• Mardin8 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman7 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail İle Normalleşme İhracatçıyı Sevindirdi
27 Haziran 2016 Pazartesi 12:48

İsrail İle Normalleşme İhracatçıyı Sevindirdi

Türkiye-İsrail geriliminin dinmesi ihracatçıyı mutlu etti. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail...

Türkiye-İsrail geriliminin dinmesi ihracatçıyı mutlu etti. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Ankara-Tel Aviv hattından gelen olumlu haberlerin ticareti arttıracağını vurguladı.

İki isim, bundan böyle İsrail’in kimyevi madde ve tekstil ürünleri talebinin tırmanacağını dile getirdi.

Türkiye- İsrail mutabakatının ihracatçıları rahatlatacağına da işaret edildi. Murat Akyüz, “Bizler İsrail’e epeydir gidemiyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden biri havalimanında gördüğümüz muamele idi. Saatler alan, moralleri yerle bir eden sorulardan ötürü ülkeye adım atmıyorduk. Kuşku yok bu normalleşme ihracatçıları, yatırımcıları rahatlatacaktır.“ dedi.

Akyüz, normalleşmenin ardından İsrail ile ticaretin artacağını bildirdi ve şu açıklamalarda bulundu:

“İki ülkenin el ele vermesi ticaretimize ortalama 10 puan ilave edecektir. İsrail kendi bölgesinde hem ticari hem teknik anlamda önderdir, Türkiye de aynı şekilde. Türkiye konumu itibari ile bir köprüdür, o köprünün diğer ayağı da İsrail’dir. İki ülke de başarı öyküsü ortaya koymaktadır. Kuşku yok normalleşme ticarete katkı yapacak, kimyevi ürünler ihracatını arttıracaktır. Her iki ülkenin kimyevi maddelerde ithalata dayalı bir anlayışı bulunmaktadır. Ambalaj ürünleri İsrail’in önemli ihracat alanlarındandır. Burada iyi bir imkân var. Hem kimyevi maddelerde hem hammadde, yarı mamul ve bitmiş mamullerde imkân var.”

İsmail Gülle de İsrail-Türkiye yakınlığının ticaret erbabının lehine olacağına temas etti. Gülle, normalleşme ile gerek İsrail’e gerek diğer ülkelere ticaretin kolaylaşacağından söz etti. Gülle, “İsrail ABD’ye ihracatta önemli bir kapı. Bundan böyle ABD’ye İsrail kanalı ile yapılacak her etkinlik artı olacak.” ifadelerini kullandı.

Gülle, şöyle devam etti:

“Gerilimli dönemde İsrail de, Türkiye’de güç dönemlerden geçti. Anlaşmada hayır vardır. Mutlaka iki ülke el ele vererek daha büyük projeler ortaya koyacaktır. Kavgadan sonra daha kuvvetli bir yakınlık, daha kuvvetli bir ticaret olabilir. İsrail ile ticaretimiz bir sene içinde ikiye katlanabilir. Ama şu da unutulmamalı İsrail çok önemli bir anahtar. O anahtar ile pek çok ülkeye girmek mümkün. İsrail ile normalleşme tekstil hammaddeleri ihracatı adına olumlu. İsrail Türkiye’yi seviyor, bu normalleşme bizim için önemli kaldıraç olacaktır.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 122 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA