• Mardin6 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlananın Konyaya Gelişinin 788. Yıl Dönümü Kutlanıyor
03 Mayıs 2016 Salı 23:18

Mevlana'nın Konya'ya Gelişinin 788. Yıl Dönümü Kutlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişinin 788. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Temsili karşılama ve 'Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü' ile başlayan etkinlikte konuşan Konya Büyükşehir Belediye...

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişinin 788. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Temsili karşılama ve 'Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü' ile başlayan etkinlikte konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Hz. Mevlana sadece şehrimizi değil; ülkemizi, inancımızı ve değerlerimizi de temsil etmektedir" dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Hz. Mevlâna ve ailesinin Konya'ya gelişlerinin 788. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği etkinlikler, 'Vakt Erişti, Dem Bu Dem' ve 'Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü' ile başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Hz. Mevlana ve ailesine 'hoş geldin' demek için bu programı tertip ettiklerini belirterek, "Şu an burada bulunan, Hz. Mevlana ve ailesini temsili olarak karşılamaya gelen büyük küçük tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum.

Hz. Mevlana’nın gelişiyle şehrimize bir mana gelmiştir. Şehrimiz daha da güzelleşmiş, şereflenmiş ve yeryüzünde farklı bir iz bırakmıştır, öylece de devam etmektedir. Hz. Mevlana’nın temsili için ne yapsak onu anlayamayız, yeterince anamayız. Bugün de Hz. Mevlana sadece şehrimizi değil; ülkemizi, inancımızı ve değerlerimizi de temsil etmektedir. Hz. Mevlana diyor ki; biz bu topraklara sevgiden başka tohum ekmeyiz. Bugün maalesef bu topraklara yüzyıllar içinde sevgiden başka tohum ekenlerin ortaya çıkardığı ürünler, insanımızı, ülkemizi, coğrafyamızı, dünya insanlığını tehdit ediyor. Çözüm; yeniden sevgiye dönmektir, yeniden yaratıcıya iltica etmektir, yeniden dünyaya geliş gayesini hatırlamaktır. Hz. Mevlana’nın 'sevgisiz geçen anı ömürden saymam' ifadesini anlamlandırmak ve bu manaya uygun hareket etmektir. Hz. Mevlana’nın kıymetli ailesine, Sultan’ül Ulema ve ailesine, yüzyıllar sonra, 788 yıl sonra bir defa daha 'hoş geldin' deme şerefine hep birlikte nail oluyoruz" ifadelerini kullandı.

MEVLANA VE AİLESİ KARŞILANDI

Konuşmaların ardından Devlet Tiyatrosu Konya Bölge Müdürü Kamil Alpay Aksum’un yönetiminde ses ve ışık sanatıyla güçlendirilen 'Vakt Erişti, Dem Bu Dem' isimli temsili karşılama gösterisi yapıldı. Daha sonra Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve davetliler, Büyükşehir Belediyesi Mevlânâ Kültür Merkezi’nden Mevlana Türbesi'ne kadar Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Program, Mevlana Türbesi’nde yapılan gülbang duası ile tamamlandı.

Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 788. yıl dönümü nedeniyle 7 Mayıs’a kadar çok sayıda etkinlik yapılacak. Bu kapsamda Mevlana Kültür Merkezi'ndeki etkinliklerin yanı sıra 5 Mayıs Perşembe günü saat 20.30’da Ereğli Kültür Merkezi’nde, 6 Mayıs Cuma günü saat 20.30’da Akşehir Kültür Merkezi’nde temsili karşılama (Vakt Erişti Dem Bu Dem) programları düzenlenecek.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 233 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA