• Mardin9 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Malatyada Trafik Haftası Programı
09 Mayıs 2016 Pazartesi 18:33

Malatya'da Trafik Haftası Programı

Malatya'da Trafik Haftası dolayısı ile Kültür ve Kongre Merkezi’nde program gerçekleştirildi.Törene Vali Süleyman Kamçı, Başsavcısı Ergül Yılmaz, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Emniyet Müdürü...

Malatya'da Trafik Haftası dolayısı ile Kültür ve Kongre Merkezi’nde program gerçekleştirildi.

Törene Vali Süleyman Kamçı, Başsavcısı Ergül Yılmaz, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hasan Alıcı, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB), Malatya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Keskin, kamu kurum ve kuruluşu yöneticileri ve davetliler katıldı.

'ÇİFT DEBRİYAJLI ARABALARLA EĞİTİM VERECEKSİNİZ, SONRA TRAFİK EN ÖNEMLİ SORUN DİYECEKSİNİZ'

Törenin açılışında konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve Malatya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Keskin, şunları kaydetti: “Özellikle trafikte 3 kural benim için çok önemlidir. 3 S harfi, sevgi, saygı ve sabır. Eğer siz trafik kurullarını bilmiyorsanız, saygı da bulunmuyorsanız, sevgi de anlamıyorsanız, sabrınız da yoksa, işte çıktığınız zaman adını da öyle tarif etmişler ki, makas atıyor. Eğitim çok önemli. Şehir Mezarlığı’nın yanında çift debriyajlı arabalarla eğitim vereceksiniz, ikinci vitesten fazla gitmeyecek, yolun sağında ufak ufak devem et diyeceksiniz, o kağıt parçasını vereceksiniz ve trafik akımına salacaksınız. Arkasında da ’Türkiye’de trafik baş belası, terör’ diyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Bugün yapılan yolarlaş, bugünkü teknolojiye baktığınız zaman, bu yollarda kazanın olmaması gerekiyor. Ama viraja girmeyi bilmiyorsa, kavşağa girmeyi bilmiyorsa, sevgiyi, saygı tamamen kaybetmişse kazaları engelleyemezsiniz. Şu söyleniyor, ‘Kazaları nasıl önleyelim, cezaları yükseltelim.’ Radarlarla, mahalle aralarında radar konarak kuralları bilmeyen sürücüleri engellemek mümkün değil. Ben özellikle Emniyet Müdürümüz, Trafik Şube Müdürlerimiz ve ekipleri ile Büyükşehir Ulaşım Dairesi ekiplerinin çalışmasından memnunuz. Çalışmalarından ve şoför esnafına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak memnunu olmadığımız bir konuda var; ekipler kayıt altında olan şoför esnafımızı adeta mercekle takip ediyorlar, kayıt altında olmayana hiç kimse dokunmuyor. Bakınız, traktörlerle Malatya’nın her köşesinde yük taşınıyor, 50 NC’ler ile her tarafta yük taşınıyor. Özellikle kağıt toplayan araçlarla hiç kimse ilgilenmiyor. Kağıt toplayanlar ne sağa bakıyor, ne sola bakıyor, insanları rencide ediyorlar. İnsanlarımız direksiyon başına geçince yayadan şikayet ediyor, yaya olduğu zaman şoförlerden şikayet ediliyor. Özellikle hanım kardeşlerime sesleniyorum; ne olursunuz, yaya geçidinde geçiniz, yaya geçidinde geçerken şu cep telefonuyla konuşmayınız yolda. Yaya geçidinde geçerken herkesin elinde bir cep telefonu var, yolda yürürken cep telefonuyla konuşuyor, ana yoldan geçerken cep telefonuyla konuşuyor, trafiğin farkında bile değil. Bir de dönerler ters ters şoföre bakarlar, sen mecburi frene basarsın, arkandan gelen araç da sana vurur, al başına bela. Saygı yok, sevgi yok. Hepimiz toplum olarak mutlaka trafik kurallarına uyalım, uymayanları da uyaralım. Tüm şoför esnafımıza kazasız bol kazançlı günler diliyorum. Trafikte görev yapan tüm görevlilere teşekkür ediyorum."

'TOPLUMUN HER FERDİNE VE KESİMİNE SORUMLULUK DÜŞMEKTEDİR'

Törende konuşan Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ise şu ifadeleri kullandı: “Modern hayatın ayrılmaz bir parçasını oluşturan Trafik, günlük yaşamda birçok kolaylık sağlamasına ve insan yaşamına refah katmasına rağmen, çeşitli olumsuzlukları ve sorunları da beraberinde getirmektedir. Ülkeler bazında değişiklik göstermekle birlikte, trafik sorunu hayatın kaçınılmaz yönlerinden biri olmuştur. Her geçen gün biraz daha artan trafik ve onun yol açtığı sorunlar, içinde yaşadığımız yüzyılda bütün ülkelerin ve ülkemizin de en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Bu sorunun çözümü, toplumumuzun belirli bir kısmını değil, bireyleri ve kurumlarıyla birlikte tamamını ilgilendiren çok boyutlu bir nitelik taşımaktadır. Trafik kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybetmekte ya da yaralanmaktadır. Bu ölüm ve yaralanmalar göz önüne alındığında trafiğin ne kadar önemli bir konu olduğu ortaya çıkmaktadır. Birey ve toplum üzerindeki olumsuz etkileriyle, büyük yıkımlara sebep olan trafik kazaları, ülkemizin, çözmesi gereken başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Trafik konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi; teknik ve fiziki altyapının iyileştirilmesi, denetimin caydırıcı olması, yasaların işlerliğinin ve bu konuyla ilgili kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması, ama bütün bunlardan daha da önemlisi, toplumda yer alan bütün fertlerin bilinçlenmesi ve trafik içinde yer alan sürücü, yaya ve yolcuların yeterli eğitimle donatılmasıyla sağlanabilir. Kısacası trafik kültürünün oluşturulup, yerleştirilmesi problemin çözümünde tek yoldur."

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hasan Alıcı, “Büyükşehir Belediyesi olarak trafik yönetimi ve düzenlenmesi konularında birçok çalışma yapıyoruz. Bu amaçla yollardaki asfalt yenileme, yatay ve düşey işaretlemelerin eksiksiz yapılması için çalışıyoruz. Trafik kurallarının hayat bulması amacıyla çocuk Trafik Eğitim Parkı projemizi yakın bir gelecekte hayata geçireceğiz. Yaya öncelikli projelerle daha güvenli yollar oluşturmaya ve insan odaklı kent yönetimi sağlamaya çalışıyoruz. Trafik sorununu aldığımız önlemlerle şehrimizde en aza indirmeye çalışıyoruz.” dedi.

'TRAFİK KAZALARININ SADECE POLİSİYE TEDBİRLERLE ÖNLENMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Vali Süleyman Kamçı ise şöyle konuştu: “Trafik kurallarına uymak insanın kendine ve çevresine duyduğu saygının bir tezahürüdür ve medeni bir insan olmanın gereğidir. Trafikte en önemli unsurun insan olduğu, yolun durumuna, araca ve yol güvenliğine, azami dikkati gösterecek sürücülerin, trafiğin belirleyici faktörü olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan, çağımızın en önemli sorunlarından birisi hiç şüphesiz ki trafik kazalarıdır. Malatya İlimizin de en önemli sorunları arasında trafik gelmektedir.

Günlük yaşantımızın her safhasında trafik ile iç içe olmamız, hızla artan taşıt sayısı ve trafik kuralları ihlalleriyle gerçekleşen trafik kazaları; birçok maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kimi zaman facia boyutlarına ulaşan kazalar; çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesi, yaralanmaların ya da sakat kalmaların yanı sıra, büyük ekonomik kayıplara da neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü, toplumumuzun belirli bir kısmını değil, bireyleri ve kurumlarıyla birlikte tamamını ilgilendiren çok boyutlu bir nitelik taşımaktadır. Toplumun her kesimini etkileyen trafik kazalarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, milyarlarca liralık milli servetimiz heba olmaktadır. Sosyal yaşamımız ve ülke ekonomisi üzerinde derin etkileri bulunan trafik sorunu ve güvenliği bütün toplumu ilgilendiren en önemli konulardan biridir.

Herkes trafik kurallarına uyma alışkanlığını, kendi güvenliği için istemeli ve buna inanmalıdır. Trafik kurallarına uymak her insanın hem kendisine, hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur. Dolayısıyla, huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşturmanın yolu, trafik kurallarına uyan bir toplum olmaktan geçmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarının sona ermesi adına trafik polisimiz büyük gayretler sarf etmektedir. Ancak; bilinmelidir ki, trafik kazalarının sadece polisiye tedbirlerle önlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle kazaların yol açtığı maddî ve manevî felaketlerden korunmak için trafik bilincinin oluşturulması ve otokontrol sistemlerin uygulanması gerekmektedir."

YILIN TRAFİK PERSONELLERİNE ÖDÜL

Törende Yılın Trafik Polisleri Atasoy Akkaya, Onur Özcan ve İlker Çevik, Yılın Jandarma Trafik Görevlileri Ahmet Karademir, Ahmet Murat Dilek ve Ahmet Bozkurt’a, Yılın Büyükşehir Belediyesi Trafik Personeli Ahmet zeren, Sebahattin Ergen, Erkan Acun, Özkan Özbay’a, Yılın Ambulans Şoföre Ömer sarı’ya, Yılın İtfaiye Görevlisi Oktay Asığ’a, Yılın ticari Taksi Şoförü Nail Özer’e, Yılın Belediye Otobüs Şoförü Hüseyin Kapıdere, Yılın Minibüs Şoförü Bekir Genç’e, Yılın Servis Aracı Şoförü Abuzer Polatbaş’a ödülleri ve plaketleri verildi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 88 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA