• Mardin37 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak36 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayso Başkanı Boydak: Yeni Kurulan Hükümet Reformcu Ve Yatırımcı Bir Hükümet
21 Haziran 2016 Salı 11:13

Kayso Başkanı Boydak: Yeni Kurulan Hükümet Reformcu Ve Yatırımcı Bir Hükümet

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) haziran ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye'nin önünün açık olduğunu belirterek, “Yeni kurulan hükümet reformcu hükümet algısı yarattı. Yatırımcı...

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) haziran ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Türkiye'nin önünün açık olduğunu belirterek, “Yeni kurulan hükümet reformcu hükümet algısı yarattı. Yatırımcı bir hükümet algısı var.” dedi.

Kayseri Sanayi Odası haziran ayı meclis toplantısı, Ramazan dolayısıyla HES Kablo AŞ tesislerinin bahçesinde yapıldı. Meclis toplantısına, KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, meclis komite üyeleri ve oda üyeleri katıldı. Gündem maddelerinin onanmasının ardından Başkan Mustafa Boydak, üyelere hitap etti.

Boydak, yeni kurulan hükümeti reformcu ve yatırımcı olarak nitelendirerek, “İki tane önemli ihtiyacımız var bizim. Reformlar ve yatırımlar. Her iki işte de işi sıkı tutarsak Türkiye olarak önümüz açık, daha hızlı ilerleyeceğiz. Büyüme rakamlarını ilk 3 aya göre öğrendik. Bunu yıla endekslediğimiz zaman 4,8’e geldi. Bu da aslında Türkiye’nin ekonomik anlamda ne kadar doğru yolda olduğunun bir göstergesidir. Bunu bizim bölgemiz açıkçası beklemiyordu.” değerlendirmesini yaptı.

“PİYASAMIZ GELECEĞE ÜMİTLE BAKIYOR”

"Avrupa Birliği ülkelerine baktığımız zaman rakamlar çok aşağılarda. Hamd olsun dünyanın gelişen en büyük ekonomilerinin hemen altındayız. İnşallah bunun devamı gelir." diyen Başkan Mustafa Boydak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Merkez Bankası'nın hamlelerini görüyoruz, beğeniyoruz. Piyasamızın geleceğe daha ümitle baktığının göstergesi, faizler düştü. Doğrusu bu düşüş reel sektörü hafifte olsa rahatlatmış oldu. Bu reform ve yatırımcı anlayış içerisinde devam edecek hükümetin bir önemli faaliyetinin de, iş dünyasının bekleyen meselelerine el atmak. Zaten reform dediğiniz de bunlar içerisine giriyor. Bunları da bekliyoruz."

"KENDİ FİRMALARIMIZI BÜYÜTÜRKEN, ÜLKEMİZE DE KATKI SAĞLAMAMIZ GEREKİR"

Kendi firmalarını büyütürken, ülkeye de katkı sağlamanın önemine işaret eden Boydak, "Bizim de meslek örgütleri olarak kıvrak olmamız gerekiyor. TOBB’da çok iş düşmektedir. 365 odamızla meseleleri üyelerimizle iyi bir şekilde paylaşmamız gerekiyor. Meseleye iyi anlatmamız gerekiyor. İnşallah biz KAYSO yönetimi olarak biz elimizden gelen bilgileri sizlerle paylaştık, paylaşacağız. Bundan sonraki süreçte de sizlere adeta yön çizme gayretimizi sürdüreceğiz. Diğer taraftan gelişmesini istediğimiz bölgelerin hepsinde oda ve borsa var. Buraların artık uyanması harekete geçmesi gerekiyor. Tüm odalar ve borsalar harekete geçip Türkiye’nin bu sürecini boşa geçirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İşsizlik rakamlarında çok hafif de olsa bir iyileşmenin olduğunu kaydeden Boydak, ülke olarak yüzde 10 sevilerinden bunu yüzde 7 sevilerine indirmenin gerekliliğinden bahsetti. Boydak, “İşsizlik oranları 10,2’ye falan geldi. Bir aralar 11’in üzerine çıkmıştı. Tahminimce yaz sezonunda bu tek haneli rakama düşecek. Bunu bizim 7’ye falan düşürmemiz lazım. Türkiye’ye yakışan bu olur. Onun içinde elbette ki vazife bizde. Bunun yanı sıra vergi ödeme algımız, alışkanlığımız gelişiyor. Yeterli değil ama bu inşallah daha da gelişecek. İnsanlarımız her geçen gün disipline olmaktadır.” dedi.

“TÜRKİYE BÖLGESEL MERKEZ OLMA YOLUNDA”

Mustafa Boydak, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye her geçen gün bölgesel merkez olma yolunda devam ediyor. Biz de Avrupa Birliği’nin bir parçası olalım. Oradaki medeniyet anlayışı, iş disiplini bize de gelsin. Ama zannediyorum soru işareti biraz şu, ‘Türkiye gelirse buranın lideri olacak.’ Ama Türkiye’nin sağlayacağı katkı düşünülmüyor. Bunun ciddi bir şekilde düşünülmesi lazım.”Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 213 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA