl’ olarak nitelediğimiz 2016 yılında, Merkez Bankası’nın faiz indiriminde atacağı adımların Türkiye ekonomisi için önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 141 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Baharın müjdecisi ters laleler çiçek açtı
  • Kızıltepe’de ‘insanlık ölmüş’ dedirten görüntü
  • Mardin polisinden çocukları koruyan uygulama
  • Mardin’de fırtına uyarısı
  • Mahsur kalan kediyi DEDAŞ ekipleri kurtardı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA