• Mardin34 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuş: Rusya İle Yumuşama Trendi Hızlanıyor
27 Haziran 2016 Pazartesi 13:38

Kurtulmuş: Rusya İle Yumuşama Trendi Hızlanıyor

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Rusya ile ilişkilerin yumuşamaya başladığını belirterek, "Rusya ile ilişkilerimizde de yumuşama trendinin hızlandığını görüyoruz. Rusya tarafından da ilişkilerin normalleşmesine dair istekli olmalarına...

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Rusya ile ilişkilerin yumuşamaya başladığını belirterek, "Rusya ile ilişkilerimizde de yumuşama trendinin hızlandığını görüyoruz. Rusya tarafından da ilişkilerin normalleşmesine dair istekli olmalarına ilişkin sinyaller geliyor" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin en az 2 yılı alacağını belirten Kurtulmuş, "Aslında ilk kuruluşundan itibaren AB içinde farklı siyasi kanatların, siyasi duruşları farklılaşmıştır. Henüz ilk günden itibaren İngiltere'de hem Sterlin'in düşmesi hem de borsanın düşmesi İngiltere ekonomisi açısından çok iyi gelişmeler olmayacağını gösteriyor. Avrupa'da süratle yayılan ırkçılık, İslam karşıtlığı ve aşırı sağın yükselişi konusunda AB'nin ciddi anlamda düşünmesi gerekiyor" dedi.

GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ ZARURİ

Kurtulmuş, "Maddi anlamda Türkiye'nin önemli kayıpları oldu. Arkasından bir de AB ile ABD arasındaki TTIP Anlaşmasının (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) yürürlüğe girmesiyle, Türkiye'nin mevcut durumuyla beraber çok daha ciddi kayıplarla karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin özellikle Avrupa'daki yeni gelişen bu şartlar çerçevesinde, Gümrük Birliği'ni yeniden gözden geçirmesi, müzakere etmesi zaruridir" diye konuştu.

RUSYA İLE İLİŞKİLERDE YUMUŞAMA TRENDİ

Düşürülen uçakla birlikte krize giren Türkiye- Rusya ilişkilerinde yumuşama başladığını açıklayan Kurtulmuş, "Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın mektuplarının ardından Rusya'yla ilişkilerimizde de yumuşama yönünde trendi görüyoruz. Türk işçilerin çalışması için yeniden izin çıktı. Rusya tarafından ilişkilerin normalleşmesine dair istekli olmalarına ilişkin sinyaller geliyor" dedi.

YATIRIMCIYA DESTEK

Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'ye yapılacak yatırımlar için yabancılara oturma hakkı verilmesinin de gündeme geldiğini belirterek, "Belli miktarda sermaye yatırımı yapanlar, kaynağı belli olan paralarla Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunanlar, gayrimenkul satın alanlar, iş yeri kuranlar ve 5 yıl boyunca devlet tahvili alanlara oturma izni ve vatandaşlık hakkıyla ilgili yasal düzenlemeleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

VİZE SERBESTİSİ

Vize muafiyeti hakkında da konuşan Kurtulmuş, "AB ile müzakereler kesintisiz devam ediyor. Türkiye vize muafiyeti hususunda tüm yükümlülüklerini yerine getirdi. Vize muafiyetinde AB'nin gerekli adımları atmasını bekliyoruz. AB gümrük, ekonomik birliği ve Avrupa Birliği süreçlerinde çok hızlı süreç kaydetti. Türkiye, coğrafi anlamda bir Avrupa ülkesidir. AB'nin son gelişme sonrası Türkiye'ye daha yakın olması gerekir.

Bu çerçevede, AB'nin özellikle bu son gelişme karşısında, Türkiye'ye karşı çok daha duyarlı davranması kendi menfaatinedir. Özellikle vize serbestisi konusunda mutabık kalınmış adımların atılması için sürecin başlamasını talep ve temenni ediyoruz" diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 193 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Saadet Partisinden AK Parti’ye katılım
  • Yol Boyu Ağaçlandırma Projesi
  • Başkan Toçoğlu voleybol turnuvasına katıldı
  • Belçika’da Burhaniye’yi temsil etti
  • Borsa ilk yarıda düştü
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA