• Mardin7 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mültecileri Kabul Etmeyen Ülkelere Ceza Kesilecek
04 Mayıs 2016 Çarşamba 13:33

Mültecileri Kabul Etmeyen Ülkelere Ceza Kesilecek

Avrupa Birliği Komisyonu'nun üzerinde çalıştığı yeni iltica düzenlemesi kapsamında mültecileri topraklarına kabul etmeyen ülkelere para cezası kesilmesi öngörülüyor.BBC Türkçe servisinin haberine göre, AB'nin iltica kurallarını gözden...

Avrupa Birliği Komisyonu'nun üzerinde çalıştığı yeni iltica düzenlemesi kapsamında mültecileri topraklarına kabul etmeyen ülkelere para cezası kesilmesi öngörülüyor.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, AB'nin iltica kurallarını gözden geçirerek yeni bir plan oluşturmaya çalışan Komisyon'un bugün önerilerini kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Mültecilerin AB ülkelerine eşit biçimde dağıtılmasını teşvik etmeyi amaçlayan yeni düzenlemelerde para cezası da 'dayanışma katkısı' olarak adlandırılmış.

AB'nin mevcut iltica düzenlemelerine göre, AB topraklarına ulaşan bir mülteci, iltica başvurusunu geldiği ilk ülkede yapmak zorunda. Bu düzenleme nedeniyle mültecilerin başlıca varış noktaları olan Yunanistan ve İtalya'nın büyük baskı altında olduğu ifade ediliyor.

"HAKKANİYET MEKANİZMASI"

Guardian gazetesi, Komisyon tarafından hazırlanan yeni iltica teklifine göre, Yunanistan ya da İtalya'nın topraklarına ulaşan yüz binlerce mülteciye gerekli imkanları sağlayamaması durumunda diğer üye ülkelerden destek isteneceğini aktarıyor.

Her üye ülkenin ekonomik büyüklüğüne göre belli sayıda mülteciyi kabul etmesi sistemini yumuşatan Komisyon, 'hakkaniyet mekanizması' adını verdiği sistemle, üye ülkelerden mülteci başta Yunanistan ve İtalya'dan mülteci almasını talep edecek. Talebi geri çeviren üye ülkeler ise 'dayanışma katkısı'nı ödemekle yükümlü kılınacak. Mülteci kabul etmeyen ülkelerden toplanan para da, mültecilerin barındığı AB ülkelerine gönderilecek.

Avrupa Komisyonu'nun önereceği yeni düzenlemelerin Haziran ayındaki AB lider zirvesinde görüşülüp müzakere edilmesi gerekiyor.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 132 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA