• Mardin4 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milli Savunma Bakanı Işıktan İsrail Ve Rusya Açıklaması
27 Haziran 2016 Pazartesi 17:48

Milli Savunma Bakanı Işık'tan İsrail Ve Rusya Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İsrail'le sağlanan anlaşmayı yorumladı, " İsrail basınında yapılan yorumları okursanız Türkiye’nin mi İsrail’in mi başarısı olduğunu anlarsınız" dedi.Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Lübnan’da...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İsrail'le sağlanan anlaşmayı yorumladı, " İsrail basınında yapılan yorumları okursanız Türkiye’nin mi İsrail’in mi başarısı olduğunu anlarsınız" dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Lübnan’da görev yapan Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’ne Türkiye’nin verdiği desteğin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi'nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde konuştu.

İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi yönünde varılan mutabakatla ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Işık, şunları belirtti:

"Türk dış politikasında sadece AK Parti döneminde değil bütün dönemlerde kategorik karşıtlık temelinde bir dış politika izlememiştir. Biz dünyadaki tüm ülkelerle olabildiğince iyi ilişkiler kurmaya, barış içerisinde münasebetlerimizi sürdürmeye gayret gösterdik. İsrail’e kategorik karşıtlığımız dün olmadı bugün de yok. Mavi Marmara olayından sonra Türkiye üç madde gündeme getirdi. Özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması. Bugün özür dilenmiştir. Bunu bütün dünya kabul ediyor. Tazminat konusu bu anlaşmayla birlikte açıklığa kavuşturulmuştur. Gazze’ye ambargo Türkiye üzerinden kaldırılmaktadır. Her türlü insani yardımın Türkiye üzerinden ulaştırılması üzerinde bir engel kalmamıştır. Elektrik ihtiyacının karşılanması, su temini, inşaatlar, organize sanayi bölgesinin ve hastanenin tamamlanması gibi konular vardır. Türkiye’nin talepleri yerine geldiği için de anlaşma imzalanmıştır. İsrail basınında yapılan yorumları okursanız Türkiye’nin mi İsrail’in mi başarısı olduğunu anlarsınız. Bu bir uluslararası antlaşma olduğu için en kısa sürede Meclis gündemine gelecektir. Önce Dışişleri Komisyonu’nda sonra da Genel Kurul’da görüşülüp karara bağlanacaktır."

"RUSYA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞMELERİN ARİFESİNDEYİZ"

Uçak krizinden sonra gerginleşen Türkiye-Rusya ilişkileri hakkında da konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya ile ilişkilerde önemli gelişmeler yaşandığını ifade etti. Işık şunları söyledi:

"Rusya ile ilişkilerde çok önemli gelişmeler var. İsrail’le olduğu gibi Rusya’yla ilişkilerimizde de var olan problemlerin çözülmesini ve iyi ilişkilerin devam etmesini istiyoruz. Uçak krizinden sonra Türkiye yapıcı, sorunu çözücü bir tutum sergilemiştir. Önemli gelişmelerin arifesinde olduğumuzu; ilişkilerin normalleşmesi ve sonra da geliştirilmesi için önemli çalışmaların yürütüldüğünü belirtmek istiyorum."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 120 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Hayvan Hastanesi Temeli Atıldı
  • AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger:
  • Büyükelçilerden, Mozaik Çalıştayına tam not
  • Kültür Merkezleri ile Akçakale’nin çehresi değişiyor
  • Dünya Çocuk Hakları Gününde anlamlı etkinlik
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA