• Mardin32 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kktcli Bakan Kemal Dürüst Hatay Gazeteciler Cemiyetini Ziyaret Etti
14 Haziran 2016 Salı 20:23

Kktc'li Bakan Kemal Dürüst Hatay Gazeteciler Cemiyeti'ni Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Uzlaşmaz tarafın net bir şekilde Rum tarafı olduğunu, net bir şekilde çözüm karşıtı olduklarını ifade etmek istiyorum.” dedi.KKTC'li Bakan Dürüst,...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, “Uzlaşmaz tarafın net bir şekilde Rum tarafı olduğunu, net bir şekilde çözüm karşıtı olduklarını ifade etmek istiyorum.” dedi.

KKTC'li Bakan Dürüst, Hatay Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, gazetecilerle bir süre sohbet etti ardından gazeteclerin sorularını yanıtladı. Dürüst, KKTC devleti ve halkının ne olursa olsun, kim ne söylerse söylesin ana vatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptıklarını unutmadığını, yapacaklarından da umutla söz ettiğini kaydetti. Bugüne kadar anavatının yaptığı katkılarının yadsınamayacak kadar büyük olduğunu belirten Dürüst, şu an 280 bin nüfuslu Kıbrıs'ta 85 bin öğrenci bulunduğunu belirtti. Üniversitelerin kalite anlamında hatırı sayılır noktaya geldiklerini, beş yıldızlı otellerinin sayısının çok olduğunu ifade eden Dürüst, hedeflerinin Hatay ile çok daha güçlü bağlar kurmak olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, müzakarelerin ne aşamada olduğu yönündeki sorusu üzerine Dürüst, verdiği cevapta şöyle dedi: “Kıbrıs müzakereleri konusunda kişisel düşüncem, hükümetimi bağlamasın bu düşüncem, biz 2004 yılında Annan Planı'na evet demişti Türk halkı. Ben şahsen hayır demiştim. Kıbrıs Türk halkının yüzde 65'i evet demişti. Ama Rum hakı yüzde 76 ile hayır demişti. Bizim, her zaman uzlaşmaz olduğumuzu söyleyen, çözümden uzak durduğumuz iddia eden Rum halkı yüzde 76'lık ezici çoğunlukla bizlerle anlaşmaya yanaşmamıştır. Sebebi, yıllardır Kıbrıs Cumhuriyeti diye adlandırılan 60'dan 63'e kadar ortak olarak yürüttüğümüz cumhuriyete yeniden ortak olmamızı istemeyişlerindendir. Uzlaşmaz tarafın net bir şekilde Rum tarafı olduğunu, net bir şekilde çözüm karşıtı olduklarını ifade etmek istiyorum. Ama biz yıllarca kendimizi aslında lobi yaparak anlatamadığımız için 8, 9 yıl öncesine kadar uzlaşmaz taraf olarak bilindik.

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetleriyle o kadar uyumlu bir şekilde götürülüyor ki ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığından beri ve diğer siyasi partilerin 'Bir adım önde olacağız' politikasının da tuttuğunu görüyoruz. Çözüm noktasında bir adım önde olacağız dedikçe Rum halkının uzlaşmaz tavrı daha somut şekilde ortaya çıkıyor. Bu benim görüşüm. Çok açık ifade etmem gerekiyor, ne olursa olsun Kıbrıs Türk halkı biliyor ki dünya coğrafyasında güveneceği yalnızca anavatandır. Bizim her ay sonu maaşlarımızın ödenmesine de yapılan yatırımlara da katkı veren bir anavatanımız vardır. Bunun aksini düşünmek ve buna müsaade etmek mümkün değildir. Biz Eğitim Bakanı olduğumuz dönemlerde gerek tarih kitaplarında gerekse dinimizdeki hep eleştiriyorlar bizi bakış açısı içerisinde inanın çok etkili çalışmalar yaptık, yapıyoruz. Ben Ulusal Birlik Partisi milletvekiliyim. Ulusal Birlik Partisi demek anavatanına sonuna kadar bağlılık demek, Türk bayrağıyla gurur duymak demek, o ülkede ana vatan sevgisini nasıl yaygınlaştırılacağını egemen kılmak demek. Bunu kalbimle beynimle ve ruhumla burada söylüyorum. Dolayısıyla çalışmalar yapılmalı. Bir kere kimse Türkiye Cumhuriyeti devletinin bize verdiği katkıyı zaten tartışamaz, buna müsaademiz yoktur.” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 205 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA