• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ispartada Gül Hasat Sezonu Başladı
13 Mayıs 2016 Cuma 18:33

Isparta'da Gül Hasat Sezonu Başladı

Yıllık yaklaşık 7 bin ton gül rekoltesi ile dünya yağ gül yağı ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Isparta’da 2016 yılı gül hasat sezonu Keçiborlu içesine bağlı Kılıç köyünde yapılan törenle başladı.Türkiye’nin...

Yıllık yaklaşık 7 bin ton gül rekoltesi ile dünya yağ gül yağı ihtiyacının yüzde 65’inin karşılandığı Isparta’da 2016 yılı gül hasat sezonu Keçiborlu içesine bağlı Kılıç köyünde yapılan törenle başladı.

Türkiye’nin gül bahçesi Isparta’da 2016 gülçiçeği hasat sezonu başladı. Keçiborlu içesine bağlı Kılıç köyünde yapılan hasat sezonu başlama törenine Vali Vahdettin Özkan başta olmak üzere, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkcı, sektör temsilcileri, daire müdürleri ve gül üreticileri katıldı.

Vali Vahdettin Özkan programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “2016 yılı gül sezonunu çiftçilerimizle, kamu kuruluşlarıyla, sanayicilerimizle hep beraber gül toplayarak gül sezonunu başlattık. Müftümüzde duasının yaptı çiftçimizde burada emek veren ablalarımızla, abilerimizle köyde hep beraber gül topluyoruz. Isparta bu işin merkezi, gülün en fazla yetiştirildiği şehrimiz. 10 bine yakın çiftçimiz istifade etmektedir yöremizin maişet kaynağı. Güle sadece ekonomik olarak bakmıyoruz. Kültürel anlamda da çok önemli bir yeri var. Turizm açısından çok çok önemli bir cazibe unsuru. Özellikle gül mevsiminde yöremize hem dünyanın dört birçok ciddi bir temayülün olduğunu görüyoruz. Bu konuda da yoğun bir haraketlilik var. Turizm açısından bunun artarak devam etmesi turizm sektörünün önemli bir girdisi olacaktır.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ÖNCELİĞİMİZ OLACAK

Gül bahçeleri insanlarımızın hem emeği, hem geçim kaynağı hem de kültürümüzün bir parçası. Bu bakımından tabi çiftçilerimizin desteklenmesi önemli husus. Özellikle tarlaların gençleştirilmesi ve yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. ARGE birimlerimiz, üniversitemiz ve araştırma enstitülerimiz çiftçilerimizin hizmetinde olacaklardır. Milli ürünümüzün kültürel değerinin de artırılması ve geliştirilmesi için neler yapılabilir konusunda AR-GE birimlerimize çok işler düşmekte. Bu yönüyle de üniversitemiz ve araştırma birimlerimiz burada var olan çalışmalarını devam ettireceklerdir.

ÇİFTÇİMİZİN DURUMUNU DAHA DA İYİLEŞTİRECEĞİZ

Diğer bir yapısal sorunumuz alanların biraz daha büyütülmesi ölçek sorunu tarlaların daha büyütülerek hizmete sunulması verimi artıracaktır. Gül üreticisiyle, sanayicisiyle, kamu birimleriyle, sektör temsilcileriyle ortak akıl toplantıları düzenleyerek bu sene ve bundan sonrada çiftçilerimizin durumunu daha da iyileştirmek için neler yapabiliriz buna bakacağız. Zaten ilgili bakanlığımızın desteklerle ilgili birçok çalışması var. Desteklerin artması yönünde işletilmesi gereken mekanizmalar nelerdir bunları derleyip ilgili kamu otoritelerine sunacağız.

ÜRETİCİ KARŞILIĞINI ALMALI

Esas unutulmaması gereken burada yaşayan tarlada emek sarf eden terleyen gül toplayan insanlarımızın hem ekonomik olarak karşılığını alması hem de milli kültürümüzde var olan kültürel ürünümüzün muhafazası, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Sadece ilimiz için değil dünya ile bu güzelliği paylaşmalıyız. 2016 yılının gül toplama hasat döneminin bütün çiftçilerimize hayır bereket getirmesini diliyorum."

Konuşmanın ardından dualar eşliğinde ilk hasat Vali Vahdettin Özkan ve diğer katılımcılar tarafından gerçekleştirildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 176 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA