• Mardin20 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mhpde Kurultay Krizi
27 Haziran 2016 Pazartesi 14:43

Mhp'de Kurultay Krizi

Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun MHP Kurultayı'nın 10 Temmuz'da yapılamayacağına ilişkin kararının ayrıntıları da netleşti.MHP Tüzüğü'nü gerekçe gösteren Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun kararında hem MHP Genel Merkezi hem de muhaliflerin...

Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun MHP Kurultayı'nın 10 Temmuz'da yapılamayacağına ilişkin kararının ayrıntıları da netleşti.

MHP Tüzüğü'nü gerekçe gösteren Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun kararında hem MHP Genel Merkezi hem de muhaliflerin başvurusuna yer verildi. Hem muhaliflerin hem de genel merkezin başvurularını esastan reddetti. MHP'nin tüzüğünde "olağanüstü genel kurullarda genel başkanlık seçimi yapılamayacağı" belirtiliyordu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu buna işaret ederek başvuruları reddetti.

SEÇİM YAPILAMAZ

Çankaya İlçe Seçim Kurulu kararında MHP Genel Merkezi adına Genel Sekter İsmet Büyükataman, Kongre Heyeti adına ise Musavat Dervişoğlu, Şefik Çirkin ve Enez Kaplan imzasıyla 10 Temmuz'da seçimli kurultay başvurusu yapıldığı belirtildi.

Kararda şunlar dile getirildi:

"Çalışmalar devam ederken, gerek MHP Genel Merkezi, gerekse Kongre Heyeti'nin vermiş olduğu toplantı tarihi ve yerinin aynı olduğu ancak gündemlerinin farklı olduğu, yine ikinci toplantı yeri ve tarihinin de farklı olduğu görülmüştür. Hangi gündemin esas alınacağı konusunda YSK'ya görüş sorulmuş, konunun itirazla kendilerine gelebileceği ihtimaline karşı görüş verilmemiştir."

Kararda, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kurultay ile ilgili almış olduğu ihtiyati tedbir kararına da vurgu yapıldı.

İhtiyati tedbir kararının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP Genel Merkezi ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na gönderildiğinin ifade edildiği kararda, "Mahkeme kararı nedeni ile MHP Tüzüğü'nün 'olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz' hükmünün geçerliliğini koruduğu görülmüştü" denildi.

Kararda şu ifadelere de yer verildi:

"Gerek Genel Merkez, gerek Kongre Heyeti'nin olağanüstü kongrede seçim yapılması istekleri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tedbir kararı karşısında MHP Tüzüğü'nün 63/4 maddesine aykırı olduğundan 10 Temmuz 2016 tarihinde yapılacağı bildirilen seçimli olağanüstü kongre seçiminin Seçim Kurulu Başkanlığımızca Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve MHP Tüzüğü göz önüne alınarak 3. Asliye Hukuku Mahkemesi'nin 2016/303 esas sayılı davada alınacak olan karar kesinleşinceye kadar seçim yapılamayacağına, Seçim Kurulu Başkanlığımızca seçime yönelik çalışmalarımızın durdurulmasına karar verilmiştir."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 277 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • AK PARTİ'DEN MİDYAT'TA DEV FİNAL MİTİNGİ
  • Eri, “Dünyanın gözü 24 Haziran’daki seçimlere odaklanmış”
  • Diyarbakırlı gençlere İspanya ve Katalonya anlatıldı
  • Muş’ta “İmar Barışı” toplantısı
  • Erzincan’da Spor Kulüplerine 270 Bin TL nakdi Yyardım
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA