• Mardin31 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karnındaki Dev Kitle İle 18 Yıl Yaşadı
13 Haziran 2016 Pazartesi 17:48

Karnındaki Dev Kitle İle 18 Yıl Yaşadı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı doktorları başarılı bir operasyona imza attı. 65 yaşındaki Ayşe Çetin’in karnında bulunan yumurtalık kaynaklı toplam ağırlığı 22 kilogram iki adet...

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı doktorları başarılı bir operasyona imza attı. 65 yaşındaki Ayşe Çetin’in karnında bulunan yumurtalık kaynaklı toplam ağırlığı 22 kilogram iki adet kitle başarılı bir operasyonla çıkartıldı.

ERÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Dolambay, bu büyüklükteki kitlelerin hastalarda nadir görüldüğünü belirtti. Yard. Doç. Dr. Dolambay, vaka ile ilgili olarak şunları söyledi: “Ayşe teyzemiz, karnında büyüyen kitle ile nefes alamama, hareket edememe ve yemek yiyememe şikâyetleriyle bize geldi. Hastanın gerekli muayenesini yaptık. Karnının içerisinde diyafram kasına kadar, akciğerlere baskı yapacak kadar büyük kitleler vardı. Normalde yumurtalıkların ceviz büyüklüğünde olduğunu kabul edersek, bu hastanın sağ yumurtalığında 50 santime yakın bir kitlesi, sol yumurtalığında da yaklaşık 15-20 santimlik kitlesi vardı. Hastayı gerekli tetkiklerden sonra ameliyata aldık. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyat sonrası hastanın karnından toplam ağırlığı 22 kilogram iki adet kitle çıkardık. Bu tabi ki çok karşılaştığımız bir durum değil. Genelde bu kitleler büyümeye başladığında ameliyatla halledilir. Fakat teyzemiz hastaneye ve doktora gelmekten biraz korkmuş. Çevresindeki ‘ameliyattan çıkamazsın’ söylentilerinden etkilenmiş. Hastadan çıkan kitlenin patolojik incelemesini de yaptık ve onların sonucunda da teyzemizin yaşantısını etkileyecek sıkıntılı bir sonuç çıkmadı. Şu an hastamızı takip ediyoruz.”

“KİTLELERİN AMELİYATLARI KOLAYLIKLA YAPILABİLİYOR”

Kadınlarda sık görülen yumurtalık kistlerinin kötü huylu olabileceğine dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Dolambay, “Gerçekten bu tarz bir büyüklüğe ulaşmış kitleler çok çok nadir görülüyor. Daha çok az gelişmiş ülkelerde görülen bir hastalık. Ülkemizde vardır nadir vakalar, ama bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadardır. Her bayanda görülebilecek bu hastalık için yılda bir kez kadın doğumcuya başvurup, gerekli kontrolleri yaptırmak şart. Bu tür kitlelerin ameliyatları kolaylıkla yapılabiliyor. Kistler iyi huylu çıkarsa ek bir tedaviye ihtiyaç kalmıyor.” şeklinde konuştu.

“MİNNETTARIM”

65 yaşındaki Ayşe Çetin ise başarılı bir ameliyatla kendisini karnındaki dev kitleden kurtaran doktorlara minnettar olduğunu söyledi. Ayşe Çetin, “Doktoruma çok teşekkür ediyorum, beni kurtardı. Şimdi çok iyiyim. Karnımdaki kistler uzun yıllar önce tespit edilmişti. Ben ameliyattan korktum. 18 yıl doktora gitmedim. Daha önce ağrım, şikayetim yoktu. Baktım ağrılar çoğaldı, hareket etmekte zorlanıyorum, yemek yiyemiyorum, oğlumun ısrarı üzerine Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine geldim. Doktorum beni kurtardı. Şimdi çok mutluyum.” diye konuştu.

Annesini doktora gitmekte ve ameliyat için ikna etmekte bir hayli zorlandığını söyleyen hastanın oğlu Mesut Çetin, “Karnındaki kitle iyice büyüyen annem ayağa kalkarken düşüyor ve nefes almakta zorlanıyordu. En sonunda annemi ikna ederek hocama getirdim. Hocam da sağ olsun başarılı ameliyatla annemi bu sıkıntısından kurtardı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA