• Mardin23 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırımlılar Soydaşlarını Unutmadı
18 Mayıs 2016 Çarşamba 18:03

Kırımlılar Soydaşlarını Unutmadı

Kırıkkale’de yaşayan Kırımlılar Derneği, 18 Mart 1944 yılında Kırım sürgününün 72’nci yıl dönümünü unutmadı. Kırıkkale Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, sürgünün 72’nci yıl dönümünde Nur Camii’nde...

Kırıkkale’de yaşayan Kırımlılar Derneği, 18 Mart 1944 yılında Kırım sürgününün 72’nci yıl dönümünü unutmadı.

Kırıkkale Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, sürgünün 72’nci yıl dönümünde Nur Camii’nde mevlid okuttu. Geçtiğimiz yıl ilki yapılan etkinliğin bu seneki bölümünde, 36 hatim, 250 Yasin-i Şerif ve 72 bin salavat, sürgün ve sonrasında hayatını kaybeden Kırımlıların ruhlarına hediye edildi. Ayrıca camiye gelen vatandaşlar gül suyu ve lokum ikram edildi.

Kırıkkale Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz İdik, “18 Mart 1944 yılında Kırım Türklerinin sürgününün üzerinden 72 yıl geçti. Kırım Türkleri bundan 72 yıl önce vatanlarından Kızılordunun askerlerinin baskını ile zorla sürgün edildi. 423 bin Kırım Türkü, vagonlara istiflenerek yurtlarından kovuldu. Havasızlıktan, baş gösteren hastalıklardan, açlıktan, susuzluktan binlerce Kırım Tatarı bu yolculuğun sonunu göremedi. Pek çok kadın ve genç kız kan zehirlenmesinden, çocuklar ve bebekler açlıktan, yaşlılar hastalıktan kırıldı. Bu ölüm yolculuğu ve sonrasında atıldıkları toplama kamplarında 193 bin Kırım Türkü şehit oldu. Bütün bir halkın tamamen yok edilmesi amacıyla işlenen bu 'soykırım' suçu insanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olarak kayıtlara geçti.” dedi.

Rusların soykırımla kalmadığını belirten İdik, “Kırım’daki medeniyetimize ait her türlü iz yok edilmeye çalışıldı, okullar, camiler yıkıldı, bütün belgeler, evraklar, kitaplar, arşivler yakıldı, mezarlıklar bile bozuldu, yer adlarının tamamı değiştirildi. Sürgün sonrasında hayatta kalabilenler, vatanlarından binlerce kilometre uzakta, her türlü olumsuzluklara rağmen hayatlarını idame ettirebildiler. Nefes almakta bile zorlanırken vatanlarını unutmadılar, Kırım’a dönüş için on yıllarca hayranlık uyandıran bir mücadele verdiler. Sovyetler Birliği’nin çözülme süreci içinde Kırım’a geri dönebilen Kırım Tatarları 1990’lı yılların başından itibaren vatanlarında yeniden kök salmaya başladı, büyük yokluklar içinde millî müesseselerini yeniden kurmaya uğraş verdi. Kırımlılar mücadelelerinden asla vazgeçmeyecek.” diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
  • Mardin’de atlı turizm
  • Florya’da teknik heyet ve sporcular taraftarı selamladı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA