• Mardin-2 °C
  • Diyarbakır-2 °C
  • Batman-2 °C
  • Şırnak-6 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mülteciler Türk Ekonomisinin Büyümesine Olumlu Katkı Yapıyor
09 Mayıs 2016 Pazartesi 16:23

Mülteciler Türk Ekonomisinin Büyümesine Olumlu Katkı Yapıyor

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'ye akın eden Suriyeli mültecilerin ekonominin büyümesine olumlu etki yaptığını bildirdi.BBC Türkçe servisinin haberine göre; ABD merkezli kuruluşun analistleri tarafından...

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'ye akın eden Suriyeli mültecilerin ekonominin büyümesine olumlu etki yaptığını bildirdi.

BBC Türkçe servisinin haberine göre; ABD merkezli kuruluşun analistleri tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'de 2014'ten bu yana milli gelir artışındaki en önemli unsur olan kredi büyümesinin yerini, artık yeni gelen mültecilerin tüketiminin ve 'kayıt dışı ekonomide kazandıkları ücretlerin' aldığı belirtildi.

Açıklamada, "Mültecilerin Türkiye'nin, milli geliri, mali ve diğer dış değişkenleri üzerindeki etkisi yeteri kadar dikkate alınmadı." denilerek, tasarruflarını beraberlerinde getiren mültecilerin yaptıkları harcamaların büyümede etkili olduğu kaydedildi.

Hükümetin mülteci kamplarında ve kampların dışında yine mültecilere için yaptığı bütçe harcamalarının da büyümeyi desteklediği vurgulandı.

Türkiye, bugüne kadar sayıları 3 milyonu aşan mülteciler için 8 milyar dolardan fazla para harcandığını ifade ediyor.

Aralarında kuruluşun Türkiye baş analisti Frank Gill ile kıdemli ekonomist Tatiana Lysenko'nun da bulunduğu uzmanların hazırladığı rapora göre, mülteci krizi Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir büyümesini yılda yüzde 0,2-0,3 kadar artırabilecek.

Türkiye hükümetinin tahminlerine göre, kayıt dışı ekonomide çalışan Suriyeli mülteci sayısının 500 bin ila bir milyon arasında olduğunu belirten analistler, bunun 2014 yılından bu yana işsizlik rakamlarının yüksek kalmasının nedenlerinden biri olduğunu kaydettiler. Ancak kredi değerlendirme kuruluşu, büyümenin fazla tüketime dayalı olduğu görüşünü vurguladı ve yeteri kadar özel sektör yatırımı olmadığına dikkat çekti.

Bununla birlikte, Türkiye'nin bölgesindeki tehlikelere, iç güvenlik sorunlarına ve karmaşık siyasetine rağmen, dirençli ekonomisi ve uygun demografik yapısı sayesinde yükselen piyasalar arasında öne çıktığına vurgu yapıldı.

S&P, geçen hafta Cuma günü yaptığı açıklamayla Türkiye'nin kredi notunu BB+'da sabit tutmuş, notun görünümünü ise 'Negatif'ten 'Durağan'a yükseltmişti. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 129 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA