• Mardin10 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman9 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lösemili Hastalara Umut Olacak Kitaplık
15 Temmuz 2016 Cuma 16:23

Lösemili Hastalara Umut Olacak Kitaplık

Lösemili Hastalar Sağlık, Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA), ‘uğraşı tedavisi’ kapsamında şehirlere kitaplık kuruyor. Lösemi hastaları, hastanede tedavi görürken, hayata tutunma öyküleri ile kökten değişen hayatları...

Lösemili Hastalar Sağlık, Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA), ‘uğraşı tedavisi’ kapsamında şehirlere kitaplık kuruyor. Lösemi hastaları, hastanede tedavi görürken, hayata tutunma öyküleri ile kökten değişen hayatları okuyup, moral depoluyor.

LÖSEMA Derneği, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, lösemi hastalarının kendileri gibi bu hastalığa yakalanıp, tedavi süresinden sonra iyileşmiş olan insanların öykülerini okumaları ve geleceğe daha umutla bakabilmeleri için kitaplık projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında LÖSEMA Derneği, şubesinin bulunduğu illerdeki hastanelerin hematoloji servislerine kitaplık kurdu. Kitaplığın ilki Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yerleştirildi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu ve LÖSEMA İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, serviste uzun süre kalan hastaların hem hastalıkları hakkında bilgi almalarını hem de kendisini gibi bu hastalığa yakalanmış olanların hastalıktan nasıl kurtulduğunu öğrenmelerini sağlamak amacıyla LÖSEMA’nın böyle bir kitaplık oluşturduklarını kaydetti.

Bir lösemi hastasının kök hücre nakline gidinceye kadar ortalama 6 ay süreyle hastanede kaldığını anımsatan Erkurt, hastaların serviste kaldığı süreç içerisinde faydalanabilmeleri için LÖSEMA Derneği'nin kitaplık oluşturduğunu belirtti.

'HER YIL 70’İN ÜZERİNDE KÖK HÜCRE NAKLİ YAPAN BİR MERKEZİZ'

Erkurt, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin 2010 yılından itibaren ruhsatlı olarak kök hücre nakli yaptığını vurgulayarak, her yıl 70’in üzerinde kök hücre nakli yaptıklarına dikkat çekti.

Kök hücre naklinde Türkiye’deki en deneyimli merkezler arasında yer aldıklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, “Kemik İliği Nakli Merkezi’nde en zor nakiller yapılıyor. Akraba dışı kemik iliği nakli artı kısmi uyumlu donörden yapılan kök hücre nakilleri (haploidentik) dahil hepsi merkezimizde yapılıyor. Bu yönden deneyimli ve donanımlı bir merkeziz.” diye konuştu.

'HASTALAR GELECEĞE DAHA UMUTLA BAKACAK'

Prof. Erkurt, hastaların hastalıklarını öğrendikten sonra psikolojik bir çöküntüye maruz kaldıklarına vurgu yaparak, bu anlamda oluşturulan kitaplığın özellikle ‘uğraşı tedavisi’ açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Hastaların hastalıklarını öğrendikten sonra psikolojik desteğe ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, LÖSEMA Derneği'nin kitaplık projesiyle, hastaların bu hastalıktan kurtulan insanların hikayelerini öğrenmelerini ve geleceğe daha umutla bakmalarını sağlamak istediklerini söyledi.

Erkurt, LÖSEMA Derneği'nin kitaplık çalışmasına Turgut Özal Tıp Merkezi’nden başladıklarını ve diğer 40 şubesinin bulunduğu illerde de kitaplık çalışması yapacaklarını kaydetti.

LÖSEMA Derneği'nin merkezinin Ankara’da olduğunu ve Türkiye genelinde 40’ın üzerinde şubesinin bulunduğunu kaydeden Erkurt, “Öncelikle lösemi (kan kanseri), kök hücre nakli olmuş hastalar ve tüm kanser hastalarını kapsayan hem sağlık hem de sosyal sorumluluk açısından faydalı olan bir dernek.” dedi.

'BELKİ İLERİDE BEN DE YAZARIM'

Lenf kanseri olan ve kardeşinden alınan kemik iliği nakliyle iyileşen 45 yaşındaki Hatice Uygan, serviste oluşturulan kitaplığın kendileri adına güzel bir çalışma olduğunu söyledi. Uygan, “Benim gibi insanların yaşadıklarının anlatıldığı kitaplar var. Kitapları okuyup, hem bilgileniyorum hem de gerçek öykülerden faydalanıyorum. Belki ileride bende yazarım." ifadelerini kullandı.

Akut lösemi teşhisi konulan 51 yaşındaki Erol Ertaş ise serviste oluşturulan kitaplıkta bulunan kitapları okuduğunu ve önemli bilgiler edindiğini anlattı. Ertaş, “Hastalığımız hakkında bilgiler ediniyorum. Daha önce bu hastalığa yakalanan ve hastalığı yenen kişilerin öykülerini okudum. İnşallah bizde bunun önüne geçip, hastalığı yeneceğiz.” diye konuştu.

Kitaplıkta Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Prof. Dr. Hasan Kavruk ve Doç. Dr. İsmail Sarı tarafından Hematolojik Onkoloji Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Hayata Tutunma Öyküleri’ ve ‘Kök’ten Değişen Hayatlar’ adlı kitaplar da yer alıyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 67 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA