• Mardin23 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kütahya Kent Tarihi Müzesi Geçmişe Götürüyor
28 Haziran 2016 Salı 19:38

'Kütahya Kent Tarihi Müzesi' Geçmişe Götürüyor

Kütahya’da Germiyan Sokakta yer alan “Kütahya Kent Tarihi Müzesi” ziyaretçilerini Kütahya’nın tarihi hakkında farklı bir konseptle bilgilendiriyor.Kütahya’da Pirler Mahallesi, Germiyan Sokakta bulunan, 1912 yılından kalma Şapçı Konağı...

Kütahya’da Germiyan Sokakta yer alan “Kütahya Kent Tarihi Müzesi” ziyaretçilerini Kütahya’nın tarihi hakkında farklı bir konseptle bilgilendiriyor.

Kütahya’da Pirler Mahallesi, Germiyan Sokakta bulunan, 1912 yılından kalma Şapçı Konağı Kütahya Belediyesi tarafından restore edildikten sonra “Kütahya Kent Tarihi Müzesi” olarak hizmete açıldı.

Kütahya Kent Tarihi Müzesi’nde, Tarih öncesi dönemden başlayarak, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetine ait bilgi, belgeler ve fotoğraflar yer almaktadır. Ziyaretçiler, fotoğraflarla Kütahya’nın 1930’lu yıllarından günümüze kadar meydana gelen değişimlerine tanıklık ediyor. Sürgülü anlatım panoları ve üç boyutlu olarak hazırlanan özel anlatım teknikleri ile hazırlanan müze 3 ayrı kattan oluşmakta.

Çini sanatının tüm üretim aşamalarının anlatıldığı müze hakkında bilgiler veren müze görevlisi Feride Göbekçi müzeye ilginin olduğunu özellikle müze için şehir dışından turların geldiğini söyledi.

Kentte kaybolmaya yüz tutan mesleklerden olan nalbant, saraç, demircilik, bakırcılık, kalaycılık, keçecilik, sepetçilik, bıçakçılık, semercilik ve kunduracılığın bölümler halinde mankenlerle ve fotoğraflarla canlandırıldığı görülüyor. Kullandıkları alet ve edevatlar müzede ayrıca sergileniyor.

Yöreye ait konaklara özgün olan günlük oturma odası ve selamlığın bulunduğu müzede Kütahya’nın tarihinde ki ev yaşamı canlandırılıyor. Yöre kadınlarının uğraşı olan halı dokumacılığı ve yöresel giysilerin sergilendiği müzeyi gezen ziyaretçiler, Kütahya’nın tarihi gelişimi hakkında bilgilerin verildiği müzeyi çok beğendiklerini, daha önce buradaki müzeye benzer bir müze gezmediklerini belirttiler.

Kütahya’da Pirler Mahallesi, Germiyan Sokakta bulunan “Kütahya Kent Tarihi Müzesi” Kütahya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 104 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA