• Mardin30 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak32 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mardin’de 5. Bulgur Pilavı Festivali Yapıldı
16 Mayıs 2016 Pazartesi 16:33

Mardin’de 5. Bulgur Pilavı Festivali Yapıldı

Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği ile Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ortaklaşa olarak düzenlediği 5. Bulgur Pilavı Festivali, Mardin’de düzenlendi.Mardin Karayolları Parkı’nda düzenlenen festival alanına toplanan yaklaşık 3 bin kişiye...

Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği ile Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ortaklaşa olarak düzenlediği 5. Bulgur Pilavı Festivali, Mardin’de düzenlendi.

Mardin Karayolları Parkı’nda düzenlenen festival alanına toplanan yaklaşık 3 bin kişiye dev kazanlarda pişirilen etli bulgur ile bulgurdan yapılan mahalli yemekler ikram edildi.

Bu yıl 5.'si düzenlenen festivalin açılış törenine Mardin Vali Vekili Ali İkram Tuna, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ahmet Ağırakça, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Zamur, Bulgur İmalatcıları Derneği Başkanı Faysal Sun, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

'BULGUR İHRACATININ YÜZDE 40'I MARDİN'DEN'

Festivalin açılış konuşmasını yapan Bulgur İmalatcıları Derneği Başkanı Faysal Sun, buğdayın 11 bin yıl önce ilk olarak Mezopotamya'da ve Karacadağ bölgesi eteklerinde üretildiğini kaydetti. Sun, dünyada işlenen ilk gıda maddelerinden birinin bulgur olduğunu hatırlattı.

Bulgurun anavatanı olan Mezopotamya’da dünyanın en kaliteli bulgurluk buğdayını yetiştirip, son sistem teknoloji makinalarıyla dünyanın en kaliteli bulgurunu farklı ülkelerin sofralarına ulaştırmak olduğunu anlatan Faysal Sun, şu ifadeleri kullandı: “Mardin’de üretilen kaliteli bulgur tanıtım yetersizliğinden dolayı maalesef dünya pazarında hakkettiği yerde değildir. Düzenlediğimiz bu festivalin temel amacı Mardin bulgurunu bir Türkiye ve dünya markası haline getirmek ve hakettiği yere taşımaktır. Bulgurdan, bugün bölgemizde ve Anadolu’da 50’ye yakın yemek yapılmaktadır. Türkiye’de 2015 yılı itibariyle 100’ün üzerinde bulgur fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikaların 14’ü ise Mardin’de bulunmakta olup, yıllık üretim rakamı 1 milyon ton civarındadır. Mardin’de bulunan fabrikalarımız, Türkiye’nin bulgur üretiminin yüzde 25’ini yalnız başına üretirken, Türkiye adına yapılan bulgur ihracatın yüzde 40’ını ise Mardin tek başına yapmaktadır.”

Uzakdoğu ve Avrupa’da bulgura Türk pirinci denildiğini hatırlatan Bulgur İmalatcıları Derneği Başkanı Faysal Sun, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Artuklu Üniversitesi ile iş birliği yaparak daha sağlıklı bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırmak, fastfood tarzı beslenmenin zararlarını anlatmak ve halka bulguru sevdirmek için festivali geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

'BULGUR PROTEİN DEPOSUDUR'

Buğdayın ve dolayısıyla da bulgurun insanın var olma süreciyle yaşıt olduğunu vurgulayan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ahmet Ağırakça, “Protein deposu olan, bağışıklık sistemini güçlendiren, lif açısından zenginliği ile bilinen ve karbonhidrat değeri yüksek olan Mardin’in kaliteli buğdayından üretilen bulgurun Ortadoğu pazarında, Irak ve Suriye başta olmak üzere bütün dünya ülkelerine pazar payının artması ve ihracat rakamlarının yükseltilmesi için hep birlikte çalışmalıyız.” dedi.

BULGUR DAĞITIMI SIRASINDA İZDİHAM OLDU

Yapılan konuşmaların ardından kazanlarda pişirilen etli bulgur pilavı ile bulgurdan yapılma kazanlar dolusu köfte, mehir, içli köfte, çiğ köfte ve kısır gibi çeşitli yemekler festival alanını dolduran kalabalığa ikram edildi. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça tarafından sıraya giren vatandaşlara yapılan ikramlar sırasında küçük çaplı izdiham yaşandı. Yemek sırasında yaşanan karmaşadan dolayı yapılan ikramdan almayan çoğu vatandaş festival alanını terk etti.

Bu yıl 5.'si düzenlenen bulgur festivali katılımcılar arasından düzenlenen yemek yarışmasında dereceye girenlere ödül verilmesiyle devam etti.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 105 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Nusaybin’de yöresel yemek yarışması düzenlendi
  • Kızını öldüresiye döven baba tutuklandı
  • Mardin’de uçuşlar da rekor
  • Kıbrıs Kekiği; Mide Kanseri, Ülselerler ve Lenfomaya iyi geliyor
  • 60 lira yevmiye için can pazarı
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA