• Mardin35 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman32 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser Olmamak İçin Eylem Yaptılar
25 Haziran 2016 Cumartesi 17:53

Kanser Olmamak İçin Eylem Yaptılar

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli 12 röntgen teknisyeninin troid kanserine yakalandığı iddiası üzerine Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) üyeleri Beyoğlu'nda eylem...

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli 12 röntgen teknisyeninin troid kanserine yakalandığı iddiası üzerine Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) üyeleri Beyoğlu'nda eylem yaptı.

Tünel’den Galatasaray’a kadar yürümek isteyen yaklaşık 60 kişilik grubun toplu olarak yürümesine polis izin vermeyince grup üyeleri küçük gruplar halinde Galatasaray Lisesi önüne geldi. “Kanser olmak istemiyoruz”, “Kayseri’de 13 radyoloji teknikeri kanser oldu. Çalışırken ölmek istemiyoruz” pankartı açtı. Ellerinde “Kanser olmak istemiyoruz”, “Çalışma saatlerimiz 5 saat olsuin”, “Radyasyon vitamin değildir” dövizleri taşıyan gruplar “Radyasyon vitamin değildir”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

TÜMRAD-DER üyesi Ferhat Çetinkaya, grup adına yaptığı açıklamada, “Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 12 meslektaşımızda tiroid nodülünün bulunması ve bunların 4’ünde sonuçların kanser çıkması, radyasyon ile çalışan bir meslek grubu olarak bizleri endişelendirmektedir. Derneğimizin Erciyes Üniversitesi’nde yaptığı incelemeler ve ölçümler oradaki meslektaşlarımızla yaptığı görüşmeler kansere neden olan etkenin sadece radyasyon olmadığını, performans sistemi ile artan iş yükü, yetersiz personel, uygun olmayan koruyucu ekipmanlar kısaca sağlıksız çalışma koşullarının da meslektaşlarımızın kanser olmasında sebep olan önemli etkenlerdendir. Bizler kendi geleceklerimizden endişeliyiz. Ne zaman sıra bana gelecek diye korku ve panik içerisindeyiz. Nitekim son günlerde derneğimize yapılan başvurular olayın korkunç boyutunu ortaya koymuş ve bu olayın Erciyes Üniversitesi ile sınırlı olmadığını göstermiştir.” dedi.

Çetinkaya konuşmasını şöyle tamamladı “Radyasyonun kısa süre içerisinde görülen ve bunun için yüksek radyasyon dozuna ihtiyaç duyulan etkileri olduğu gibi yıllar sonra alınan küçük düzeydeki dozlar geneteğimizi bozarak, kanser olmamıza sebep olabilmektedir. GDO’lu teknisyen olmak istemiyoruz. Bizler kanser olmak istemiyoruz. Çalışma saatlerimizin azaltılması ve günlük yapılan işlem sayısına sınırlama getirilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 106 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • AK PARTİ'DEN MİDYAT'TA DEV FİNAL MİTİNGİ
  • Eri, “Dünyanın gözü 24 Haziran’daki seçimlere odaklanmış”
  • Diyarbakırlı gençlere İspanya ve Katalonya anlatıldı
  • Muş’ta “İmar Barışı” toplantısı
  • Erzincan’da Spor Kulüplerine 270 Bin TL nakdi Yyardım
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA