• Mardin30 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul30 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karşıyaka’nın Havası Değişecek
14 Temmuz 2016 Perşembe 16:33

Karşıyaka’nın Havası Değişecek

Karşıyaka Belediyesi'nin 2017- 2020 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı'na İngiltere'den destek geldi. Birleşik Krallık Refah Fonu, havadaki karbon salınımını azaltarak Karşıyaka'nın havasını değiştirecek projeye 85...

Karşıyaka Belediyesi'nin 2017- 2020 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı'na İngiltere'den destek geldi. Birleşik Krallık Refah Fonu, havadaki karbon salınımını azaltarak Karşıyaka'nın havasını değiştirecek projeye 85 bin Sterlin hibe sağlayacağını açıkladı. Yetkililer Karşıyaka'ya gelerek projenin startını verdi.

HAVA KALİTESİ AB STANDARTLARINA GELECEK

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımına önem veren ve doğadaki karbon salınımını en aza indirmek için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, 2017 ve 2020 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı'nı revize ederek, projeyi başlattı. Projenin uygulamaya geçmesi ile birlikte havadaki karbon salınımının azaltılması ve değerlerin, 3 yıl içerisinde AB standartlarına getirilmesi hedeflendi. Enerji verimliliği sağlanarak alternatif kaynakların özendirilmesi, iklim değişikliği ile mücadele ve karbon emisyonunun düşürülmesi amaçlandı.

İNGİLTERE'DEN DESTEK

Karşıyaka'nın havasını değiştirecek olan bu Eylem Planı'na Avrupa'dan da destek geldi. İngiltere Merkezli Carbon Trust, proje ortağı olurken, Birleşik Krallık Refah Fonu da projeye 85 bin Sterlin hibe destek sağlama kararı aldı. İngiliz yetkililer ve proje uzmanları, 12-13 Temmuz tarihleri arasında Karşıyaka'ya geldi ve projenin başlangıç toplantısı yapıldı, yol haritası belirlendi.

AVRUPA'YA ÖRNEK OLACAK

İngiliz yetkililer, Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan bu projenin, bir yerel yönetim tarafından yapılabilecek en iyi uygulama örneklerinden biri olabileceğini söyleyerek, diğer Avrupa kentlerine örnek olması için çalışacaklarını belirtti. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 74 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA