• Mardin11 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstenmeyen E-posta Ve Sms Gibi Uygulamalar Büyük Oranda Azaldı
05 Mayıs 2016 Perşembe 14:48

"İstenmeyen E-posta Ve Sms Gibi Uygulamalar Büyük Oranda Azaldı"

Avusturya merkezli teknoloji şirketi Emarsys’in Ülke Müdürü Emre Güzey, 2015 Mayıs ayında yürürlüğe giren e-ticaret yasasının tüketicilere ve şirketlere getirdiği yenilikleri açıkladı. Güzey, yeni yasayla birlikte e-ticaret sektöründe...

Avusturya merkezli teknoloji şirketi Emarsys’in Ülke Müdürü Emre Güzey, 2015 Mayıs ayında yürürlüğe giren e-ticaret yasasının tüketicilere ve şirketlere getirdiği yenilikleri açıkladı. Güzey, yeni yasayla birlikte e-ticaret sektöründe daha emin ve doğru adımlar atıldığını ve tüketicilere ait verilerin segmente edilmesinin değer kazandığını belirtti.

İnternet üzerinden yapılan tüm ticari iletişimi, elektronik ticarete ilişkin yapılan sözleşme ve bilgi verme yükümlülüklerini düzenleyerek belli kurallara bağlayan 6563 numaralı ’Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’la müşteri odaklılığın zorunluluk haline geldiğini dile getiren Güzey şu açıklamalarda bulundu:

“Yeni kanunla birlikte internetten alışveriş anlamında en çok şikayet edilen konuların başında gelen istenmeyen e-posta ve SMS gibi uygulamalar büyük oranda azaldı. Yazılı ya da elektronik olarak alınmış herhangi bir onay olmadan, şirketlerin tüketicilere ileti gönderme oranı düştü. Yeni kanun bilgi verme yükümlülüğü ve kişisel verilerin korunması alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Kişisel veriler, eğer 3. kişilere iletilecek ise veya başka amaçlarla kullanılacaksa, kişisel veri sahibinin onayının alınması zorunlu hale geldi. Bununla beraber tüketicilere, aldıkları e-posta, SMS gibi ticari elektronik iletileri diledikleri zaman ve gerekçesiz olarak almayı reddetme hakkı sunuldu. Cezai yaptırımlar açısından ise, ticari iletinin reddedilmesi, bu iletinin içeriği, bilgi verme yükümlülüğü ve elektronik ortamda sipariş verilmesine ilişkin düzenlemelere aykırı davranan şirketlere para cezası verildi.”

Güzey, yeni yasanın şirketlere neler kazandırdığını şöyle ifade etti:

“Yeni kanun ve yönetmelikle, e-ticarette haksız ticari faaliyetler büyük oranda ortadan kalktı. Müşterisinden izin alan, yasa şartlarına uyan ve müşteri verisini segmente eden şirketler bir adım öne çıktı. Tüketici odaklılık e-ticaret şirketleri için zorunluluk haline geldi. Tüm kurumlar, tüketicilerinin gizliliğine önem veren ve onların haklarına saygı duyan bir pozisyona geçti. Özellikle Türkiye’de e-ticaretin büyümesinde büyük bir bariyer olan e-ticarete güven konusunda önemli adımlar atıldı. Yasal düzenlemelerle tüketicilerin tüm hakları koruma altına alındı ve tüketicilerin kurumlara olan bakış açısı değişti. Bilgi verme yükümlülüğü alanında önemli değişimleri beraberinde getirdi. Bilgi sunma yükümlülüğüyle, e-ticaret şirketlerinin kendileri hakkında ve izlenecek teknik adımlar gibi konulara dair bilgiler vermeleri sağlanarak, tüketicilerin güvenli ve kolay bir şekilde ticari faaliyetlerini tamamlaması hedeflendi. Yeni kanun ile tüketicilerin kişisel verilerinin toplanması, depolanması gibi adımlar şirketler özelinde önem kazandı. Şirketler, verileri anlamlı hale getirip kullanamadıkları takdirde, harcanan zamanın ve bütçenin çöp olacağını dikkate almaya başladı.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 182 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • MTA, Mardin’de bulunan fosilleri inceledi
  • Çörekleri birinci oldu, siparişlere yetişemiyorlar
  • Dünya ikinciliği ödülü Mardin'e
  • Gebelerden 'normal doğum' yürüyüşü
  • Midyatlılar sabah namazında buluştu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA