• Mardin38 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak33 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ta Ramazan Denetimi
07 Haziran 2016 Salı 18:28

Kars’ta Ramazan Denetimi

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gıda üretimi ve satışı yapan yerler denetlendi.Ramazan ayı boyunca devam edecek olan denetimlerin ilk günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün’ün de katılımıyla...

Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından gıda üretimi ve satışı yapan yerler denetlendi.

Ramazan ayı boyunca devam edecek olan denetimlerin ilk günü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün’ün de katılımıyla gerçekleştirildi. Kars’a özgü kaşar ve benzeri süt ürünlerinin imalathaneleri başta olmak üzere, kasap ve fırın imalathaneleri tek tek gezilerek denetledi. Denetimlerde işletme sahiplerine ve personellere hijyen konusunda bilgilendirme yapıldı.

Denetimler esnasında işletme sahiplerinin kapılarını büyük bir memnuniyetle sonuna kadar açıyor olmasının ciddi bir yol kat edildiği anlamı taşıdığını kaydeden İl Müdürü Düzgün, denetlenmeden kaçan bir zihniyetten, denetlenmek için sabırsızlanan bir zihniyete dönüşülmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Gıda ve gıdayla temas eden ürünleri çeşitli zamanlarda denetlediklerini belirten Düzgün, şunları kaydetti: “Yıl boyu denetimlerimiz sürüyor. Bu manada ilimiz yapması gereken denetimin çok üzerinde bir denetime tabii tutularak yüzdemizi de aşmış durumdayız. Ramazan sebebiyle denetimlerimize biraz daha hız verdik tüketicilerimizin Ramazan ayında en çok kullanacağı ürünler üzerinde yoğunlaştık. Bu manada şarküteri, kasap ve fırınlarımız üzerinde Ramazan ayı boyunca denetimler devam edilecek. Bu ay boyunca ziyaret gerçekleştireceğimiz bu alanlarda üzülerek söylüyorum ki gerekirse cezai işlem uygulanacak. Çünkü bizim insanımız kaliteli üretim yapıyor, Kars’ta organik ayarında üretim yapılıyor ama bu üretimi de kaliteli olarak sunma zorunluluğumuz var. Ramazan sebebiyle hem üretim hızlanıyor hem tüketim hızlanıyor. Bu noktada vatandaşlarımız mağdur olmasın diye bizler de bu boyutta uzman kontrolör ekibimizle birlikte denetlemelerimize başlamış olduk.”

Ramazan ayına girilmesi nedeniyle bugün ekiplerle birlikte imalathaneleri ve perakende satış yerlerini denetlediklerini ifade eden İl Müdürü Düzgün, “Vatandaşlarımız daha sağlıklı gıda tüketsinler diye süt ve süt ürünleri imalathaneleri, satış yerleri, et ve et ürünlerinin satış yerleri ve fırınlarımızda denetimler gerçekleştirdik. Şu an kadar denetlediğimiz yerlerde kalite ve hijyene dikkat ederek üretim yapıldığını gördük. Bu denetimler ilk olmayacağı gibi sonda olmayacak. Bundan sonraki süreçte ekipteki arkadaşlarımız ve şube müdürlerimizle birlikte denetimlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

"Tüketici en iyi kontrolördür." diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, vatandaşlara şöyle çağrıda bulundu: “En iyi kontrolör vatandaşlarımızdır. Vatandaşlarımızdan ricamız aldığı ürünü kontrol etsin, alırken etiketine baksın, son tüketim tarihine baksın ve bu manada ön kontrolü de kendileri gerçekleştirmiş olsun. Ayrıca bizim ‘174’ Alo Gıda hattımız var. Buraya bir alo demesi yeterli. Bu anlamda biz derhal müdahalede bulunuyor ve gereken işlemleri başlatıyoruz. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda en iyi kontrolü yapanın tüketici olduğunu ve tüketiciye de görev düştüğünü söylemek mümkün.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün tarafından işletme sahiplerine sık sık uyulması gereken kriterler hakkında bilgiler aktardı. Hijyen konusunda bir sorunla karşılaşmamanın mutluluğunu yaşadığını kaydeden Düzgün, ziyaret ettiği birkaç süt ürünleri satış noktalarındaki görselliğin göz alıcı olduğunu söyledi. Fırınlarda ise yasaya göre sadece bir değil birçok çeşit ekmek türünün imal ediliyor olması gerektiği hatırlatmasını yapan Düzgün, fırınlarda alışık olmayan kadın personelin son zamanlarda yoğunlaştığına dikkat çekti.

Kars Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Subutay Kılıç ise denetlemelerden anlının akıyla çıkan fırın işletmecilerine teşekkür ederek, şu ifadeleri kullandı: “Ramazan-ı Şerifin Kars halkı, Karslı esnaflar başta olmak üzere ülkemiz ve İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Öncelikle Tarım İl Müdürümüz Hüseyin Düzgün’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Daima bizlerle birlikte olan müdürümüz hijyen ve temizlik kurallarına her zaman önem gösterdi. Bu anlamda fırıncılarımız ve lokantacılarımız da tüketicilere layığıyla hizmet sunma mücadelesi içerisindeler, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 125 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA