• Mardin33 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kocamaz: Turizmde Çoğu İllerden Gerideyiz
03 Haziran 2016 Cuma 15:08

Kocamaz: Turizmde Çoğu İllerden Gerideyiz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, deniz, kum, güneş üçlemesi dışında kültür, inanç, kongre, yayla, trekking, rafting, yamaç paraşütü, su sporları, kayak ve dağcılık gibi turizm çeşitlerini de sunabilecek kapasitesi bulunan...

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, deniz, kum, güneş üçlemesi dışında kültür, inanç, kongre, yayla, trekking, rafting, yamaç paraşütü, su sporları, kayak ve dağcılık gibi turizm çeşitlerini de sunabilecek kapasitesi bulunan Mersin'in Türkiye’nin turizm geliri içerisindeki payı yüzde 1'in bile altında olduğunu söyledi.

Mersin Silifke ilçesine bağlı Susanoğlu sahili, yenileme ve düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenlenen tanıtım toplantısıyla halkın kullanımına açıldı.

Mersin Silifke’ye bağlı Susanoğlu Sahil Plajı'nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, Mersin’nin 321 kilometrelik sahil şeridi ile tarihi değerleriyle Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kültür ve turizm kentlerinden biri olması gerekirken hak ettiği yerde bulunmadığını söyledi. Kocamaz, "Deniz, kum, güneş üçlemesi dışında kültür, inanç, kongre, yayla, trekking, rafting, yamaç paraşütü, su sporları, kayak ve dağcılık gibi turizm çeşitlerini de sunabilecek kapasitesi bulunan Mersin'in Türkiye’nin turizm geliri içerisindeki payı yüzde 1'in bile altında. Mersin'deki turizm işletmesi belgeli tesislerin sayı ve kapasiteleri, Türkiye'deki tesisler bazında yüzde 2, oda ve yatak kapasitesi bazında ise yüzde 1 dolayında. Turizm işletme belgesi sahibi tesislerde geceleyen yabancı turist sayısında Mersin'in payı yüzde 1'den düşüktür." şeklinde konuştu.

"TABLO ÇOK NET, ÇOGU İLLERDEN GERİDEYİZ"

Kocamaz, Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin dağılımında Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Aydın'ın çok gerisinde kaldıklarını dile getirerek, "Oysa ilimiz, turizm sektöründeki gelişmenin lokomotifi durumundaki güneş ve deniz turizminde pek çok avantajlara sahiptir." diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Mersin’in sahip olduğu eşsiz güzelliklerdeki çok sayıda plajda düzenleme yaptıklarını ve bu sezon yerli ve yabancı turist sayısını artırmak istediklerini sözlerine ekledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA