• Mardin39 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırşehirde Türkmen Etkinlikleri’ Coşkuyla Başladı
04 Haziran 2016 Cumartesi 20:23

Kırşehir'de 'Türkmen Etkinlikleri’ Coşkuyla Başladı

Kırşehir'de Başbakanlık Tanıtım Fonu tarafından finanse edilen ‘Türkmen Etkinlikleri’ coşkuyla başladı.Kırşehirliler Vakfı'nın organizasyonu ile gerçekleştirilen ‘Türkmen Etkinlikleri’nde konuşan Kırşehirliler Vakfı Başkanı...

Kırşehir'de Başbakanlık Tanıtım Fonu tarafından finanse edilen ‘Türkmen Etkinlikleri’ coşkuyla başladı.

Kırşehirliler Vakfı'nın organizasyonu ile gerçekleştirilen ‘Türkmen Etkinlikleri’nde konuşan Kırşehirliler Vakfı Başkanı Bekir Onan, "Konya’da bir Mevlana var. Kırşehir’de 30-40 Mevlana var, tanıtım eksikliğinin önüne geçecek" dedi.

Onan, konuşmasında şunları söyledi: "Faaliyetlerimizde bizlere destek sunan Başbakanlık Tanıtım Fonuna, valiliğe, belediye başkanlığına STK temsilcilerine ve etkinliklerde rol alan herkese teşekkür ederim. Türkmen etkinliklerinin adı konulduktan sonra biz herkese ulaştık. Hiçbir ferdi ötekileştirmeden davette bulunmaya çalıştık. Bu günler birlikteliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerdir. Çok üstün bir geçmişe sahibiz. Ama suçluyuz Konya'nın Mevlanası var, bizim burada 30-40 Mevlana var. Tanıtımda da gereğini artık yapacağız."

Kırşehir Kent Park alanında Türkmen geleneklerine göre cirit, at üstünde ok ve yay atma ile yöresel kıyafet tanıtım çalışmaları hakkında bilgiler veren Kırşehirliler Vakfı Başkan Yardımcısı Sevilay Aslan da, Türkmen geleneklerinin yaşamasının önemine değindi. Aslan, "Türkmen etkinliği Mersin’de kutlanan bir etkinlik. Bizler Kırşehir’de Türkmenlerin daha fazla olduğuna inanarak etkinliklerin Kırşehir merkezli yapılması için çalışıyoruz. Türkmen etkinliğini Kırşehirliler Vakfı olarak gerçekleştirdik. Türkmen dernekleri ile istişare kurulu oluşturarak geniş kapsamlı bir etkinlik planlıyoruz. Kalite alanı yüksek bütün etkinlikler de takip ediliyor. Türkmen geleneğinin yaşaması için çalışma alanlarını genişlettik. Yapmakta olduğumuz etkinlik Ahilik kutlamaları gibi genele mal edilecek bir etkinliktir. Birlik sağlandığı zaman Türkmenler adına daha güçlü bir tablo ortaya çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Etkinlikler kapsamında gün boyunca Kırşehir Kent Park alanında açılan Türkmen aşiretlerinin çadırlarında gelenek ve yöresel yemekleri tanıtıp kültürel devamlılık anlatılmaya çalışıldı. Kırşehir Bozlak ustalarının söylediği Neşet Ertaş türküleri, yöresel halk oyunları ve çeşitli gösteriler düzenlendi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA