• Mardin34 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kobider: Tatilciler Memnun Esnaf Muzdarip
05 Temmuz 2016 Salı 12:58

Kobider: Tatilciler Memnun Esnaf Muzdarip

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, son yıllarda uygulanan uzun bayram tatillerinin kamu ve özel sektör arasında haksızlığa, çalışan ile işveren arasında da tatsızlığa neden olduğunu...

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, son yıllarda uygulanan uzun bayram tatillerinin kamu ve özel sektör arasında haksızlığa, çalışan ile işveren arasında da tatsızlığa neden olduğunu söyledi. Özgenç, "Küçük esnaf bayram alışverişi yapamamaktadır. Çünkü 9 günlük bayram tatillerini fırsat bilen vatandaşlar, günümüzde olduğu gibi sahil kentlerine ve memleketlerine akın ediyor. Turizmciler iş yapsın diye küçük esnafı batırmanın alemi yok" dedi.

Günümüzde bayramların adeta seyahat günleri olarak anılmaya başlandığını ifade eden Özgenç, bayramlardaki alışverişin geçmiş yıllara göre az olmasının nedeninin uzun tatiller olduğunu söyledi.

"BAYRAM KÜLTÜRÜ YOK OLUYOR"

Vatandaşların uzun bayram tatiline adeta teşvik edildiğini aktaran Özgenç, artık insanların genellikle bulundukları şehirlerin dışında bayram tatili yaptıklarını ve bu durumun bayramın ruhuna aykırı olduğunu belirtti, bu yüzden bayram kültürünün yok olmaya başladığını iddia etti.

Türkiye’de hafta sonları, milli ve dini bayramlar dahil olmak üzere 112 gün civarında tatil yapıldığını ve bunun da bir yılın üçte biri kadar olduğunu anımsatan Özgenç, Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğu için bu kadar fazla tatil yapılmasını doğru olmadığını, ülkenin kalkınması için daha çok çalışılması gerektiğini savundu. Özgenç sözlerine şöyle devam etti:

"Ekonomik yönden gelişen ülkeler seviyesine ulaşmamız için çalışmaya daha çok zaman ayırmamız lazım. Ülkemizde tatilin uzun olması en çok turizmcilerin işine gelir. Türkiye’de bu kadar fazla resmi tatil günü olmasını doğru bulmuyorum. Ekonomik yönden oldukça gelişmiş bir ülke olmadığımız için bu kadar tatil fazla olduğunu düşünüyorum. Neredeyse 365 günün üçte ikisi tatille geçiyor. Tabir yerindeyse iki gün çalışıp bir gün tatil yapıyoruz. Bu kadar fazla tatil iş performansını bozduğu gibi insanları da rehavete sürüklüyor, piyasaların çalışma ahengini bozuyor. Kamu kurumları 9 günlük tatilden dolayı mesai yapmazken özel sektör bankalar, bazı şirketler ise bayram tatili içinde mesai yapmaktadır. Bu durum haliyle kamu ile özel sektör çalışanları arasında haksızlığa neden olduğu gibi işçi ve işveren arasında da hoşnutsuzluğa neden olmaktadır."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 143 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • İrlandalı hastalar obezite ameliyatı için Türkiye’ye geliyor
  • Sıcaklarda besin zehirlenmesine dikkat
  • Angebire doldu taştı
  • Karşıyakalı hentbolcular ’Süper Lig’de
  • Alkali su ile daha uzun yaşam
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA