• Mardin20 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liselerimize Kuru Siyasi Çekişmelerin Girmesine İzin Vermeyeceğiz
17 Haziran 2016 Cuma 17:48

"Liselerimize Kuru Siyasi Çekişmelerin Girmesine İzin Vermeyeceğiz"

Balıkesir Öğrenci Meclis Başkanı Mustafa Bilal Durmaz, "Hiçbir suretle liselerimize kuru siyasi çekişmelerin girmesine izin vermeyeceğiz. İşte bu yüzden buradayız. Bu yüzden hep bir ağızdan liseme dokunma diyoruz." dedi.Balıkesir, Alihikmetpaşa...

Balıkesir Öğrenci Meclis Başkanı Mustafa Bilal Durmaz, "Hiçbir suretle liselerimize kuru siyasi çekişmelerin girmesine izin vermeyeceğiz. İşte bu yüzden buradayız. Bu yüzden hep bir ağızdan liseme dokunma diyoruz." dedi.

Balıkesir, Alihikmetpaşa Meydanı'nda bugün saat 14:00'te bir araya gelen 50'ye yakın liseli genç, ellerinde 'Lisene sahip çık', 'Dindar gençlik burada' yazılı pankartlarla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını, Balıkesir Öğrenci Meclis Başkanı Mustafa Bilal Dönmez okudu.

Türkiye Öğrenci Meclisi'nin ülke genelinde milyonlarca liseli gençleri temsil ettiğini belirten Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi, 13. Dönem Balıkesir İl Öğrenci Meclis Başkanı, AK Parti Balıkesir Gençlik Kolları Yeni Seçmen Birim Başkanı Mustafa Bilal Dönmez, "Bizim mücadelemiz, kuru söylemlerden uzak bu memleketi bilim sanat ve kültür alanlarında daha da ileriye götürmek olmalıdır. Hiçbir suretle liselerimize kuru siyasi çekişmelerin girmesine izin vermeyeceğiz. İşte bu yüzden buradayız." şeklinde konuştu.

Dönmez, şunları söyledi: "Ülkemizin teminatı liseli genç kardeşlerim demokratik seçimlerde görev alan Türkiye Öğrenci Meclisi; 81 il ve 919 ilçede 51.603 eğitim kurumundaki 18 milyon öğrenciyi temsil eden büyük bir kurumdur. 187 bin öğrenciyi temsilen Balıkesir Öğrenci Meclis Başkanlığı olarak bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz. Son günlerde 'Türkiye Liseliler Birliği' isminde bir oluşumun düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıklarını gördük. Elbette Türkiye'de liselerimiz yasalar çerçevesinde istedikleri oluşumun içerisinde olabilirler. Farklı dernekler, platformlar oluşturabilirler. Hatta bunların yapılması liselerimizde eğitim kalitesinin gelişmesi bakımından bir zorunluluktur.

LİSE ÖĞRENCİLERİNİ TEK TÜRKİYE ÖĞRENCİ MECLİSİ TEMSİL EDER

Ancak Türkiye'de lise öğrencilerini temsil kabiliyetine sahip tek kurum, Türkiye Öğrenci Meclisi'dir. Geleceğin Türkiye'sini demokrasinin ilerlediği ve vesayetlerin ortadan kalktığı şekilde hayal ediyoruz. Herkes oluşturduğu platform ya da dernekle belli bir grubu, bir ideolojiyi, bir fikri temsil edebilir. Fakat Türkiye'deki tüm lise öğrencilerini temsil ediyoruz, onlar adına konuşuyoruz şekline davranamaz. Aksi halde bizlere oy vererek temsilci seçen milyonlarca arkadaşımızın iradesini çiğnemiş oluyorlar. Böylesine bir girişim, üzülerek söylüyorum ki adında birlik vurgusu olan bu arkadaşlarımızın girişimini kutuplaşmaya götürür. Tüm liselileri temsil eden meclisimizi hiçe saymak, liseleri ben temsil ediyorum, onlar adına ben konuşuyorum demek anti demokratik bir eylem olacaktır. Geleceğin Türkiye'sinde demokrasinin daha da gelişmesini istiyor, vesayetleri ortadan kaldırmak özgürlükleri geliştirmek istiyorsak öncelikle kendi aramızdaki hukukta demokratik prensiplere uymamız gerekiyor.

BU YANLIŞ TUTUMDAN DÖNÜN

Üzülerek takip ettiğimiz arkadaşlarımızın çalışmalarında liselerimize sert ideolojik tartışmaların kuru siyasi çekişmelerin merkezi haline getirmeyi amaçlayan girişimler bulunduğunu gözlemliyoruz. Türkiye'de bulunan tüm lise öğrencileri adına diyoruz ki; Bu yanlış tutumdan dönün! Liseler siyasi ve ideolojik kamplaşmanın yapılacağı mekanlar değildir. Bu mekanlar milletimizin ve devletimizin el birliğiyle oluşturdukları ve bizim bilim tahsil edip vatana, millete ve gücümüzün yettiği ölçüde tüm insanlığa faydalı olacağımız eğitim yerleridir. Bilim ve irfan yuvalarıdır. Şu husususun çok iyi bilinmesi gerekiyor: 'Gericiliğe meydan verilmeyecek' gibi artık 28 Şubat günlerinde kalmış, toplumu ilerici gerici diye bölen, toplumun bir kısmının değerlerini sürekli biçimde aşağılayan bu yaklaşım kimseye bir hayır getirmez! Liselerimizde Türkiye'de bulunan tüm değerlerin özgürce temsil edilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması için hep birlikte çalışmalıyız ama bunu birbirimizi kırmadan, ötekileştirmeden, yok saymadan, alay etmeden yapmalıyız.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMALIYIZ

Bilim yuvası olan okullarımızda milletimize ait değerlerimizin yaşatılmasından kimse rahatsızlık duymamalıdır. Sadece bazı değerlerin ve anlayışların hakim olmasını beklemek bu ülkenin demokratik gerçekliğinden uzak kalmak anlamına gelecektir. Adı birlik olup da okullarımızda ayrılık çıkarmanın gayretlerinde olan arkadaşlarım Bilimin bir izzeti ve şerefi vardır. Bizim vazifemiz çalışan, öğrenen ve üreten bireyler olmaktır. Üreteceğimiz bilgi ve yeniliklerle liselerimiz nasıl daha iyi eğitim imkanları sunacağını gelin birlikte tartışalım, geliştirelim. Bu üstün amacı bırakıp kısır siyasi emeller için liselerimizi kullanmayın. Bu mücadelemizi kendi değerlerimize ve kendi kardeşlerimize karşı vermiyoruz. Bizim mücadelemiz eğitimimizi daha iyi seviyelere getirecek müspet adımlarla olacaktır. Bizim mücadelemiz kendi değerlerimize saygı duyarak, ona ilerici gerici deyip ayrıştırıcı olmaktan uzak, milli birlik ve beraberliğimize hizmet etmek ile anlam kazanacaktır. Bizim mücadelemiz, kuru söylemlerden uzak bu memleket bilim sanat ve kültür alanlarında daha da ileriye götürmek olmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi Muasır medeniyetler seviyesine gelmek ve hatta onları geçmek. İşte bizim mücadelemiz budur. Bundan başka bir çıkar yol bilmiyoruz. Bizler karıncı misali safı belli olan firavunlara karşı Musa olmak yetmez deyip Musa'nın yanında yer almaya çalışan dava gençleriyiz. Bizler Hira Dağı'nın çocuklarıyız. Bizler Asım'ın nesliyiz. Hiçbir suretle liselerimize kuru siyasi çekişmelerin girmesine izin vermeyeceğiz. İşte bu yüzden buradayız. Bu yüzden hep bir ağızdan liseme dokunma diyoruz."

Basın açıklamasından ardından liseli gençler, 'Lisene sahip çık', 'Dindar gençlik burada' sloganı attı. Ardından da olaysız bir şekilde dağıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 104 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA