• Mardin29 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman30 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt kıyafetleri yeniden canlanıyor
19 Ağustos 2011 Cuma 06:45

Kürt kıyafetleri yeniden canlanıyor

Van'da Kürt kültürünü ve geleneğini renkleriyle yansıtan giysilerin yeniden canlandırılması için açılan bir moda evinde bin 700 yıllık Kürt kıyafetleri yeniden alıcısına sunuluyor.

VAN - Kürtler yıllardır yaşadıkları bölgelerde baskı ve asimilasyona rağmen kendi kültürlerini korumakta kararlı. Van'da Kotay Dikim Evi adıyla açılan bir dikim evi, Kürt kültürünü ve geleneğini renkleriyle, desenleriyle yansıtan giysilerin yeniden canlandırılması için bin 700 yıllık Kürt kıyafetlerini alıcısına sunuyor. Batı modernizmine karşı Kürt kültürünü gün yüzüne çıkarmaya çalışan dikim evinin sahibi iki kardeş, önümüzdeki günlerde Kürt moda defilesi düzenlemeye hazırlanıyor. Şahin ve İbrahim Kotay kardeşler, geçmiş yıllarda Kürt kadınların giyim tarzının daha modern oluğuna dikkat çekerek, imkanları dahilinde bu giyim tarzını tekrar canlandırmak istediklerini dile getiriyor. Ekonomik zorluklara rağmen açtıkları işletmenin çok ilgi gördüğünü ifade eden Kotay kardeşler, destek sunulması halinde çok daha büyük işler yapabileceklerini belirtiyor.

'Giysi modernizmin simgesidir'

Kıyafet tasarımının basit bir konu olmadığını, aksine bir sanat olduğunu söyleyen kardeşlerden Şahin Kotay, giysilerin modernizmin simgesi olduğunu ifade etti. Kürtlerin tarih boyunca iyi giyinmeyi seven ve bu konuda zevk sahibi olduğunu aktaran Kotay, "Kürtlerin bu alanda kendi kültürlerini, kimliklerini, alışkanlıklarını ve öz faaliyetlerini yansıtan yöresel giysilerini yeniden tasarlayarak bu güne taşımak istiyoruz. Tarihsel sürece baktığımızda Kürtlerin giyim zevklerinde çok ileri bir düzeyde ve modern olduklarını görüyoruz" dedi. Kürt halkına özgü elbiselerin yeniden canlandırılması için kullandıkları kumaşların diğer kumaşlardan farklı olduğunu kaydeden Kotay, yöresel elbise olarak adlandırılan elbiselerin çoğunun Hindistan, Pakistan ve Çin ülkelerinden gelen kumaşlarla yapıldığını söyledi. Giyilecek kıyafetin duruşu kadar kumasının da önem arz ettiğini vurgulayan Kotay, günümüzde kullanılan birçok kumaşların sağlığa zararlı olduğunu hatırlattı.

'Kendi Kültürümüzü yaşatmak istiyoruz'

Yıllarca İstanbul, Bursa gibi önemli merkezlerde kendi tasarladıkları elbiseleri sergilediklerini dile getiren Kotay, imkan sunulması durumunda Kürt kıyafetlerini en iyi şekilde üreterek alıcısına sunacaklarını söyledi. Kotay, "Şu anda Kürtlerin kendi modası yok. Var olan güçlü kültürlerin etkisi altındadır. Kürtlerin mutlu, üzüntülü ve normal günlerde olmak üzere giydikleri giysilerin arşivleri bizde mevcuttur. Bu giysilerin yeniden yaşamsal kılınması bizim için önemlidir. Beklide biraz modernize edile bilinir. Gerçi o haliyle sunsak dahi şuanda giyilen giysilerden çok çok moderndir" diyerek, her halkın kendi özgünlüğüne göre bir giyim tarzı oluşturduğunu hatırlattı.

'Giyim tarzı Kürt halkının kültürünü de yansıtmaktadır'

Bir halkın dilinin, kimliğinin ve kültürünün giydiği elbiseler ile kendisini gösterdiğini dile getiren Kotay, "Kürt modasını bu coğrafyada yeniden canlandırmayı hedefliyoruz. Şimdi başlasak İki ay içerisinde 500 yıllık kostümleri güncelleyebiliriz. O gücümüz var. Ekonomik anlamda biraz zaman gerektiriyor. Ekonomik alanda yeterliliğimizi kazandığımıza da Van' da yöresel giysilerin sergilendiği bir defile hazırlamayı düşünüyoruz. Bu defilenin birçok şeyin başlangıcı olacağına inanıyoruz, çünkü Kürt kültürünün moda alanında yaşamsal kılınması bir çok etkileşimi yaratacaktır. Ve bu alanda bir akım yaratacaktır. Moda alanında bugüne kadar tamamen dışa bağlı yaşadık ve dış kültürlerin etkisi temelinde şekillendik. Diğer özgün giysilerimiz ise geliştiremediğimizden dolayı kalmadı. Sadece yaşlı analarımızın elleriyle dokuyarak yaptıkları ürünler temelinde kaldı" diye konuştu.

'Emeğe saygının olduğu yerde başarı olur'

Yıllarca batı illerinde çalışmaların karşı emeklerinin her seferinde yok sayıldığını belirten İbrahim Kotay ise Van'da yaptıkları çalışmaya saygı gösterildiğini dile getirdi. Kotay, "Biz bu alanda iyi bir şeyler yapmak istiyoruz. Yapacağımıza da inanıyoruz. Emeğe saygı gösterildiği sürece başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu işi kendi topraklarımızda yapmak istiyoruz. Biliyorsunuz ki moda İstanbul'da şekilleniyor. Orda çalışmak istemedik çünkü bizim kültürümüz değildi. Orda hem elit hem de Ruslarla çalıştım. Burada şunu görülmesi gerekiliyor, Kürtlerinde kendi modacılarını yaratmaları gerekiyor. Herkes kendi payına düşeni yapmalıdır. Bize güre moda bir yaşam tarzıdır" dedi. DİHA

Bu haber toplam 3526 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
  • Lice’de kapalı pazar yerinin temel atma töreni gerçekleştirildi
  • Çilek tarlalarını dolu vurdu
  • Ofis basan kızlardan 2’si tutuklandı
  • Ramazan’da beslenmeye dikkat
  • Hamile olanlarda diş problemlerine dikkat
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA