• Mardin31 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardindeki Stklardan Teröre Ortak Tepki
12 Temmuz 2016 Salı 13:53

Mardin'deki Stk'lardan Teröre Ortak Tepki

Son dönemde altı ayrı ilçesinde patlatılan bombalarla sarsılan Mardin'de sivil toplum kuruluşları (STK) terör ve şiddet olaylarına, düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.Mardin’de 58 dernek, sendika ve vakfın bir araya gelerek...

Son dönemde altı ayrı ilçesinde patlatılan bombalarla sarsılan Mardin'de sivil toplum kuruluşları (STK) terör ve şiddet olaylarına, düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Mardin’de 58 dernek, sendika ve vakfın bir araya gelerek kurduğu Mardin STK Platformu, Memur-Sen İl Başkanlığı'nın ev sahipliğinde terör olayları ve bombalamalara karşı yapılan ortak basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Terör ve şiddet olaylarına tepkilerini, yayınladıkları ortak açıklamayla dile getiren Mardin STK’ları, hiç kimsenin kaos ve korku üzerinden bölge insanının umudunu ve kardeşliğini bozamayacağına vurgu yaptı.

“TERÖRÜN FATURASI MARDİN'E YANSIDI”

Valilik kararı ile il genelinde açık alanlarda basın açıklaması ve bildiri yayınlama yasağından dolayı Memur-Sen il binasında bir araya gelen STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı ve Platformu Sözcüsü Mustafa Aydın, "Mardin; farklı dil, din, mezhep, etnisite ve kültürü bir arada ve barış içinde yaşayagelmiş kadim medeniyetimizin nadide bir şehridir. Bu özelliğiyle yarınlarımız için büyük bir imkân ve değer ifade etmeye devam edecektir. Son bir yılda artan şiddet ve terörün, başta komşu ülkeler Suriye ve Irak’taki gelişmeler olmak üzere, bölgesel ve küresel odaklarca tetiklendiğini ve bunun faturasının Mardin’e de yansıdığını görüyoruz." dedi.

“SALDIRILAR SINIR TANIMAMAKTA”

PKK tarafından Mardin’de, son dönemde bomba yüklü araçla yapılan altı ayrı saldırı sonucu onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce kişinin yaralandığını hatırlatan Aydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve yakınlarına sabır diliyoruz. Saldırılara maruz kalanlar arasında askerler ve polislerin yanı sıra onlarca kadın, çocuk, yaşlı ve masum siviller de bulunmaktadır. Dolayısıyla bu saldırılar hiçbir hedef, amaç ve sınır tanımamakta ve o sırada kime rast gelirse onlara da zarar vermektedir. Medine-i Münevvere’de, Mescid-i Nebevi Camisi'nin dibinde yapılan saldırılar ile İstanbul havaalanı ve ülkemizin muhtelif yerlerinde patlatılan bombalar birbiri ile bağlantılı ve aynı şer odaklarınca yapılmaktadır. "

“Hedef aslında sadece Mardin değil, tüm İslam coğrafyasının istikrarsızlaştırılmasıdır.” diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bombalı araç saldırıları ve tuzaklanmış patlayıcılar nedeniyle sivil, resmi, şehirli, köylü, esnaf, tüccar, öğrenci, memur tüm insanlarımız; ticarethane, mesken, ticari mallar ve ev eşyalarımız vahşi, kaba ve kör şiddetle karşı karşıya bulunmaktadır. Bunu akıl, ahlak, hukuk ve vicdanla izah etmek mümkün değildir. Bu, tam bir akıl ve vicdan tutulmasıdır. Ancak, herkes şunu iyi bilmelidir ki bu kör ve kaba şiddet ile halkımız korkmayacak, pusmayacak, kaçmayacak ve pes etmeyecektir. Hepimiz burada, bu topraklarda beraberce yaşamaya ve ortak kader içinde umutla yarınları kurmaya devam edeceğiz. ”

Aydın, açıklamasında, Türkiye’nin dört bir yanından herkesi bölgeye ticaret, spor, sanat, turizm ve farklı etkinlikleri vesile kılarak gelmeye çağırarak, hayatın rutin akışını bozmak isteyenlerin emellerine ulaşmaması için sorumlu davranmaya davet etti.

“DEVLETE GÜVEN KREDİSİ TANINDI”

Hükümete de çağrıda bulunan Aydın, "Mutlu sona ulaşmasa bile ‘Çözüm Süreci’ halkın ‘ceberrut devlet’ algısını dönüştürerek devlete büyük bir ‘Güven Kredisi’ sağlamış ve son olaylarda ‘bekle-gör’ yaklaşımını oluşturmuştur. Ancak, bu ucu açık olmayan kredinin tükenmeden ‘Yapılacak İşler’ hususunda, zamanında ve doğru bilgi akışı oluşturularak Nusaybin’de yıkılan binalar, enkaz altında kalan eşyalar, ilçenin yeni imar yerleri, dışarda kalınan sürede devletin katkıları… vb. hususlarda) belirsizliklerin giderilmesi ve devletin imar-ıslah ve inşa konusunda elini çabuk tutması elzemdir." ifadelerini kullandı.

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak insanların can, mal ve rutin hayatlarına yönelik bu vahşi saldırıları kınadıklarını belirten Aydın, "Halkımızın ma’şeri vicdanında bunu yapanların mahkûm edildiğinin bilinmesini istiyoruz. İslam medeniyetinin kadim şehri Mardin; birlik, kardeşlik, merhamet, dayanışma ve umut içinde bu sıkıntıları da aşacağından eminiz. Bu da geçer Ya Hu."sözleri ile açıklamayı bitirdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 451 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA