• Mardin29 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karslı Yazardan Alman Parlamentosuna Kitaplı Cevap
04 Haziran 2016 Cumartesi 15:28

Karslı Yazardan Alman Parlamentosu'na Kitaplı Cevap

Karslı yazar İsa Yılmaz, Alman Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin olarak aldığı sözde soykırım kararına itiraz etti. Yazar, soykırım iddialarına yazdığı kitapla cevap verdi. Karslı yazar İsa Yılmaz, 1915 olaylarına ilişkin 'Cennet...

Karslı yazar İsa Yılmaz, Alman Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin olarak aldığı sözde soykırım kararına itiraz etti. Yazar, soykırım iddialarına yazdığı kitapla cevap verdi.

Karslı yazar İsa Yılmaz, 1915 olaylarına ilişkin 'Cennet ve Cehennem Kadar Uzak' romanını yazdı. Yılmaz, "Meclislerde el kaldırıp indirmeyle koca bir tarihi ve onun gerçeklerini yok sayamazsınız." dedi.

Tarihin yaşandığı dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Karslı Yazar, "Çıldır Gölü civarını, Ani Harabeleri bölgesini, Sarıkamış'ı ve bu topraklardaki birçok yeri gezip o döneme ilişkin bilgiler topladım. Bu bilgiler sonucunda Cennet ve Cehennem Kadar Uzak romanını hazırladım. Buradan soruyorum, acaba Alman Parlamentosunda soykırım için el kaldıran hangi vekil gelip burada araştırma yaptı? Hiçbiri gelmedi, bundan emin olabilirsiniz. Geçmişi soykırımlarla dolu olan bir milletin başka bir milleti de kendisi gibi sanması uluslararası bir skandaldır." açıklamasında bulundu.

93 Harbinden sonra Kars'ta büyük acıların yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, "Sultan Alp Arslan'dan beri Kars bir Türk yurdudur. Ruslar 93 Harbinde şehre girmiş, on binlerce insanı katletmişlerdir, on binlercesini de Sibirya'ya sürgüne göndermişlerdir. Tüm bu felaketler yaşanırken maalesef Ermeniler de Ruslarla beraber hareket etmişlerdir. Kazım Karabekir, Halit Paşa gibi büyük komutanlar, Kars'ı geri alıncaya dek bu topraklarda 'Kaçakaç' denen on yılları alan sürgünler yaşanmıştır. Almanları ve diğer tüm milletleri Kars'a davet ediyorum. Gelip burada gerçekleri görsünler. Sadece Sarıkamış'ta 90 bin civarında insanın soğuktan donarak şehit düştüklerine şahit olacaklar. Bu insanlar evlerinde otururken donmadılar. Toprakları ellerinden alınmasın diye savaşmak için orada, dağlardaydılar. Ne yapsalardı, Ermenilere ve Ruslara gelin her şeyimizi elimizden alın mı deselerdi?" şeklinde konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 168 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA