• Mardin13 °C
  • Diyarbakır12 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekili Pashayeva: Türkiyenin Terörle Mücadelesinde Biz Buradayız
10 Mayıs 2016 Salı 16:03

Milletvekili Pashayeva: Türkiyenin Terörle Mücadelesinde Biz Buradayız

Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Türkiye, bizim en büyük, önemli kalemizdir. Türkiye zayıflarsa, tüm Türk Müslüman dünyası zayıflar. Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye geldiğinde güzel bir söz söyledi. ‘Türkiye’nin...

Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Türkiye, bizim en büyük, önemli kalemizdir. Türkiye zayıflarsa, tüm Türk Müslüman dünyası zayıflar. Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye geldiğinde güzel bir söz söyledi. ‘Türkiye’nin gücü, bizim gücümüzdür’ dedi. Türkiye ne kadar güçlü olursa biz hepimiz orada daha güçlüyüz. Azerbaycan’ın gücü, Türkiye’nin oradaki gücü demektir” dedi.

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen ve bu yıl Bosna Lideri Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen 5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Törene Vali Süleyman Kamçı, Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, Kazakistan Milletvekili Muktar Shakhanov, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, kamu kurum kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliklerinden de 13 yayınevinin katıldığı fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, fuarda toplam 375 yayın evine kitaplarını sergileme alanı sağlandığını ve fuara yaklaşık 300 yazarın katılacağını kaydetti.

Saray Bosna’dang elen yazar Mustafa Spahiç, “Biz sizin sayenizde Bosna Hersek’te İslamı’da kurtarmış olduk.” dedi.

Fuarın onur konuğu şair Prof. Dr. Nurallah Genç, “Fuarın en güzel yanı Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenmiş olmasıdır. Aliya İzzetbegoviç benim de ruh dünyamı, kültür dünyamı şekillendirmiş bir dünya münevveridir. O yüzden hakkıyla anlaşılması, mesajının bize tam ve doğru ulaşılması son derece önemli. Ben bilimsel çalışmalarımda liderlik üzerine yaptım. Yıllardır Aliya İzzetbegoviç’i bir lider olarak da okutuyorum. Hep şunu söyledim bugüne kadar 20. Yüzyılda anısı bir Müslüman kalbi en çok titretecek liderlerin başında Aliya İzzetbegoviç gelir.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Malatyalıların merak eden, sorgulayan bir kimliğe sahip olduğunu vurgulayarak, “Malatyalıların her zaman vizyonu geniştir. Malatya’ya uyan en iyi organizasyon kitap fuarıdır. Ziyaretçi sayısına baktığımızda da bunu anlıyoruz. Geçtiğimiz yılki kitap fuarına 320 binin üzerinde bir ziyaretçi geldi. Satılan kitaplara ve gelen ziyaretçiye baktığımız zaman bunun çok önemli bir rekor olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

“DEDELERİMİZ BU GÜNLERİ GÖREMEDİ, AMA BİZ TORUNLARINA NASİP OLDU”

Törene katılan ve İstiklal Marşı okunurken yüksek sesle eşlik eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Bütün aziz şehitlerimizin ruhu karşısında baş eğerek, bugün 93. Doğum yıldönümü olan Azerbaycan’ın milli lideri olan Haydar Aliyev’in, ‘Azerbaycan ve Türkiye, biz bir milletin iki devletiyiz’ dediği, değerli devletimizin Türkiye’mizin değerli vatandaşlarına, kardeşlerimize seslenerek, böyle başlamak istiyoruz. Biz yıllarca hasret kaldık. Bir millet, iki devlet idik, ama buradaki devletimize hasret kaldık, insanımıza hasret kaldık. Yaradan’a şükür ediyorum; ne mutlu bana ki, bir zamanlar benim dedelerim Ahmet Cevat gibi dedelerim ki; ‘Çırpınırdı Karadeniz, bakıp Türkün Bayrağı’na’ dediği için Stalin kurşuna dizmişti. On binlerce böyle dedelerimiz vardı, onlara böyle nasip olmadı. Ama biz torunlarına bugünler nasip oldu. Geliyoruz, buradaki vatanımızın bir parçasında, buradaki devletimizle, insanımızla böyle güzel etkinliklerde oluyoruz. Ama o zamanlar buraya çok az kişi gelebiliyordu. Yazar, sanatçı, bilim insanı, her gelen de bir şey okurdu, şair olsa şiir gibi şarkı olsa şarkı gibi okurdu. Çünkü iki tarafında, iki kardeşinde bir birine hasretini çok açık şekilde gösteren parçalardı; ‘Azerbaycan diyarından, Köroğlu’nun nigarından size selam, size selam getirmişem.’” şeklinde konuştu.

“BOSNALILARIN ÖDEDİĞİ BEDEL, BİZDEN BİRİ OLMANIN BEDELİYDİ”

Malatya Kitap Fuarı’nın Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenmesinden dolayı çok mutluluk duyduklarını ifade eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Aliya İzzetbegoviç çok büyük bir lider ve çok büyük bir şahsiyettir. Ben defalarca Bosna’da oldum, Bosna bizim kardeşlerimizdir. Ödedikleri bedelde bizden biri olmanın bedeliydi. Bunu da herkesin bilmesi gerekir. Çünkü Hocalı soykırımını yaşayan Azerbaycan Türkleri olarak; biz Bosna Türklerinin de o soykırımda neyin bedelini ödediklerini çok iyi biliriz. O acıları her zaman yüreğimizde hissederek paylaştık kardeşlerimizin acısını. Saray Bosna’da da bir anıt diktik, Bosnalı annemiz ile Hocalı’da acı çeken annemizin beraber bir anıtıdır, dünyaya beraber verdiği bir mesajdır” diye konuştu.

“ÇANAKKALE’DE BİZE ZAFERİ KAZANDIRAN O BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK GÜCÜYDÜ”

Gençlere verilecek en önemli mesajlardan birisinin Aliya İzzetbegoviç’in ‘Savaştan önce dostlarımız, düşmanlarımız vardı. Savaştayız, düşmanlarımız burada, dostlarımız nerede?’ sözü olduğunu belirten Ganire Pashayeva, “Gençlerimizin bilmesi gerekir; biz ne zaman birlik ve beraberlik içerisinde olduysak, bu coğrafyada büyük güç olduk. Büyük imparatorluklar kurduk, dünyaya hoş görü ve adaletin ne olduğunu anlattık. Biz ne zaman birlik ve beraberlik içinde olduysak, dünyanın yedi tarafı üstümüze gelse de Çanakkale’de olduğu gibi yine de zafer kazandık. Çanakkale’de bize zaferi kazandıran o birlik, beraberlik, kardeşlik gücüydü. O ağır günde kardeşlerimizin ‘ben buradayım’ dediği gündü o gün. Azerbaycan’da Bakü’de Ermeni çetelerin Rus Bolşeviklerin desteği ile Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde işgaller, soykırımlar yapılırken, Osmanlı 1. Dünya Savaşı’nda yenilmesine rağmen Nuri Paşa’nın başkanlığında Türk-Kafkas İslam Ordusu’nu zor zamanda olsa bile, ‘Ama kardeşlerimiz bizden daha zor durumdadır, oraya gitmemiz gerekir’ diyerek, gidip orada insanımıza yardım edip, o soykırımdan kurtararak şehit olduğu o güçle biz bu zaferi de kazanmıştık.” diye konuştu.

“SÖZ KONUSU KARDEŞ TÜRKİYEMİZİN TERÖRLE MÜCADELESİ İSE HEPİMİZ ‘BİZ BURADAYIZ’ DEMELİYİZ”

Terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olduklarını ifade eden Pashayeva, coğrafya olarak zor günlerden geçtiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Ne mutlu bugünlerimize ki buraya geldik. Bugün kardeşler ve dostlar bir aradayız. Kardeşler ve dostlar bugünde kolay günlerden geçmiyoruz. Coğrafya olarak zor günlerden geçiyoruz. O yüzden de bugünde, o zor günlerde de kardeş ve dostların bir arada olması gerekir. Eğer söz konusu kardeş Türkiyemizin terörle mücadelesi ise hepimiz ‘biz buradayız’ demeliyiz. Dünyanın her tarafında Türkiye’yi bölmek, parçalamak, zayıflatmak isteyen güçlere karşı biz Türkiye’nin yanındayız. Dünyanın her tarafında da hepinizin aynı sözü söyleyeceğine ve söylediğine ben eminim.”

“TÜRKİYE, BİZİM EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ KALEMİZDİR”

Pashayeva, Türkiye ne kadar güçlü olursa kendilerinin de o kadar güçlü olduğunu kaydederek, “Herkesin bilmesi gerekir; Türkiye, bizim en büyük, önemli kalemizdir. Türkiye zayıflarsa, tüm Türk Müslüman dünyası zayıflar. Azerbaycan Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye geldiğinde güzel bir söz dediki; ‘Türkiye’nin gücü, bizim gücümüzdür’ dedi. Türkiye ne kadar güçlü olursa biz hepimiz orada daha güçlüyüz. Azerbaycan’ın gücü, Türkiye’nin oradaki gücü demektir. Böyle bir düşünce ve beraberlik içerisinde inşallah ben inanıyorum ki ister terörle mücadele olsun, ister Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen birçok güçlerin bugün o oyunlar, senaryolar olsun, ister Azerbaycan topraklarını işgalden bırakmak istemeyen arkasındaki o aynı güçlere dayanarak, o işgalciler olsun, ister bu coğrafyada insanımıza karşı yapılan bütün haksızlıklar, adaletsizlikler olsun biz bunu Allah’ın yardımıyla, birlik, beraberlik, dayanışma gücümüzle buna karşı daha da çok güçlü mücadele edeceğiz. Bugün çok şükür ki eskiden farklı olarak birbirimizin yanında daha güçlüyüz. Birbirimizin yanındayız. Bugün gençlerimizin tarihimize, özümüze, kültürümüze sahip çıkmalı, ilim ve bilimle donatılmalı. Bu kitap fuarı da bunun bir örneğidir. Kitap fuarında bunun bir örneği gösterilerek, her taraftan, Türk devletlerinden, Müslüman coğrafyasından kardeşlerimizi, aydınlarımızı, yazarları davet ederek, genç nesillere aynı zamanda verilen bir mesajdır. Her ortamda, her platformda birlikte olmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

“O GÜNLER ÇOK YAKIN, KARABAĞ’DA MALATYA SOKAĞI’NIN AÇILIŞINDA DA GÖRÜŞECEĞİZ”

Karabağ’da güzel etkinlikler geçirmeyi ümit ettiğini belirten Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, “Ben inanıyorum, o gün uzak değil, bir gün sizin hepinizle beraber biz Karabağ’da Malatya Sokağı’nın açılışında, parkının açılışında görüşeceğiz. İlkin tabiî ki Türkiye Sokağımızın, parkımızın açılışında görüşeceğiz. Allah hepimize, insanımıza yar ve yardımcı olsun. Genç nesillerimizi aydınlatalım. Çünkü adaletsizliğin, haksızlığın artığı bu dünyada kendimizi korumanın tek yolu, güçlü birlik ve beraberlik olmaktan geçer. Bu yolda Allah hepimize yardımcı olsun.” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva’ya yaptığı konuşmasından dolayı teşekkür ederek; “Gardaşımıza, bacımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten köklü tarihimizin, geleneklerimizin bizden daha fazla bilindiğini de burada müşahede ettik. İnşallah gün ola, Karabağ’da Malatya sokağında hep beraber buluşalım. O sokağın açılışını gelecek nesillere bırakmadan hep birlikte açmayı temenni ediyorum” dedi.

Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında şunları söyledi, “Hızla gelişen teknoloji ve modern çağın gerekleri ilmin ve irfanın kaynağı olan kitabın karşısına değişik alternatifler çıkarıyor olsa da, bütün medeniyetlerin temelini teşkil eden kitabın karşısında bu alternatiflerin ayakta kalması mümkün değildir. Çünkü medeniyetlerin idamesi ilim ve irfana, ilim ve irfan da muhafaza edilip maziden atiye uzanmak için kitaba ihtiyaç duymaktadır. İlk emri ‘Oku’olan Yüce Dinimiz de insanoğluna hedeflerin en güzeli olan ilim ve irfanı göstermiştir. Okumak, bir bakıma geçmişe yapılan bir kültür yolculuğudur. Çünkü kendi kültür ve medeniyetlerine yolculuk yapabilenler, geleceğe de sağlıklı ve kendinden emin yolculuklar yapabileceklerdir. Bu nedenle; gerek öğrencilerimiz, gerekse toplumumuz okuma kültürünü geliştirdiğinde hem bilgeliğin ayak izlerine rastlayacaktır, hem de okumanın keyfine, zevkine varacaktır. Son yıllarda ülkemizin her köşesinde birbirinden güzel organizasyonlarla kitap fuarları tertip ediliyor olması, aydınlık geleceğimiz açısından son derece sevindirici ve umut vericidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin, anne ve babaların birbirinden kıymetli kalemlerle, yazı ustalarıyla bir araya gelecek olması da, okuyan bir toplum olmamız hususunda önemli bir adım olacaktır.”

Yapılan konuşmaların ardından protokol ve katılımcılar kurdeleyi keserek 5. Malatya Anadolu kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdiler ve kitap stantlarını gezdiler.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 96 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA