• Mardin31 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ta Şiddetli Yağmur Duvarları Yıktı
11 Haziran 2016 Cumartesi 18:13

Kars’ta Şiddetli Yağmur Duvarları Yıktı

Kars’ta yaklaşık 40 gündür aralıklarla yağan yağmura dayanamayan 3 metrelik kayalık zemin üzerine kurulu 7 metre yüksekliğindeki duvarın 20 metrelik bölümü, bir binanın üzerine uçtu. Olayda maddi hasar oluştu.Bülbül Mahallesi’nde...

Kars’ta yaklaşık 40 gündür aralıklarla yağan yağmura dayanamayan 3 metrelik kayalık zemin üzerine kurulu 7 metre yüksekliğindeki duvarın 20 metrelik bölümü, bir binanın üzerine uçtu. Olayda maddi hasar oluştu.

Bülbül Mahallesi’nde bulunan Meçhul Asker Anıtı’nın çevresindeki, Şehitler ve Gaziler Müzesi olarak kullanılan alanın bahçe duvarının bir bölümü, uzun süredir yağan yağmura dayanamayarak yıkıldı. Taşların bur çoğu duvarlara ve çerçevelere zarar verirken bazı taşlar ise camları kırarak binadan içeri girdi. Sel-Tu Binası sakinleri ilk etapta olayın ne olduğunu anlayamadı. Saniyeler sonrasında gördükleri manzara karşısında faciadan dönüldüğünü fark eden bina sakinleri, olay anında kimsenin cam kenarında olmamasına sevindi.

Uzun zamandır bakımsız olan ve şiddetli yağmurlara direnemeyen bahçe duvarı 4 katlı bir binanın zemin katında ciddi hasarlar oluşturdu. Yıkılan duvar binanın zemin katındaki camların kırılmasına, bina duvarında zararlar oluşmasına neden olurken, duvarın yıkılmayan bölümlerinde ise ciddi çatlaklar meydana geldi. Zeminden metrelerce yükseklikte bulunan ve her an yıkılmaya hazır görünen duvarın bitişiğinde bir ara yolun bulunuyor olması da çevre sakinlerini endişelendirmeye başladı.

Sel-Tu Bina Sahibi Nihat Yıldız da binanın gördüğü zarara dikkat çekerek, olası bir facianın yaşanmamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Olay anını anlatan Yıldız, şunları söyledi: “Akşam 18.00 sularında ciddi bir gürültü duyduk, ardından baktığımızda bu manzarayla karşılaştık. Yanı başımızda bulunan Milli Parklar’a ait olan bu duvar uzun süredir yağan yağmurlardan olsa gerek, uçarak bizim binanın zemin katına ciddi oranda zarar verdi. Olayın olduğu anda cam kenarında kimsenin olmaması tabi ki mutluluk verici. Çünkü görüldüğü üzere yıkılan duvarın taşları binamızın camlarını kırarak, içeriye kadar girdi. Bu duvarın bizim binaya bakan tarafı facia yaşanmadan yıkıldı fakat, geri kalan bölümleri de ciddi tehlike arz ediyor. Geri kalan bölümlerde de ciddi oranda çatlakların olduğunu görmek mümkün, yağmurlar devam ederse, korkarım ki oralar da daha fazla dayanamayacaktır.” diyerek, yetkililerden hem kendi binasında oluşan zarar için hem de yaşanabilecek olası facialar için duvarın geri kalanında çalışmalar yürütülmesini istedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 131 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA