• Mardin14 °C
  • Diyarbakır17 °C
  • Batman14 °C
  • Şırnak15 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser Hastalarının Tedavisi, Nevşehir Devlet Hastanesi’nde Yapılıyor
01 Temmuz 2016 Cuma 15:53

Kanser Hastalarının Tedavisi, Nevşehir Devlet Hastanesi’nde Yapılıyor

Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Beşiroğlu, kanser hastalarının artık Kayseri ve Ankara’ya gitmeden Nevşehir’de tedavilerinin yapıldığını bildirdi. Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği, Ekim...

Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Beşiroğlu, kanser hastalarının artık Kayseri ve Ankara’ya gitmeden Nevşehir’de tedavilerinin yapıldığını bildirdi.

Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği, Ekim 2015 tarihinden itibaren kanser hastalarına hizmet vermeye başladı. Tıbbi onkoloji, onkolojik tedavilerin ilaçla yapılan kısmını içeriyor. Radyasyon onkolojisi ise radyoterapi (ışın tedavisi) kısmını tanımlıyor. Nevşehir’de henüz radyoterapi cihazı olmadığı için radyoterapi gereken hastalar çevre illerdeki radyasyon onkolojisi doktorlarıyla iletişime geçerek sevk ediliyor.

Poliklinikde tanısı konmuş kemik iliği kanseri hariç tüm kanserli hastalar için takip ve tedavi hizmetleri veriliyor. Kanser hastaları kemoterapilerini, hormonal tedavilerini, immünoterapi denilen yeni çıkan tedavi yöntemi olan bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirecek ilaç tedavilerini, 3 aylık, 6 aylık kemoterapi tedavilerini, film takiplerini buradan yapabiliyor. Bunun dışında hastaların tedaviye bağlı bulantı, kusma gibi yan etkiler şikayetleri olduğu zaman Palyatif Bakım servisine yatırıp, onların tedavileri yapılıyor.

Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Beşiroğlu, amaçlarının Kayseri’de tedavi alan ve Ankara’ya gitmekte olan hastaların Nevşehir Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji Servisinde ihtiyacı olan tüm tedavilerini gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Beşiroğlu, Kemoterapi Merkezi’nde konusunda eğitimli ve deneyimli sağlık personelinin eşliğinde, nezih ve ferah bir mekanda televizyonlarını seyrederken hastaların da kemoterapi seanslarını tek ve çift kişilik odalarda tamamlamakta olduklarını ifade etti.

Günübirlik tedavi uyguladıklarını anlatan Beşiroğlu “Sabah gelen hastalarımız öğleden sonra tedavileri olduktan sonra evlerine gönderiyoruz. Tedavisini yaptığımız kanserler arasında meme kanseri, akciğer kanseri, mide-barsak kanserleri, böbrek-mesane kanserleri, prostat kanseri, pankreas kanseri, safra kesesi ve yolu kanserleri, karaciğer kanserleri, baş-boyun kanseri, yumuşak doku tümörleri, beyin tümörleri, melanom, bazı tiroid kanserleri, testis kanseri, yumurtalık (over), rahim (endometriyum), rahim ağzı (serviks) kanserleri bulunmaktadır. Hastanemizde bu kanserlerin tedavi ve takibi diğer ilgili uzmanlık alanları ile koordineli olarak sürdürülmektedir.” bilgisini verdi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe de şu bilgileri verdi: “Önceki yıllarda onkoloji hizmetlerinin olmaması nedeniyle yıllardır çok zor şartlar altında başka şehirlere gitmek zorunda kalan hasta ve hasta yakınları yeni başlayan onkoloji hizmetlerimize sahip çıkmıştır. Hastane olarak onkoloji hizmetlerini hak ettiği yere getirmek için büyük gayret içindeyiz. İleriki yıllarda Radyasyon Onkolojisi bölümü ve gerekli radyoterapi cihazları ve PET-CT cihazı temini için çabalarımız devam etmektedir. Gelecekteki hedefimiz halkımızdan gelecek sabır ve destekle beraber gelişmiş bir Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi kurarak her türlü onkoloji hizmetleri için Nevşehir halkının dışa bağımlılığını sıfıra indirmektir.”

Tıbbi Onkoloji Polikliniği’nden muayene olmak için kanser hastalarının takip özelliği nedeniyle hastane poliklinik servislerine randevulu çalışıyor. İlk defa gelecek hastalara mümkün olduğunca randevusuz da olsa bakılmaya çalışılıyor. Ancak devamlı takipte olan hastalar bir sonraki kontrolü için randevularını almaları gerekiyor.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 108 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Şırnak’ta patlayıcı ele geçirildi
  • 643 milyon TL’yi zimmetine geçiren polis yakalandı
  • Şırnak’ta “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri” çalıştayı
  • Ekonomik alanlarda kadınlarda olmalı
  • Sözen’den Afrin açıklaması
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA