• Mardin37 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jandarmanın Demokratik Duruşu Darbecileri Bozguna Uğrattı
17 Temmuz 2016 Pazar 19:53

Jandarmanın Demokratik Duruşu Darbecileri Bozguna Uğrattı

Darbe kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz gecesi, darbenin Jandarma Genel Komutanlığı'nın kararlı mücadelesi sonucu engellendiği, bu engelleme sırasında FETÖ'cü 16 subay ve astsubayın öldürüldüğü, 50'ye yakın FETÖ'cü subay ve astsubayın...

Darbe kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz gecesi, darbenin Jandarma Genel Komutanlığı'nın kararlı mücadelesi sonucu engellendiği, bu engelleme sırasında FETÖ'cü 16 subay ve astsubayın öldürüldüğü, 50'ye yakın FETÖ'cü subay ve astsubayın da yaralı ele geçirildiği öğrenildi.

Cihan Haber Ajansı'nın Jandarma Genel Komutanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, darbe kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz gecesi 80-100 civarında Fethullahçı darbe girişimcisi, Jandarma Genel Komutanlığı'nı bastı. Nöbetçi subayları alıkoyan FETÖ'cü darbeciler, "Sıkıyönetim ilan ettik. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yönetime el koydu" diyerek, görevlendirme listesi yayınladı. Darbeciler Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'yi de alıkoydu. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı Karargahında görevli üst düzey subaylar, darbe kalkışmasını reddetti.

JANDARMA 'MİLLİ İRADEYE YAPILAN TÜM KANUNSUZ HAREKET ENGELENECEKTİR' MESAJI YAYINLADI

Güvercin kışlasında toplantı halinde olan Jandarma Genel Komutanlığı subayları, "Bu bir darbe teşebbüsüdür. Darbe teşebbüsü mesajları dikkate alınmayacak. Jandarma kanun ordusudur. Milli iradeye yapılan her türlü kanunsuz hareket engellenecektir. Kanunlara, valilere, savcılara uyun. Darbecileri dikkate almayın" mesajını inisiyatif alarak Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi imzası ile tüm birliklere acil koduyla geçti.

Yayınladıkları bu mesajın ardından hemen özel operasyon birliğini toplayan Jandarma Karargahındaki subaylar, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Tugayı birliklerini ikiye ayırarak operasyon için düğmeye basıldı. Birinci grup, karargahın içine darbe kalkışması için sızan FETÖ'cü grubu etkisiz hale getirecek, ikinci grup ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı'nda yuvalandıkları anlaşılan FETÖ'cü ekipleri etkisiz hale getirecekti. Bu yönde emir alan Jandarma Özel harekat birlikleri, önce Jandarma Genel Komutanlığı'nda operasyon başlattı ve bu operasyonda FETÖ'cü darbecilerden 16 subay ve astsubayı ölü, 50'ye yakınını da yaralı ele geçirdi.

Kamuoyunun sıkıntısını gidermek adına da Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin o gece özel bir televizyona bağlanarak, kanunsuz hareketlerin önleneceği mesajını verdi. Bu sırada şehir merkezinde taarruz helikopterleri uçmaya başladı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı'na Jandarma Özel Harekat ekipleri tarafından operasyon gerçekleştirildi. Operasyonu öğrenen darbe yanlıcı FETÖ'cü askerler, Meclise, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, Jandarma Özel Harekat Merkezi'ne ve daha birçok yere havadan bomba yağdırdılar. Jandarma Özel harekattan bir tabur asker operasyonu yürütürken, Polis Özel Harekattan da destek İstendi. Polis Özel Harekat da Jandarmaya 4 tim göndererek destek sağladı. Jandarma Özel Harekat ekipleri ağır ve zırhlı silahlar kullanırken, Polis Özel harekat da operasyona tam destek verdi.

Operasyonlar yapılırken, FETÖ'cü darbe kalkışmacılarının bombalamaları sonucu Polis Özel Harekat Merkezi, Ankara Emniyet Müdürlüğü, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı külliyesinde ölü ve yaralılar oldu. Jandarma Polis desteği ile yürüttüğü bu operasyon sonucu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı tamamen temizlenerek, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Jandarma Genel Komutanlığı yetkilileri, Jandarmanın yaptığı bu operasyonda, milli iradenin, yasaların korunması için üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, böylece askerin demokrasinin yanında yer aldığını ifade ettiler.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda bugün yapılan arama tarama faaliyetlerinin ise, Jandarma ekipleri tarafından yapıldığı, polisin de adli konularda yardımcı olmak için Jandarma Genel Komutanlığı girişinde hazır beklediği öğrenildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 66 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA