• Mardin9 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars Sütü Çin Yolcusu
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:28

Kars Sütü Çin Yolcusu

Kars Valisi Günay Özdemir, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere şehre gelen Çin Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çinli iş adamlarını makamında kabul etti. Ziyarette Çin Büyükelçisi, iki ülke arasında...

Kars Valisi Günay Özdemir, çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere şehre gelen Çin Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve beraberindeki Çinli iş adamlarını makamında kabul etti. Ziyarette Çin Büyükelçisi, iki ülke arasında anlaşmalar imzalandığını, imzalanan anlaşmalardan bir tanesinin de Türkiye'nin süt ürünlerini Çin'e ithal edilmesi ile ilgi olduğunu ve önümüzdeki zamanlarda Kars'ta üretilen süt ürünleri Çin'e ihraç edilmesini umduklarını söyledi.

Kars Valisi Günay Özdemir, Çin Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang'a ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Çin’in son yıllarda ekonomik anlamda dünyanın sayılı devletleri arasına girdiğini ve Türkiye ile olan ticari ilişkilerin de arttığını dile getirdi. Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun faaliyete girmesi ile yeniden canlanacak olan Tarihi İpek Yolu sayesinde Çin ve Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda ilişkilerin daha da büyüyeceğini aktaran Vali Özdemir; Kars'ın stratejik konumuna vurgu yaparak, Kars Lojistik Merkezi, Kars-Iğdır-Nahçivan- İran üzerinden İslamabad'a uzanan demir yolu projesi, Kars-Iğdır-İran arasında devam eden kara yolu projesi hakkında bilgiler paylaştı.

KARS BÖLGENİN TİCARET MERKEZİ OLACAK

Vali, devam eden projelerin ve lojistik merkezin bitmesi ile Kars'ın bölgenin ticaret merkezi olacağına dikkat çekti. Hayvancılık konusunda Kars’ın sahip olduğu potansiyel ile et işleme, süt ve peynircilik konuları dâhil, kış turizmi ve inanç turizm potansiyeli ile Çinli iş adamlarını Kars'a yatırım yapmaya davet etti.

Çin Büyükelçisi Hongyang ise kalabalık bir iş adamı heyeti ile ikili ilişkiler üzerine görüş alışverişinde bulunmak için Kars'ta olduklarını söyledi. Türkiye ile Çin arasındaki birçok alanda iş birliği potansiyelini su yüzüne çıkarmak istediklerini belirtti. İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün pekiştiğini ifade eden Büyükelçi Yu Hongyang, siyaset, ekonomi ve kültür alanında başarılar yakaladıklarına ve bundan memnun olduklarını, bu ilişkilerin daha da güçlenmesini istediklerini kaydetti.

KARS'TA ÜRETİLEN SÜTLER ÇİN'E İTHAL EDİLEBİLİR

Jeopolitik ve stratejik öneminin yanı sıra yürütülen projelerin hayata geçmesi ile Kars'ın bölgenin ticaret merkezi olacağını belirten Yu Hongyang, Çinli firmaların Türkiye'ye gelerek yatırım yapmalarını teşvik ettiklerini, Çin ile Türkiye arasında birçok anlaşma imzalandığını, imzalanan anlaşmalardan bir tanesinin de Türkiye'nin süt ürünlerini Çin'e ithal edilmesi ile ilgi olduğunu ve önümüzdeki zamanlarda Kars'ta üretilen süt ürünleri Çin'e ihraç edilmesini umduklarını, demiryolları alanında da hükümetler arası bir anlaşmada imzalandığını, bu nedenle Kars ile büyük işbirliği yapmaya hazır olduklarını ve bu konuda kendilerine destek olunmasını istedi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 158 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA