• Mardin14 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak10 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Macaristandaki Osmanlı Eserlerini Restore Etmek İçin İşbirliği Çağrısı
10 Mayıs 2016 Salı 17:58

Macaristan'daki Osmanlı Eserlerini Restore Etmek İçin İşbirliği Çağrısı

Macaristan'ın Babócsa Belediye Başkanı Péter István, şehrinde çok sayıda Osmanlı eseri olduğunu, bunları restore edip turizme kazandırmak için Türk işadamlarına işbirliği çağrısı yaptı. Başkan István, "Şehrimizde birçok tarihi...

Macaristan'ın Babócsa Belediye Başkanı Péter István, şehrinde çok sayıda Osmanlı eseri olduğunu, bunları restore edip turizme kazandırmak için Türk işadamlarına işbirliği çağrısı yaptı. Başkan István, "Şehrimizde birçok tarihi eser bulunmakta. Bunlardan en önemlileri Osmanlı Termal Hamamı ve Türk Su Çeşmesidir." dedi.

Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, davet edildiği Babócsa'da Belediye Başkanı Péter István'ı makamında ziyaret etti. Başkan István, ''Kentimizde birçok Türk Osmanlı eserleri bulunuyor. 1550 yılında yapılan Türk Hamamı ve Türk Çesmesini ve farklı tarihi eserleri sizlerin desteğiyle yeniden restore ederek şehrimize ve turizme kazandırmak istiyoruz. 1988 yılında bilim adamı ve tarihçi Dr. Magyar Kálmán gözetiminde Basa Bahçesindeki Türk Hamamı kazısı ve çalışması bir aşamaya kadar getirildi. Ancan finans yetersizliğinden devam ettiremedik, yarım bıraktık. 1690 Yılında Türkler Babócsa'dan ayrıldığında Türk Kalesi'de vardı, şimdi kalenin olduğu yerde Katolik kilisesi bulunuyor.'' dedi.

Geçmişten gelen dostluk bağlarımızı gelecek nesillere taşımaya bugün çok daha fazla ihtiyaç olduğunu aktaran Başkan István konuşmasının devamında ''Kentimizde hiçbir Türk yatırımı yok. Türkiye'den gelecek işadamlarına hertürlü desteği vermeye hazırım. Babócsa, 749 km uzunluğunda 5 ülkeden geçen Drava Nehri ve Hırvatistan ile sınırdır. Birçok sanayi, tarım, hayvancılık yatırımı yanında turizm açısından ciddi potansiyel barındırıyor. Türk işadamlarını Babócsa'ya yatırım yapmaya, ortak projeler geliştirmeye davet ediyorum. Ayrıca şehrimizdeki Osmanlı Türk eserlerini de hep birlikte onarıp turizme kazandırabiliriz. Dünyada 'yıldız nergis çiçeği' sadece Babócsa'da Belediyemize ait 13 hektar alanda yetişmekte ve koruma altındadır. Bu yıldız nergis çiçeklerini 1555 yılında Osmanlı Paşası Toygun Bey şehrimize kazandırmıştır ve o günden bu yana bu ender çiçekle kentimiz övünç duymaktadır. Sizin dışınızda Türk delegasyonlarını da bekliyoruz. Babócsa'yı Mohacs, Pecs, Szigetvar, Nagykanizsa ve Siklos ile birlikte düşünmelisiniz. Kanuni Sultan Süleyman Babócsa'ya da gelip fetih kendisi gerçekleştirmiştir. Geçmişten gelen dostluk bağlarımızı gelecek nesillere taşımaya bugün çok daha fazla ihtiyacımız var.'' dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz da konuşmasında ''Babócsa'daki Türk Şadırvanı, Türk Termal Hamamı, 65 derecede yerin 80 metre altından çıkan kükürtlü termal suyunuzun kokusu beni çok etkiledi. Macaristan Budapeşte'de TC. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'mızın (TİKA) Koordinatörlüğü bulunmakta. Döndüğümde Babócsa'da gördüğüm bu güzelliklerden bahsedeceğim. Bu tür ortak tarihi değerlerimiz ve kültürümüze ait mimari eserler yeniden orjinal haliyle hayat bulur diye ümit ediyorum. İki dost ülke ve millet arasında her zaman elçilik yapmaya hazırım.'' dedi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • El ele tutuşup hayatı paylaştılar
  • Avrasya Üniversitesi’ne Ankara’da büyük ilgi
  • Türkiye, Arnavutluk ile 11. randevuda
  • İŞKUR Kampüste, ADÜ öğrencileriyle buluştu
  • Spor destekli üniversite hazırlık kursu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA