• Mardin34 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak31 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Makedonyada Kardeşlik Sofrası
19 Haziran 2016 Pazar 13:43

Makedonya'da Kardeşlik Sofrası

Eyüp Belediyesi tarafından organize edilen "Balkan İftarları" kapsamında Makedonya’nın Kalkandelen bölgesinde iftar programı düzenlendi. İftar programında, 2 bin kişi kardeşlik sofrasında buluştu.Kalkandelen Harabati Tekkesi’nde gerçekleşen...

Eyüp Belediyesi tarafından organize edilen "Balkan İftarları" kapsamında Makedonya’nın Kalkandelen bölgesinde iftar programı düzenlendi. İftar programında, 2 bin kişi kardeşlik sofrasında buluştu.

Kalkandelen Harabati Tekkesi’nde gerçekleşen iftar programına, Makedonya'da yaşayanların yanı sıra Türkiye'den giden Makedon asıllı birçok vatandaşımız katıldı.

Eyüp Belediye Başkanı, Remzi Aydın, iftar sonrasında Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulundu. Balkanlar’da olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Remzi Aydın, "Eyüp Sultan'da yaşayan ve burayla bağı olan, zamanında dedeleri buradan Türkiye’ye gelmiş insanlarımız var. Bu insanlarımızın bir kısmı bu program kapsamında bugün buraya geldi ve akrabaları ile buluştular" dedi.

Başkan Aydın, iftar için Türkiye'den gelenlerin bir kısmının ata yurtlarında ilk kez bulunduğunu kaydederek, "Dolayısıyla onlara ata topraklarını, annelerinden, babalarından duydukları ama görmedikleri yerleri görmelerine imkan tanıdık. Hep özlem duydukları yerleri gördüler" diye konuştu.

Türkiye’de Balkanlar’ın "Evlad-ı fatihan" olarak anıldığına dikkat çeken Aydın, "Balkan coğrafyasıyla tarihsel ve kültürel bağlarımız var. Birbirimizle et ve tırnak gibiyiz. Aynı inancın, kültürün, medeniyetin insanlarıyız. Araya ufak fasılalar girmişse de, son on yıldır, Sayın Cumhurbaşkanımızın da vizyonuna uygun olarak Balkan insanımızla daha çok bir araya geliyor, onlarla her konuda yardımlaşmaya ve birbirimizi desteklemeye çalışıyoruz" dedi.

"15 YIL ÖNCE KENDİ ÇÖPÜNÜ TOPLAYAMAYAN BİR ÜLKEYDİK"

Balkanlarla tarihsel kardeşliği güçlendirmek için büyük bir çaba içinde olduklarına işaret ederek, düzenledikleri iftarlarla ramazanın bereketini ve feyzini hissettiklerini aktaran Aydın, "Bundan 15 yıl önce kendi çöpünü toplayamayan bir ülkeydik, sularımız akmıyordu. Bugün günde on grubun Türkiye'den Üsküp'e geldiğini söylüyorlar. O insanları getiren uçakların indiği havaalanını da Türk şirketleri yapmış. Geldiğimiz noktada bu küçük belki ama önemli bir adım. Bugün biz Eyüp'ten kalkıp, 120 kişilik bir heyetle buraya gelip, burada aynı gönül dilini konuşan insanlarımızla bir araya gelip, sohbet ederek, halleşebiliyorsak, gerçekten çok önemli mesafeler kat etmişiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Ramazan vesilesiyle Balkanlar'da kardeşlik buluşmalarından onur ve heyecan duyduğunu vurgulayan Aydın, "Bu bereketli, kutlu bir yürüyüştür diye düşünüyorum. Rabbim bu gayretimizi görüyor, bizi daha çok bereketlendiriyor, gayretlendiriyor, gerçekten önümüzü açıyor diye kalbi olarak iman ediyorum" dedi.

"TÜRKİYE İLE ORTAK KÜLTÜRÜMÜZ ÇOK”

Makedonya Kalkandelen Müftüsü Prof. Dr. Kani Nesimi ise, Eyüp Belediyesince organize edilen iftar programlarının mutluluk verici olduğunu ifade ederek, "Bu güzel ortamı yaşamaya çalışıyoruz. Şunu ifade etmek gerekir ki, aramızdaki kardeşliği daha da pekiştirmek ve geliştirmek açısından bu iftarların çok güzel vesile olacağını umut ediyorum. Türkiye'de ve burada yaşayan insanlar her zaman birbirlerini konuşuyorlar, televizyonları seyredip birbirlerinin dilini öğreniyorlar. Ortak kültürümüz çok, bu yüzden çok mutluyuz"

Son yıllarda Türkiye'nin Balkanlar'a daha çok ilgi gösterdiği, Balkanlar'daki insanların da bunun farkında olduğuna ve bu ilginin mutlulukla karşıladığını belirten Nesimi, "İnsanlarımız bu iftarların çoğalmasını, farklı yönlere yönelmesini de beklemektedir. Burada okullar yapılması, buradaki insanlara her yönüyle yardım edilmesi önemlidir. Sadece Makedonya değil, Balkanlar'ın her yerinde insanımızın eksikleri var. Müslümanların yaşadığı bölgelerdeki kuruluşlara Türkiye'nin yapmış olduğu yardımlar devam ederse bu bizim için çok güzel olacak ve insanlarımızın Türkiye'ye sevgisi daha da artacaktır" dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 117 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA